Syn kalifornského imigranta a farmárskej námedznej sily, ktorý hovoril vo svojich mladých rokoch španielsky, sa stal prvým Latino, ktorý dostal národnú cenu za poéziu v 21. storočí.

„Môj hlas je hlasom všetkých hlasov“, povedal Juan Felipe Herrera (66), ktorého menovanie sa začalo v septembri minulého roka. Autor viacerých veľmi známych zbierok poézie povedal, že očakáva, že začne písať viac študentov hovoriacich španielsky, čítať a získavať vedomosti z Kongresovej knižnice(…)“

Kongresová knižnica urobila vyhlásenie v stredu a knihovník Kongresu James Billington povedal, že Herrerove básne sú pôvodným americkým dielom.

Herrera sa vyjadril vo vysielaní TV NBC Latino v roku 2012, že „cítim, že sem ma doviedli všetky naše kalifornské generácie a môžem hovoriť za to  – rozprávajte príbehy a historky a ponúkajte ich miliónom hispáncov v Kalifornii a 40 miliónom k tým v USA“.

Herrera, ktorý je Mexico-Američan sa narodil vo Fowleri v Kalifornii a často cestoval ako syn pracujúcich migrantov, žil v stanoch a prívesoch. Jeho otec sa učil anglicky tak, že platil za každé jedno nové slovo, ktoré sa naučil od sťahujúcich sa robotníkov, penny.

Vo svojej úlohe laureáta poézie chce Herrera vytvoriť projekty na rozšírenie poslucháčstva poézie v USA. Jeden z jeho nápadov je program s Kongresovou knižnicou, ktorý sa volá Casa de Colores. Má byť doňho zaradený každý bez rozdielu farby pokožky a kultúrneho pozadia.

Herrera povedal pre NBC Latino v roku 2012, že teraz recituje a rozpráva verejne a stále, no keď vyrastal, toto nebolo časté. „V skutočnosti som nehovoril veľa… len som počúval. Bol som veľmi pokojný. Na strednej škole som si povedal, že je čas začať  rozprávať. Vstúpil som do súboru, nie preto, že sa to čakalo. Chcel som sám.“

Herrera vyštudoval na UCLA v Stanforde a University of Iowa na kurze písania. Aktuálne je hosťujúci profesor etnických štúdií na University of Washington potom, ako sa stiahol z UCLA v Riversie, kde vyučoval kreatívne písanie.

zdroj: AP+NBC News Latino na Facebooku a Twitteri

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Juan_felipe_herrera_8764.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Juan_felipe_herrera_8764.jpgadminKultúraLiteratúra,USASyn kalifornského imigranta a farmárskej námedznej sily, ktorý hovoril vo svojich mladých rokoch španielsky, sa stal prvým Latino, ktorý dostal národnú cenu za poéziu v 21. storočí. 'Môj hlas je hlasom všetkých hlasov', povedal Juan Felipe Herrera (66), ktorého menovanie sa začalo v septembri minulého roka. Autor viacerých veľmi známych...