Okrem vojenských ponoriek bol v 20. storočí realizovaný nápad mierového využitia verneovských vedecko-fantastických vynálezov, ktorých sa zmocnili najprv armády.

Koncom roku 1965 potomok pilota solárneho lietadla „Solar Impulse“ v Marseille uviedol do prevádzky prvú ponorku pre turistov „Auguste Piccard“ a ukázal ju na Výstave v Lausanne v roku 1964.

August Piccard (1884-1962) bol cestovateľom v stratosfére a autorom Batyskafu – revolučnej ponorky dovoľujúcej využívanie priepastných hĺbok. Priateľ Alberta Einsteina a Marie Curie Hergé ho nechal vstúpiť do umenia pod dohľadom profesora Tournesola v kreslenom filme.

Do stratosféry sa dostal v balóne plnenom hydrogénom a s hliníkovou gondolou, kde experimentálne overoval Einsteinovu teóriu meraním kozmickej radiácie.

Jeho syn Jacques Piccard (1922-2008), oceánograf a konštruktér, pokračoval v prácach svojho otca. Skonštruoval mezoskaf „Auguste Picard“ ako prvú turistickú ponorku, s ktorou viac ako 32 000 osôb mohlo objavovať hĺbky jazera Léman v roku 1964. Ponorka pre turistov stála niekoľko miliónov švajčiarskych frankov a svoj život začala v prístave v Marseille a prepravovali ju cez údolie rieky Rhône. Celé zariadenie vážilo 160 ton, bolo dlhé 29 metrov a 6,6 m výšku. Bolo prepravované po ceste špeciálne zhotoveným ťahačom. Jeho pozemná cesta trvala dva týždne. Potom sa vnorila do jazera Léman, kde pokračovala vo vedeckých výskumoch v sladkej vode. Jej ponory vyvolali veľký záujem z dôvodu jej stability a dobrej ovládateľnosti. Tento experiment trval v hĺbke jazera do konca mája 1965.

V roku 2015 Bertrand Piccard v zmysle zdedenej dobrodružnej tradície urobil cestu okolo sveta so svojím solárnym lietadlom „Solar Impulse2“. Prešiel ju non-stop spolu so spoločníkom Brianom Jonesom. Bertrand Piccard je okrem „ballooningu“ a letov v solárnych lietadlách činný aj ako psychiater. Rodina Piccardovcov sú Švajčiari.
Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Auguste_Piccard.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Auguste_Piccard.jpgadminHistorický krúžokhistorickéOkrem vojenských ponoriek bol v 20. storočí realizovaný nápad mierového využitia verneovských vedecko-fantastických vynálezov, ktorých sa zmocnili najprv armády. Koncom roku 1965 potomok pilota solárneho lietadla „Solar Impulse“ v Marseille uviedol do prevádzky prvú ponorku pre turistov „Auguste Piccard“ a ukázal ju na Výstave v Lausanne v roku 1964. August Piccard...