CharlesakaHamletPri príležitosti shakespearovského 400. výročia si zahral divadlo aj následník trónu princ Charles v známej dráme Hamlet. Nečakane vystúpil na pódium a deklamoval monológ Byť či nebyť priamo v rodnom meste jeho autora Stratford-upon-Avon. Kráľovské shakespearovské divadlo zorganizovalo predstavenie s výberom najslávnejších scén z hier autora. Dedič trónu si zahral tam, kde vystupujú slávni herci Dame Judi Denchová (postava M v Bondovi), Helen Mirrenová (film Kráľovná), Sir Iana McKellen (X-Men), Benedict Cumberbatch (séria: Sherlock Holmes) a Joseph Fiennes (film Zamilovaný Shakespeare). Celá produkcia akcie Shakespeare Live! bola prenášaná britskou televíziou do mnohých európskych kín.

Na Shakespearových oslavách v Londýne sa zúčastnil aj Barack Obama, ktorý si šiel vypočuť niekoľko pasáží z hier priamo do historického divadla The Globe, ktoré rekonštruovali v roku 1996 – 373 rokov po jeho vyhorení v roku 1613, keď sa vtedy práve hrala jedna z posledných drám Williama Shakespeara.

Počas Shakespeare Live!  produkovali časti z hier Sen noci svätojánskej, Henrich V., Kráľ Lear a Macbeth. K prehliadke sa pripojili aj v dobách Shakespearových neznáme umelecké žánre ako balet predstavený telesom „Shakespeare ballet“ (Prokofievov Romeo a Júlia), „Shakespearova opera“ (Berliozova Beatrice a Benedick) a Shakespearov jazz (od Duke Ellingtona Black and Tan fantasy,verzia Othella) – a hiphoperi z Akala s hip-hopovým predstavením Shakespeare.

Veľmi široko aj hlboko poňaté slávnosti na počesť anglického barda sú reflektované celosvetovo, v hrách hrajú zahraniční protagonisti prvej úrovne, čo nepochybne zvyšuje prestíž rodnej vlasti dramatika, ktorý zaujal najdôležitejšie miesto vo vývoji divadelnej hry v západnom kultúrnom okruhu. Z tohto eventu sa dá poučiť a skvalitniť tak prácu kultúrnych dejateľov aj na Slovensku…

Nižšie si pozrite trailer najnovšieho filmu na tému shakespearovej hry Macbeth:

text: redakcia SvP

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/CharlesakaHamlet.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/CharlesakaHamlet.jpgadminKultúraLiteratúra,RoyaltyPri príležitosti shakespearovského 400. výročia si zahral divadlo aj následník trónu princ Charles v známej dráme Hamlet. Nečakane vystúpil na pódium a deklamoval monológ Byť či nebyť priamo v rodnom meste jeho autora Stratford-upon-Avon. Kráľovské shakespearovské divadlo zorganizovalo predstavenie s výberom najslávnejších scén z hier autora. Dedič trónu si zahral tam, kde vystupujú slávni...