Princ Filip, manžel Alžbety II. oznamuje odchod do dôchodku

Vojvoda z Edinburghu, ktorý oslávi 10. júna svojich 96 rokov, sa rozhodol viac sa neangažovať na verejnosti. Kráľovná mu vyjadrila svoju podporu.

„Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu sa rozhodol viacej sa nezúčastňovať na verejných akciách od jesene tohto roku“, oznámil v komuniké palác dodajúc, že princ Philip dostal úplnú podporu kráľovnej, ktorá sama dosiahla už 91 rokov.

Princ Philip je aktuálne patrónom, predsedom či členom viac ako 780 organizácií. Bude pokračovať v ich podpore, ale nebude viac hrať aktívnu úlohu v účasti na ich verejných činnostiach, dodal palác  anglickej kráľovnej, ktorá bude vykonávať naďalej svoje verejné funkcie „s podporou členov svojej kráľovskej rodiny“, upresnilo komuniké.

Premiérka Spojeného kráľovstva Theresa Mayová vyjadrila princovi svoje veľké pochopenie.

Trochu biografie

Philip Grécky a Dánsky sa narodil na Korfu 10. júna 1921 princovi Andrewovi Gréckemu a princeznej Alice, najstaršej dcére Louisa Alexandra Mountbattena.

Keď stretol po prvýkrát mladú trinásťročnú Elisabeth, mal 18 rokov. Sobáš sa uskutočnil 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve.

Jeho ohnivý temperament bol celkom v opozícii voči „korektnej politike“ a spôsoboval omyly, niekedy zapáchajúce xenofóbiou. Ale kráľovná zato nebola voči nemu nikdy prísna, nie viac ako na jeho témy, ktoré sa považujú za tie, čo prinášajú trochu ľahkosti do monarchie a dávajú na známosť jeho výdrž po boku kráľovnej Elisabeth II.

Princ Philip je námorný dôstojník a šľachtic známy svojím nezbedným humorom a svojím dlhoročným temer 70 rokov trvajúcim zväzkom s britskou kráľovnou.

Niekoľko vtipov vojvodu z Edinburghu:

K Simonovi Kelnerovi, republikánskemu editorovi novín The Independent pri príležitosti recepcie na zámku Windsor: „Čo tu robíte?“ „Bol som pozvaný, sir.“ Philip: „Dobre, nemal ste prísť.“

Potom ako prijal vyznamenanie za ochranu prírody v Thajsku v roku 1991: „Vaša krajina je jedna z najnotorickejších centier obchodu s ohrozenými živočíšnymi druhmi.“

Prezidentovi Nigérie, ktorý bol v národnom kroji v roku 2003: „Vyzeráte ako pripravený do postele!“

Pri stretnutí s nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom v roku 1997 použil oslovenie „Reichkanzler“.

O princeznej Anne v roku 1970: „Ak to neprdí alebo neje seno, nezaujíma ju to.“

Po raňajkách pozostávajúcich zo slaniny, vajec, údeného lososa, kedgeree (ryža, vajcia, ryby), croissantov a chleba v čokoláde, od šéfkuchára Regisa Crépyho v roku 2002: „Francúzi nevedia ako uvariť raňajky.“

Ďalšie curriculum vitae

Je tým, kto nerobí ľahko komplimenty, ale je skôr priamy a takým zostal po celý svoj život, podľa vyjadrenia Jej kráľovskej výsosti pri príležitosti jej zlatého jubilea. „A ja mu dlhujem viac ako by on kedy tvrdil alebo mal vôbec niekedy vedieť,“ vyjadrila sa kráľovná Elizabeth II.

Princ opustil Grécko v náručí svojich rodičov, keď mal jeden a pol roka. Ďalšie roky strávil vo Francúzsku, kde chodil do školy v Paríži a potom do „Cheam Preparatory School“ v Berkshire. Po tomto odišiel do Gordonstounu na „Royal Naval College“ pri Dartmouthe.

Keď bol námorným kadetom, stretol 13-ročnú princeznú Elizabeth, ktorej bol vzdialeným bratancom. Hoci princeznini rodičia kráľ George a kráľovná Elisabeth varovali dcéru, aby nevstupovala do vážneho vzťahu so svojím príbuzným, Elizabeth bola iného názoru a darovala svoju fotografiu ukazujúcu ako leží vo svojej posteli švárnemu kadetovi.

V júli 1947 sa Philip stal britským občanom a vzdal sa svojich práv na grécky a dánsky trón a bolo oznámené jeho zasnúbenie. Tiež sa zriekol priezviska svojho otca – Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glucksburg, aby si osvojil anglické priezvisko svojej matky Mountbatten.

Svadba Alžbety a Philipa sa stala krátko po skončení druhej svetovej vojny národnou slávnosťou a do Westminster Abbey bolo pozvaných 2 500 hostí, ktorí oslavovali nielen monarchický zväzok ale aj romantické puto.

článok pokračuje za videom

Prvých šesť rokov manželstva strávil pár na ostrove Malta, kde slúžil princ Philip v Royal Navy.

Budúca kráľovná porodila šesť dní pred prvým výročím sobáša budúceho dediča trónu princa Charlesa, čo princ Philipe oslávil šampanským a kyticou klinčekov.

V roku 1950 sa narodila ako druhá v poradí princezná Anna a nasledovali synovia Andrew a Edward v rokoch 1960 a 1964.

Princezná nastúpila na trón 6. februára 1952 ako Elizabeth II. a princ pokračoval v námorníckej kariére, až kým dosiahol hodnosť  zástupcu veliteľa torpédoborca HMS Whelp (Šteňa Jeho Veličenstva) .

Po Elizabethinej korunovácii sa stal manželom kráľovnej na plný úväzok so všetkými patričnými povinnosťami.

V roku 1957 mu kráľovná udelila titul Princ Spojeného kráľovstva, čím obnovila jeho kráľovský status.

Ako patrón asi 800 organizácií sa vojvoda z Edinburghu zaujíma o vedu a technologický výskum, ochranu životného prostredia a šport. Ako nadšenec starostlivosti o mládež založil v roku 1956 vysoko úspešný „Duke of Edinburgh´s Award Scheme“.

Bývalý osobný tajomník kráľovnej Lord Charteris raz vysvetľoval, že „Princ Philip je jediný muž na svete, ktorý sa stará o kráľovnú jednoducho ako iná ľudská bytosť“.

V tomto roku – 20. novembra, kráľovský pár oslávi 70. výročie svojho sobáša, čo bude zároveň slávnostný koniec s objavovaním sa vojvodu a princa v jednej osobe na verejnosti.

zdroje: Le Monde, Paris Match, Hello

©redakcia SvP

 

Princ Philipe odchádza z verejnej scényhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/05/HRHTheDuke_of_Edinburgh_33_Allan_Warren-e1493922997267.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/05/HRHTheDuke_of_Edinburgh_33_Allan_Warren-e1493922997267.jpgadminRoyaltyPrinc Filip, manžel Alžbety II. oznamuje odchod do dôchodku Vojvoda z Edinburghu, ktorý oslávi 10. júna svojich 96 rokov, sa rozhodol viac sa neangažovať na verejnosti. Kráľovná mu vyjadrila svoju podporu. „Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu sa rozhodol viacej sa nezúčastňovať na verejných akciách od jesene tohto roku“, oznámil v komuniké palác dodajúc, že...