Putin: Rusko by mohlo vrátiť do Sýrie jednotky za niekoľko hodín, ak bude treba

Hoci Rusko sťahuje väčšinu svojich jednotiek zo Sýrie, mohlo by ich opätovne rozmiestniť behom hodín, ak by bolo treba, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že ruské základne v Sýrii sú výborne chránené.

„Isteže, ak bude treba návrat, Rusko môže počas niekoľkých hodín postaviť svoje sily v Sýrii v rozmere schopnom meniť zhoršujúcu sa situáciu a použiť celý rad prostriedkov podľa potreby“, povedal Putin.

„Nechceli by sme to ale. Vojenská eskalácia nie je naša voľba. Dúfame, že strany budú mať spoločný pohľad a že obidve vlády a opozícia sa zapojí do mierového procesu“, dodal.

Putin sumarizoval výsledky päťmesačnej protiteroristickej kampane v Sýrii na slávnostnej ceremónii v Moskve. Ruský prezident povedal, že Moskva otvorene hovorila o kampani od začiatku svojich operácií, že má určený limitovaný koniec.

„vytvorili sme podienky pre mierový proces. Etablovali sme konštruktívnu a kladnú spoluprácu s USA a inými krajinami, s rešpektovanou opozíciou v Sýrii, ktorá reálne chce koniec vojny a politické riešenia konfliktu. Vy, ruskí vojaci, ste vydláždili túto cestu“, povedal Putin ruskému armádnemu zboru, ktorý sa zúčastnil na kampani.

Dodal, že sýrska armáda s ruskou podporou môže teraz vydržať ťaženie proti teroristickým jednotkám a znovu dobyť územia kontrolované teroristami.

Prezident oznámil, že stiahnutie by sa mohlo vrátiť späť, ak bude treba, hoci Moskva nechce vidieť taký vývoj. Uviedol tiež, že pokročilé letecké obranné systémy rozmiestené v Sýrii kvôli ochrane ruských vojenských pozícií zostávajú a mohli by útočiť proti nepriateľským hrozbám.

„Držíme sa základných medzinárodných zákonov a myslíme si, že nikto nemá právo porušovať sýrsky suverénny vzdušný priestor. Vytvorili sme mechanizmus predchádzania leteckých incidentov spolu s Američanmi, ale všetci naši partneri boli varovaní, že by sme mohli použiť náš obranný systém proti každému cieľu, ktorý považujeme za hrozbu pre ruských vojakov“, povedal Putin.

Sýrska operácia stála Rusko asi 480 mil. USD podľa Putina a väčšina prostriedkov prišla od ruského ministerstva obrany, ktorý využíva peniaze určené pre vojenský výcvik vroku 2015.

zdroj: RT

preklad:redakcia SvP, prezentačné foto: © Alexander Kondratyuk / Sputnik /Russia Today

Putin: Rusko sa môže vrátiť do Sýrie behom pár hodínhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Ruské_lietadlovSýrii-e1458239704767.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Ruské_lietadlovSýrii-e1458239704767.jpgadminPolitikaBlízky Východ,RuskoPutin: Rusko by mohlo vrátiť do Sýrie jednotky za niekoľko hodín, ak bude treba Hoci Rusko sťahuje väčšinu svojich jednotiek zo Sýrie, mohlo by ich opätovne rozmiestniť behom hodín, ak by bolo treba, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že ruské základne v Sýrii sú výborne chránené. „Isteže, ak bude treba návrat,...