Spojené kráľovstvo: eventuálny lobing princa Charlesa na vládu čoskoro na programe dňa
Škandál prišiel tentokrát zo Spojeného kráľovstva. Najvyšší súd konečne autorizoval 26. marca publikáciu pozostávajúcu z listov princa Chalresa, dediča trónu, ktoré písal vláde. Za kanálom La Manche táto knižka šokuje, pretože kráľovská rodina je povinná zdržiavať sa každého politického zasahovania do záležitostí zvolenej vlády.

Britský denník The Guardian uverejnil v 2009, že princ Charles napísal medzi rokmi 2004 až 2005 dvadsaťsedem listov ministrom zdravotníctva, životného prostredia a kultúry čím skúšal propagovať charitu a jej idey.

Rozhodnutie najvyššieho súdu zrušilo veto dané v apríli 2012 generálnym prokurátorom Anglicka, ktoré zablokovalo šírenie týchto listov súdiac, že by sa mali stať tajnými, aby sa vyhlo ťažkostiam princa Charlesa. Z pohľadu generálneho prokurátora „taká korešpondencia dovoľuje princovi Waleskému lepšie porozumieť vláde a posilňuje ohodnotenie pohľadu, ktorý bude musieť mať, kým je monarchom“.

Lobovanie princa Charlesa
Tento názor nie je zdieľaný všetkými Britmi. Postulátom britskej monarchie je, že suverén kraľuje, ale nevládne. Kráľovská rodina musí zostať neutrálna vo vzťahu ku rozhodovaniu vlády. Samotná otázka abdikácie kráľovnej, ktorá má 89 rokov a je vo výbornom zdravotnom stave, nie je na programe dňa – britská suverénka sa nezrieka koruny – kráľovstvo de facto žije v jej všeobecnom poručenstve.

Za týchto podmienok je princ spôsobilý využívať veľký počet reprezentačných funkcií v mene svojej matky. Odtiaľto pramení pre Jeho Kráľovskú Výsosť dôležitosť dodržiavania jej neutrality, mienia jej ohovárači.

Podľa Guardianu „verejnosť má právo vedieť, či je vláda silne ovplyvňovaná lobovaním princa Charlesa“. Podľa denníka, listy boli určené na vyjadrenie jeho názorov na určité témy, ktoré sú jeho srdcovou záležitosťou, ako sú životné prostredie, poľnohospodárstvo a architektúra“. Viaceré ďalšie listy poslané členmi jeho nadácie boli publikované: dávajú najavo svoju mienku na tému architektúry nových „ekologických miest“, ktoré majú byť postavené v Spojenom kráľovstve.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia SvP

foto: wikipedia.en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Charles-z-Walesu.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Charles-z-Walesu.jpgadminPolitikaRoyaltyRoyaltySpojené kráľovstvo: eventuálny lobing princa Charlesa na vládu čoskoro na programe dňa Škandál prišiel tentokrát zo Spojeného kráľovstva. Najvyšší súd konečne autorizoval 26. marca publikáciu pozostávajúcu z listov princa Chalresa, dediča trónu, ktoré písal vláde. Za kanálom La Manche táto knižka šokuje, pretože kráľovská rodina je povinná zdržiavať sa každého...