Boris_Nemtsov_2013_125. februára večer prišiel ruský opozičný politik Boris Nemcov k svojmu priateľovi Iľjovi Jašinovi, aby sa ho spýtal, či mu pomôže s vyšetrením citlivej správy od ruských vojakov, ktorí tajne bojujú na Ukrajine.

O dva dni neskôr bol zastrelený na ceste domov. Teraz je nenapísaná Nemcovova správa konečne skompletizovaná skupinou opozičných aktivistov a novinárov vedených Jašinom, ktorá pospájala stopy nájdené Nemcovom.

„Keď ho zabili a ja som sa spamätal z prvého šoku, realizoval som to kvôli pamiatke mŕtveho kamaráta a publikovanie tejto správy sa teraz začalo“, povedal Jašin pre RFE/RL.

„Všetci sme sa dostali do veľkých problémov“, povedal tiež. „Obchody s tlačou začali na nás vyvíjať tlak a preto hlavné množstvo výtlačkov vydáme v máji. My aj Boris Nemcov máme bohaté skúsenosti s týmto. Myslím, že všetko dobre dopadne.“

Momentálne, Jašin a jeho kolegovia nevedia, či bude dosť materiálu pre tento report.

Nemcov tiež načrtol líniu, obsah a svoju „ideológiu“. Zhromaždil dokumenty týkajúce sa prítomnosti ťažkých zbraní ruskej armády na Ukrajine a robil rozhovory s viacerými blízkymi ľuďmi vojakov, ktorých zabili na východnej Ukrajine, komentoval Jašin Nemcovov zámer.

Ale väčšia časť z jeho malého archívu zmizla po jeho zavraždení. V tomto archíve bolo päť dokumentov zo severokaukazského regiónu Čečňa, ktorý bol nakoniec zapletený reálne do kauzy zavraždenia. Putinovi kritici sa boja, že vyšetrovanie nikdy nezistí, prečo sa to stalo, pretože stopa by mohla viesť príliš blízko Kremľa.

Po Nemcovovom zastrelení prehľadali vyšetrovatelia jeho byt, skonfiškovali počítače, pevné disky, telefónne adresáre a notebooky, povedali jeho priatelia.

„Prvý týždeň po tom sme strávili rekonštrukciou dokumentov, ktoré zhabali vyšetrovatelia“, povedal Jašin. Niektoré z dokumentov boli uskladnené jeho asistentmi a jeho zamestnancami.“ Tieto doklady vrátane útržkov, napríklad rukopisných poznámok, Nemcov odovzdal asistentke Oľge Šorine v predvečer svojho zavraždenia, povedal Jašin.

Poznámky – patrne načarbané na papier v poradí podľa hesiel a prvýkrát uverejnené v Reuters v marci – obsahujú poznámku, že „nejakí výsadkári sa skontaktovali so mnou. Sedemnásť zabitých, nedali im ich peniaze, ale najnovšie sa báli kontaktovať.“

Kremeľ opakovane zamietol obvinenia od Kyjeva a západných vlád, že Rusko poskytuje zbrane a personál separatistom bojujúcim proti ukrajinskej armáde na východe krajiny.

Jašin povedal, že on a jeho tím sa snaží dostať do kontaktu so všetkými Nemcovovými konexiami, ale presvedčili sa, že je to pre nich neprekonateľná výzva.

„Ako si viete predstaviť, Nemcovova vražda nás nerobí odvážnymi“, povedal.

„Rozprávali sme sa s nimi (vojakmi) a dostali skutočne špecifické, dôležité informácie, ale oni to kategoricky odmietli zverejniť“, povedal Jašin.

„Chceli sme to nahrať, čo by bolo pre nich bezpečnejšie ako to povedať verejne“, povedal. Toto snaženie bolo však márne. „Túto stenu strachu prekonať je najväčší problém“.

Nemcovova správa mala byť predstavená 12. mája politickou stranou RPR-Parnas, ktorú spoluzaložil Nemcov v Moskve. Viacero materiálov sa odvoláva na otvorené zdroje takisto ako jeho predošlé správy o korupcii a Zimnej Olympiáde v Soči.

Ku kompletizácii tohto projektu prispeli opoziční aktivisti a známi žurnalisti, ako je Iľja Barabanov z denníka Kommersant, ktorý vytvoril rezonujúce články o vojne na východnej Ukrajine a tiež Lev Shlosberg, člen liberálnej opozičnej strany Jabloko v meste Pskov na západe krajiny.

Shlosberg bol vážne zbitý neznámym mužom potom, ako opísal tajné pohreby dvoch vojakov zabitých v bojoch na Ukrajine.

Jašin povedal, že on a jeho kolegovia investovali do tlače 3000 kópií tejto správy, ktorá bude tiež zverejnená online. Zamýšľa urobiť platby online, aby podporil plánované veľké prvé vydanie neskôr v máji, pretože minulé skúsenosti so šírením Nemcovových správ boli zlé.

V roku 2010 polícia zaistila auto s obsahom 100 tisíc kópií Nemcovovej správy o korupcii počas desaťročnej vlády V.V. Putina. Táto správa publikovaná na webe bola cieľom kyberútokov.

Jašin je neústupčivý vo svojom názore, že nová správa o Ukrajine urobí veľký dojem, pretože hovorí, že na Ukrajine bojujú ruskí vojaci a nie naopak, to čo tvrdí Kremeľ.

***

12. mája 2015 vyšla táto správa na papieri aj online. O 12. oo hod. na obed predstavili publikáciu s názvom Putin. Vojna. Podľa materiálov Borisa Nemcova.  (Výtlačok je v ruštine) Tlačovú konferenciu uviedol ako prvý spoluzakladateľ strany RPR-Parnas Michail Kasianov.  Politik pripomenul, že príprava dokumentu bola iniciovaná Borisom Nemcovom. Kasianov ocenil, že spolubojovníci Nemcova v Európskom parlamente iniciovali udelenie Ceny Václava Havla Borisovi Nemcovovi. Podľa jeho slov, počas tohto roka bude posúdená žiadosť o priznanie Prémie Sacharova in memoriam pre Borisa Nemcova ako pre bojovníka za spravodlivosť.

Ďalej vystúpil Iľja Jašin, ktorý uviedol, že príprava dokumentu trvala dva mesiace. Jeho účelom je ukázať ruským voličom pravdu o vojne na Ukrajine, o ekonomickej kríze a ako sa v súvislosti s tým menila rétorika Kremľa. V texte sú uvedené svedectvá ruských vojakov, ktorí boli na východe Ukrajiny a vrátili sa domov. Toto boli vojaci z Kostromy a Ivanova. Tvorcovia dokumentu považujú práve ich za kľúčových svedkov toho, že ruské vojsko aktívne bojovalo na území Ukrajiny.

Zdroj: Rádio Slobodná Európa, Tom Balmforth, Novaja gazeta

Text: redakcia SvP

prezentačné foto: wikipedia.en-Iľja Jašin

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/IľjaJašin.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/IľjaJašin.jpgadminPolitikaVýchodná EurópaKauza Nemcov,Rusko25. februára večer prišiel ruský opozičný politik Boris Nemcov k svojmu priateľovi Iľjovi Jašinovi, aby sa ho spýtal, či mu pomôže s vyšetrením citlivej správy od ruských vojakov, ktorí tajne bojujú na Ukrajine. O dva dni neskôr bol zastrelený na ceste domov. Teraz je nenapísaná Nemcovova správa konečne skompletizovaná skupinou opozičných aktivistov a novinárov...