Výzdoba Kaira počas návštevy Vladimira Putina.
Výzdoba Kaira počas návštevy Vladimira Putina. foto.http://lynleahz.com/2013/07/27/pro-military-masses-in-cairo-wave-banners-saying-obama-out-putin-in/

Ruský prezident Vladimir Putin nazval uskutočnené rozhovory obsažnými a konštruktívnymi a pozval svojho egyptského kolegu Abdel Fattah as-Sísího navštíviť Moskvu v rámci oficiálnej návštevy.


Výsledkom dvojdňovej pracovnej návštevy prezidenta RF Vladimira Putina v Káhire je dohoda o účasti „Rosatoma“ na stavbe prvej energetickej AES (Atómovej elektrárne) a tiež stanovenia zóny voľného obchodu medzi Egyptom a Euroázijským ekonomickým zväzom. Experti podotýkajú, že hlavy štátov Egyptu a RF demonštrovali úplnú zhodu názorov na regionálne problémy a cesta ruského lídra má historický význam, jednako na posilnenie budúceho strategického partnerstva dvoch strán je ešte potrebné urobiť veľkú prácu.


Putin nazval prebehnuté rozhovory obsažnými a konštruktívnymi a pozval svojho kolegu Abdel Fattaha as-Sísího na oficiálnu návštevu Moskvy.


Nie s prázdnymi rukami
V pondelok večer prebehlo neformálne stretnutie hláv štátov – Putin a As-Sísí navštívili Káhirskú operu, po ktorej nasledovala spoločná večera.


Egypt a Euroázijský zväz
Jedným z hlavných cieľov návštevy bolo dosiahnutie dohovoru o vytvorení zóny voľného obchodovania medzi egyptom a Euroázijským zväzom.


„Dosiahli sme zhodu o vytvorení zóny voľného obchodu medzi Egyptom a Euroázijským hospodárskym zväzom“ povedal prezident Egyptu Abdel Fattáh as-Sísí.


Spoluprácu v rámci zväzu zahájili 1. januára 2015 Rusko, Kazachstan, Bielorusko a Arménsko, k nim sa plánuje pripojiť Kirgizsko.


Ako už skôr oznámil asistent prezidenta RF Jurij Ušakov, strany sa už dohodli o vytvorení pracovnej skupiny – jej prvé zasadanie sa udeje v Káhire v marci-apríli.


Stavba Atómovej elektrárne
Ďalším cieľom návštevy ruského prezidenta bolo podpísanie zmluvy odkrývajúcej možnosť účasti Rosatoma na projekte stavby prvej atómovej elektrárne v republike Egypt. Pri tej príležitosti Putin povedal, že Rusko môže Egyptu postaviť nielen atómovú elektráreň ale aj celé atómové odvetvie.


„Dnes sme posúdili možnosť spolupráce vo sfére atómoej energie. A v tom prípade, ak budú prijaté konečné rozhodnutia, tu je reč nielen o stavbe atómovej elektrárne, reč je aj o vytvorení celého odvetvia v Egypte. Táto stavba atómovej elektrárne, príprava kádrov, rozvinutie vedy – to je celý komplex opatrení, ktorý vytvorí celé odvetvie v Egpte“, povedal prezident RF.


Ako poznamenal As-Sísí, vláda Egypta dúfa, že dohovory v oblasti energetiky medzi Moskvou a Káhirou pomôžu uspokojiť potreby štátu v oblasti zdrojov energie.


V roku 2008 bola podpísaná medzi Egyptom a Ruskom zmluva o spolupráci v oblasti využívania jadrovej energie na mierové účely. Zmluva dovoľuje ruským spoločnostiam podieľať sa na tendroch na stavbu atómovej elektrárne v Egypte, do toho je zahrnutá aj prvá egyptská atómka.


Kapacita prvej egyptskej jadrovej elektrárne bude podľa očakávaní od 1 tisíc do 1,2 tisíca megawattov. Egyptská vláda už vybrala rajón, kde bude postavená atómová elektráreň – je to oblasť Dabá na západe od mesta Alexandria pri Stredozemnom mori. Experti už skôr potvrdili, že Dabá zodpovedá všetkým medzinárodným podmienkam a je vhodná na postavenie atómovej elektrárne.


