Bývalý hlavný veliteľ ozbrojených síl Abdul Fattáh as-Sísí sa stal prominentom ako člen Najvyššej rady ozbrojených síl, ktorá vládla po páde prezidenta Husního Mubáraka. 6. marca 2014 vystúpil z armády Egyptských ozbrojených síl, aby sa stal prezidentom.

Toto sa stalo deväť mesiacov potom, ako pomohol odvolať predchádzajúceho prezidenta Muhammada Mursího, čo z neho urobilo hlavného veliteľa ozbrojených síl.

Ako kľúčová postava na armádnych postoch po Mursího dočasnej vláde sa stal Sísí kultovou populárnou osobnosťou, pretože sa uviedol ako politický taktik.

Vo februári mu Najvyššia rada ozbrojených síl ukázala zelené svetlo pre jeho prezidentúru, čomu sa hovorilo odpoveď „želaniu davu“.

V tom istom čase ho povýšil dočasný prezident Adly Mansúr do hodnosti poľného maršala – najvyšší egyptský armádny post.

Politická podpora

Sísí začal svoju volebnú kampaň so sloganom „Nech žije Egypt“, zdôrazňujúc tak ambiciózny plán rozvoja poľnohospodárstva, výstavby, vzdelanosti a (pomoci) schudobneným oblastiam a zvyšovania zamestnanosti „tvrdou prácou svojou a tiež Egypťanov“.

Čo sa týka jeho plánu boja s chudobou, prisahal Egypťanom, že bude vidno vyšší štandard života do dvoch rokov od jeho nástupu k moci. Vyzýval súkromný aj verejný sektor na pomoc chudobným, aby sa títo rozhodli „pre nižší zisk znížením marže“, inak armáda sama zaistí vyššiu kvalitu tovarov za nízke ceny.

Tiež sa vyjadril, že jeho víťazstvo znamená, že etapa Muslimského bratstva skončila a debatu o islamistoch treba korigovať.

Sísího kampaň bola lepšie vedená ako jeho rivala kandidáta Hamdína Sabbáhího kvôli silnejšej podpore mnohých biznismenov. Boli to tí, čo mu vyhlásili podporu vrátane ad-Da‘wa as-Salafíja (Volanie Saláfije ), saláfistická strana an-Núr, liberálna Slobodná strana Egypta a liberálna Nová strana Wafd.

Sísí sa javí byť skutočne populárny. Je vzdialený prísnemu vojenskému obrazu, je jemne sa vyjadrujúci a charizmatický, často sa smeje a je známy emocionálnymi prejavmi. Na koncerte 2012 jeho slávne slová rozplakali umelcov na pódiu.

Mnohí Egypťania v ňom vidia silného vodcu vhodného na odstránenie nestability, ktorá sužovala Egypt od masových demonštrácií na námestí Tahrír v Káhire a skončila odchodom Mubáraka po jeho príliš dlhom mandáte v 2011.

Jeho následníctvo odohnalo čosi znepokojivé, čo hlása návrat k autoritatívnej bezpečnosti štátu existujúcej za Mubáraka, interpretujúce revolúciu na námesti Tahrír ako krátky experiment demokracie.

Len deň predtým, ako armáda podporila Sísího prezidentské ambície, dočasná vláda znovu nastolila program cesty k demokracii, aby zabezpečila, že prezidentské voľby budú pred parlamentnými a nie potom ako pôvodne zamýšľali.

Hnutie opustil strach, keď nový program dovolil Sísímu použiť výhru vo voľbách a s veľkým náskokom zabetónovať skoro kompletnú kontrolu nad politickým systémom.

Prípad islamistov

Mursího rozhodnutie vymenovať Abdula Fattáha as-Sísího za šéfa armády v 2012 bol videný ako pokus oslabiť armádu, ktorá prevzala dočasnú moc po páde prezidenta Mubaraka.

V nasledujúcom roku vybuchly silné protesty národa proti vláde vedenej Muslimským bratstvom motivované hnevom z vnímaného odchyľovania sa v ústrety veľkému islamskému vplyvu vo verejnom živote a takisto aj pokračujúce hospodárske útrapy.

Po mesiacoch stúpajúceho tlaku od vlády udelil Sísí úder z milosti televíznym ultimátom varujúcim, že armáda by mohla zasiahnuť, ak vláda nezodpovie „vôli ľudu“ a neukončí krízu do 48 hodín.

O hodinu neskôr zhodili v Káhire armádne helikoptéry tisíce egyptských zástav na protestujúcich proti Mursímu na námestí Tahrír. Oslavujúce davy odpovedali so spevom, že „ľud a armáda sú jedna ruka“.

Ale Sísího nástup nebol bez kontroverzií. Obviňujú ho zo smrti stoviek ľudí zabitých počas tvrdého zákroku vládnych síl proti islamistom po vyhnaní prezidenta Mursího v júli 2013.

Stovky osôb z Muslimského bratstva vyvolali vlnu násilia po celej krajine po útokoch pro-Mursího podporovateľov, útočili na vládne budovy a desiatky členov Koptskej kresťanskej cirkvi upálili. Následne vládni predstavitelia vyhlásili výnimočný stav.

Viacero ľudí bolo zabitých počas hlavnej kampane armády proti islamským militantom na severnom Sinaji v septembri 2013. Presný stav nie je známy, no Muslimské bratstvo ohlásilo v auguste 2013, že viac ako 2200 z ich podporovateľov počas tvrdého zákroku zabili.

Po krvipreliatí, v apríli 2012, sa Sísí ocitol v správach s vyhlásením na obranu „testu panenstva“ uskutočneného na sedemnástich ženách zatknutých a zbitých vojakmi počas anti-Mubarakovho protestu na Tahríre v marci 2011.

Generál Sísí povedal, že test bol uskutočnený na ochranu dievčat pred znásilnením a vojakov a dôstojníkov pred obvinením zo znásilnenia.

Najvyššia rada ozbrojených síl sa rýchlo dištancovala od týchto komentárov a Sísí rýchlo sľúbil zakázať takéto testy, ale incident bol ranou imidžu armády.

Vojenská kariéra

V kontraste s dlhou vojenskou kariérou má Sísí malú bojovú skúsenosť, v poslednej dobe špecializovanú na vojenskú rozviedku. Vo svojej funkcii veliteľa armády bol najmladším členom vojenskej rady. Narodil sa v Káhire 19. novembra 1954, slúžil v pechote po promócii na Egyptskej vojenskej akadémii v 1977 a nastúpil do velenia mechanizovanej divízie.

Odišiel do služby ako šéf rozviedky a bezpečnosti na generálny sekretariát Ministerstva obrany a neskôr ako vojenský atašé v Saudskej Arábii, tiež ako vojenský dôstojník a potom ako veliteľ Severnej egyptskej vojenskej zóny, predtým bol tiež poverený vedením vojenskej rozviedky.

Zdroj: BBC News

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Sísí.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Sísí-300x300.jpgadminPolitikaislam,Orient,Profily politikovBývalý hlavný veliteľ ozbrojených síl Abdul Fattáh as-Sísí sa stal prominentom ako člen Najvyššej rady ozbrojených síl, ktorá vládla po páde prezidenta Husního Mubáraka. 6. marca 2014 vystúpil z armády Egyptských ozbrojených síl, aby sa stal prezidentom. Toto sa stalo deväť mesiacov potom, ako pomohol odvolať predchádzajúceho prezidenta Muhammada Mursího, čo...