Putin: vojnová hystéria kvôli Severnej Kórey by mohla viesť k planetárnej katastrofe, ťažkým stratám na životoch

„Príklady Iraku a Líbye presvedčili severokórejské vedenie štátu, že len jadrové zastrašovanie môže viesť k tomu, čo žiadne sankcie nevyriešia“, povedal ruský prezident Vladimir Putin.

„Pchong-Jang  sa nevzdá svojho vojenského programu pod tlakom sankcií a vojenského vyhrážania, pretože príklady Iraku a Líbye presvedčili, že taká jadrová hrozba je jediná záruka bezpečnosti“. Toto povedal prezident Putin novinárom v utorok.

„Stúpajúca militaristická hystéria za takých podmienok je nezmyselná; je to smrteľný koniec“, dodal. „Mohlo by to viesť ku globálnej, planetárnej katastrofe a obrovským stratám ľudských životov. Niet inej cesty vyriešiť severokórejskú nukleárnu záležitosť , len zachovaním mierového dialógu.“

Američanmi riadená invázia do Iraku v roku 2003 a intervencia NATO v Líbyi v roku 2011 prišli potom,  ako vodcovia týchto krajín podľahli medzinárodnému tlaku a upustili od svojho programu zbraní hromadného ničenia na výmenu za zrušenie sankcií.

Severná Kórea si zo svojej strany vybrala konfrontáciu so svetovou komunitou a úspešne rozvíja jadrové zbrane a zároveň rýchlo zdokonaľuje ich odpaľovanie.

„Ako som povedal mojim  spolupracovníkom včera, hoci budú jesť aj trávu, no nezastavia svoju prácu dovtedy, dokedy nebudú cítiť bezpečnosť“, povedal Putin. „Čo môže obnoviť ich bezpečnosť? Obnovenie medzinárodného práva.“

Rusko si ponecháva právo vypovedať  155 amerických diplomatov

Moskva by mohla nariadiť USA odvolať 155 a viac zamestnancov americkej ambasády, aby sa zachovala parita personálu medzi ambasádami USA a Ruska, ako varoval Putin.

„Dohodli sme sa s našimi partnermi, že by mala byť nastolená parita v počte členov diplomatických zborov v Rusku a USA. Je tam asi 1300 diplomatov z USA, my máme 455. Napravíme to.“

Putin uviedol, že Moskva si vyhradzuje právo premiestniť nadpočetných diplomatov z krajiny.

Ruský prezident sa tiež snaží odstrániť škodoradostný osteň republikánov vyhlásením, že to bude „ťažká dohoda s ľuďmi, ktorí si pletú Austriu s Austráliou“, čím naráža na faux pas prezidenta Georgea W. Busha v roku 2007.

Rozmiestnenie vojakov pod mandátom OSN

Rusko navrhuje Bezpečnostnej rade rozmiestnenie vojakov pod mandátom OSN na Ukrajine. Moskva podporuje nápad rozmiestnenia „bezpečnostných jednotiek“ pod mandátom OSN na východnej Ukrajine a podrobí sa rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, povedal Putin.

Rusko vidí úlohu týchto jednotiek ako ochranu pre organizáciu pre bezpečnosť a kooperáciu v Európe (OSCE),  ktorá monitoruje proces vedúci k neútočeniu medzi ukrajinskou armádou a silami Donbaského regiónu.

Predmetom konsenzu oboch strán je mandát, ktorý by bol daný na rozmiestnenie pozdĺž línie neútočenia a úplné stiahnutie ťažkých zbraní, povedal ruský prezident.

„Ak tieto podmienky dávame, považujem toto rozmiestnenie za určitý benefit v procese riešenia konfliktu na juhovýchodnej Ukrajine“, povedal tiež Putin.

Putin komentoval aj plánovanú dodávku smrtiacich zbraní na Ukrajinu od USA, hovoriac, že medzinárodný konsenzus bol „ dodávať zbrane do zón konfliktov, ktorým nie je možné pomáhať vyjednávaním a situácia sa môže len zhoršovať.“

„Varujeme, aby v prípade Ukrajiny neviedlo väčšie množstvo zbraní  k radikálnej zmene, mohlo by to len spôsobiť viac zrážok a možných dôvodov rozšírenia konfliktu do ďalších oblastí.“

„Samovyhlásené republiky majú veľa zbraní vrátane tých,ktoré získali ako korisť v boji od protivníka“, vysvetlil. „Ak budú americké zbrane prúdiť  do zóny konfliktu, bude ťažko predpovedať, ako by mohli samovyhlásené republiky reagovať“.

zdroj: RT

preklad: redakcia SvP

 

Putinov názor na severokórejský jadrový programhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinIyvestija.jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinIyvestija-300x300.jpegadminPolitikaAtómové testy Severná Kórea,Rusko,UkrajinaPutin: vojnová hystéria kvôli Severnej Kórey by mohla viesť k planetárnej katastrofe, ťažkým stratám na životoch „Príklady Iraku a Líbye presvedčili severokórejské vedenie štátu, že len jadrové zastrašovanie môže viesť k tomu, čo žiadne sankcie nevyriešia“, povedal ruský prezident Vladimir Putin. „Pchong-Jang  sa nevzdá svojho vojenského programu pod tlakom sankcií a vojenského vyhrážania, pretože...