Vojna s terorizmom a blízkovýchodný problém
Obaja prezidenti vo svojom konečnom vyhlásení pre tlač hovorili o dosiahutej dohode a o výzvach, proti ktorým spoločne stoja a bojujú, vrátane terorizmu.
„Dohodli sa na intenzifikácii práce na boji s terorizmom, venovali významnú pozornosť otázkam vysporiadania sa so Sýriou, pohovorili o situácii na Blízkom východe“, povedal Putin.


As-Sísí ocenil, že vzdorovanie terorizmu treba riadiť na všetkých frontoch, nie len bezprostredne vo sfére bezpečnosti, ale aj v oblasti ideológií, ekonomickej a sociálnej spolupráce, aby nebolo dopustené rozrastanie terorizmu v regióne.


Hovoriac o sýrskom probléme hlava Egyptu informovala o dohode o koordinácii usporiadania tejto krízy, poznamenal, že v tomto už dozrela nevyhnutnosť.


„Sme spokojní s existujúcou spoluprácou medzi našimi štátmi na hľadaní ciest vysporiadania sýrskej krízy. Zistili sme, že existuje silná nevyhnutnosť nájdenia politického riešenia tejto krízy na všeobecnom medzinárodnom základe – ženevskom komuniké,“povedal As-Sísí.


Putin hovoril o tom, čo Moskva považuje za uskutočnenie takého kola rokovaní, ktoré v konečnom výsledku dokážu doviesť situáciu v Sýrii k mierovému usporiadaniu situácie v tejto krajine.
Rusko a Egypt sa takisto vyjadrili za nevyhnutnosť obrany suverenity a územnej celistvosti Libanonu, zachovanie celistvosti Iraku a dohodli sa vynaložiť maximálne úsilie za nadviazanie izraelsko- palestínskeho dialógu.
„Dospeli sme k dohode o nevyhnutnosti vynaloženia maximálneho úsilia na oživenie procesu rozhovorov medzi Izraelcami a Palestíncami na bipartitnom základe o vytvorení Štátu palestína s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme“, oznámil As-Sísí.


Podľa experta, takým spôsobom riešenia politických problémov, ktoré prejednávali počas návštevy, „možno teraz určiť celkové stotožnenie náhľadov Ruska a Egypta na mnohé regionálne problémy, počnúc izraelsko-palestínskym konfliktom a končiac sýrskym.“


Ministerstvo ekonomického rozvoja RF a ministerstvo investícií Egypta podpísali memorandum o vzájomnom porozumení v oblasti dovozu investícií a účasti v stavbe objektov na území Egypta. A Ruský fond priamych investícií a Ministerstvo investícií Egypta sa dohodli o posilnení investičnej spolupráce, v rámci ktorých RFPI preukáže podporu v tvorne investičného fondu Egypta. Plánuje sa, že RFPI podporí nielen formovanie fondu, jeho investičnú stratégiu a štruktúru riadenia ale aj umožní príchod iných medzinárodných investorov k spolupráci s ním.


Okrem toho sa podarilo dohodnúť o spolupráci dvoch štátov v poľnohospodárstve, energetike, kozmickom výskume, spoločnom používaní ruského navigačného systému GLONASS.
Zdroj: Ria Novosti
Preklad: redakcia Svet v preklade

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/PutinSísí-e1423607906381.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/PutinSísí-300x300.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Egypt,RuskoRuský prezident Vladimir Putin nazval uskutočnené rozhovory obsažnými a konštruktívnymi a pozval svojho egyptského kolegu Abdel Fattah as-Sísího navštíviť Moskvu v rámci oficiálnej návštevy. Výsledkom dvojdňovej pracovnej návštevy prezidenta RF Vladimira Putina v Káhire je dohoda o účasti „Rosatoma“ na stavbe prvej energetickej AES (Atómovej elektrárne) a tiež stanovenia zóny...