Prince Roger Nelson mohol ďakovať za svoj talent otcovi a mame, jazzovému hudobníkovi a speváčke. Meno mu dali podľa názvu jazzového tria The Prince Rogers Band. Keď po rozvode  jeho otec odchádzal od rodiny, zanechal mu svoj klavír, na ktorom sa Prince naučil sám hrať podľa sluchu. Prehrával si melódie z televíznych filmov Batman, The Munsters a podobne.

S otčimom si nejako nesadli a tak sa Prince ocitol na úteku, nakoniec začal bývať striedavo u vlastného otca a tety. Zložitý vývoj sa napodiv nepodpísal na jeho vzdelávaní. Na strednej mal nadpriemerné študijné výsledky a úspech v basketbalovom tíme. Navzdory svojej šťúplej postavičke alebo možno práve kvôli nej sa stal lídrom a zakladateľom basketbalového mužstva na ďalšej strednej, kam sa presťahoval, keď odišiel bývať ku svojmu priateľovi André Andersonovi. V jeho rodine sa začal intenzívne a slobodne umelecky rozvíjať.

Prvá kapela, ktorú založil mala názov podľa jeho strednej školy Central High. Prince v nej hral na gitare, André na basu a jeho sestra na klávesy. Na koncertoch tejto skupiny začal aj postupne spievať. Na živobytie si zarábal hraním na večierkoch, školských slávnostiach a súťažiach a býval v pivnici domu Andrého matky, kde kapela aj skúšala.

Prince mal ďalšie hudobné šťastie okrem rodičov a klavíra od otca aj v tom, že ho v škole na hudobnej učil klavirista od Raya Charlesa Jim Hamilton.

Postupne sa uplatnil ako motor skupiny Grand Central a začal tvoriť vlastné diela. Pilotným songom všetkých jeho budúcich skladieb a textov   je „Machine“ so silným sexuálnym podtextom, v ktorom do detailov porovnáva ženu so strojom.

V roku 1976 sa Prince a André zoznámili s Chrisom Moonom už populárnym v rámci minneapoliskej hudobnej scény. V súvislosti s ním sa traduje historka o tom, ako získal mixážny pult do nového štúdia, v ktorom začal nahrávať Prince s kapelou premenovanou na „Champagne“ (lebo mu názov Grand Central Station ukradla iná skupina). Spomenutý Chris využil pracovný bonus svojho otca zamestnaného v aerolinkách a zaletel si na voľnú medzinárodnú letenku do Hongkongu výhodne kúpiť nový mixpult.

Champagne bola výhradne černošská a Moon bol biely člen vyššej triedy. Kapela bola preto v pochybnostiach, či ich zmluva bude fungovať už aj preto, lebo Moon si dal podmienku, že bude písať texty. Do tejto aktivity sa pustil údajne preto, aby naňho brali baby. Prince a Moon so svojou tmavou pleťou a čiernym afroúčesom a Moon takisto s obrovským svetlým coiffure a la Angela Davisová pripadali vtedajšej spoločnosti vraj ako bizarná dvojka. Pravda je však taká, že sa spoločensky nikdy nezblížili.

Prince mal však vzhľadom ku svojej hudobnej misii správnu konexiu v osobe svojho príbuzného –manžela sestry jeho matky, ktorý bol hudobným producentom v Minneapolise. Prince hral a spieval v jeho súbore “96 East” a niektoré kusy sú na albume “Minneapolis Genius – The Historic 1977 Recordings” vydaný až v roku 1985. Producent Linster “Pepe” Willie spĺňal úlohu umeleckého poradcu a akejsi Princeovej múzy.

Partnerstvo s Moonom bolo napriek určitému odcudzeniu veľmi plodné. V jeho štúdiu vznikli okrem iného dve demonahrávky, ktoré prešli na jeho prvý album. Prince sa s nimi v New Yorku však ťažko pretĺkal a nakoniec mu Moon sprostredkoval jeden kontakt, ktorý získal viacmenej podvodom, keď predstieral, že zastupuje Stevieho Wondera. Záujem gramofónových labelov bol však vlažný, aj preto, že Prince ponúkal pridlhé sedemminútové skladby.

Nakoniec sa podarilo získať dvojicu manažérov  Owena Husneyho a Garyho Levisona, ktorí doňho investovali väčšiu sumu peňazí aj vďaka Moonovej reklame, že Prince je druhý Wonder. Zo zmluvy vyplynul aj zisk v podobe nového bytu, pretože až dovtedy býval v pivnici u Andersonovej mamy.

Manažéri  mu vybavili dokonale technicky zariadené nahrávacie štúdio Sound 80, v ktorom nahral nové demo a kvalitných zvukárov. Toto demo malo už známy zvuk, ktorému sa podľa neho začalo hovoriť ´minneapolis sound´.

Manažéri potom vzali Princea aj s nahrávkou do štúdia Warner Bros, kde podstúpil prísne testovanie a bola s ním uzavretá zmluva na tri albumy, ktoré si mal sám produkovať. Bola to špeciálna udalosť, keď sa s 19-ročným hudobníkom uzavrela zmluva na šesťciferný obnos. Tiež bola prelomová v tom, že prevažne belošská firma urobila deal s černošským hudobníkom v takej výške a tak rýchlo prvýkrát v histórii americkej popkultúry.

Princeovi priradili výkonného producenta Vicariho, čo bola v tej dobe inovácia. Taká funkcia sa dovtedy nevyskytovala. Nahrávanie bolo búrlivé a trvalo 5 mesiacov.

Napokon vyšiel tento jeho debut pod názvom “For You” v apríli 1978, no znamenal rozčarovanie pre všetkých zúčastnených. Kritika bola vlažná a o platni sa hovorilo ako o odpade. Táto LP však bola základom toho, čomu sa začalo hovoriť Minneapolis sound, kde sa vrstvili syntetizérové zvuky čím vytvárali zvukový múr akoby dychovej sekcie. Prince hral na tomto albume na 23 nástrojoch a venoval veľa pozornosti technickým finesám, no málo hudobnej štruktúre piesní. Album zahŕňal širokú škálu štýlov: napríklad a capella, akustické snímky (Crazy You a So Blue) alebo tvrdý rockový základ.

Napriek zlým kritikám sa Prince vrhol do letnej reklamnej kampane, ktorá mala prekvapivý úspech. V Spojených štátoch sa predalo 350 000 exemplárov  vinylov a prenikol do celoštátnej Top 100 a tesne minul miesto v černošskej Top 10.

Pokračoval skladaním novej kapely, produkovaním albumov a bol žiarivou hviezdou na nebi popmusic. Okrem nového zvuku priniesol do nej aj spoluprácu medzi rôznymi rasami, čo sa dovtedy v americkej muzike nedarilo a rôzne umelecké klany boli rozdelené podľa farby kože.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Uložiť

Uložiť

Prince: anatómia zrodu hviezdyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/Prince_at_Coachella_001-e1488110995557.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/Prince_at_Coachella_001-e1488110995557.jpgadminKultúraHudba,Umenie,USAPrince Roger Nelson mohol ďakovať za svoj talent otcovi a mame, jazzovému hudobníkovi a speváčke. Meno mu dali podľa názvu jazzového tria The Prince Rogers Band. Keď po rozvode  jeho otec odchádzal od rodiny, zanechal mu svoj klavír, na ktorom sa Prince naučil sám hrať podľa sluchu. Prehrával si melódie z televíznych...