Zdá sa, že princ Andrew, vojvoda z Yorku, je ostro sledovaným objektom britského bulváru. Po jeho menej horľavej  kauze v oblasti vzťahov so ženami sa ocitol vo finančnej rádoby afére, ktorú rozvirujú anglickí protivníci monarchie. Najhoršie však je, že túto kauzu si osvojil aj royalistický Telegraph.co.uk, z ktorého článku vyberáme základné údaje.

Princ Andrew údajne sprostredkoval kontrakt za 385 mil. libier šterlingov korupčnému režimu, keď pracoval ako britský obchodný emisár. Je vraj  spomínaný v spojitosti s korupčným Kazachstanom, vďaka ktorému si vraj zarobil 4 mil. libier provízie, ako uvádza uniknutý email, ktorý sa dostal do rúk bulvárnemu Daily Mailu.

Kráľovnin syn pracoval ako špeciálny obchodný vyslanec, keď dojednával ako sprostredkovateľ zmluvy medzi Kazachstanom a švajčiarskymi a gréckymi klientami.

Emaily, ktoré sa dostali pred oči redaktorom britského Daily Mailu ukazujú, že v apríli 2011 princ využil svoje kontakty s kazašským oligarchom Kengesom Rakiševom, aby pomohol gréckej sprostredkovacej firme a švajčiarskemu finančnému domu dohodnúť zmluvy na rozvoj infraštruktúry.

Aras Capital z Zurichu a EYDAP – grécka najväčšia firma obchodujúca s vodnými systémami hľadali možnosti ako vybudovať vodovodné siete a odpadové systémy v dvoch kazašských najväčších mestách.

Za svoju úlohu mal obdržať princ jedno percento provízie, čo činí cirka 3,83 milióna libier šterlingov, ako uviedol zdroj z gréckej firmy pre Daily Mail.

Zmluva bola v skutočnosti odsunutá mimo, lebo kazašská polícia zahájila streľbu na skupinu protestujúcich pracovníkov ropného priemyslu a zabila pritom 14 osôb a Eydap sa stiahol z obavy, že sa zapletie do politických nepokojov.

Túto poslednú noc zahájili pokrik antimonarchistickí zástancovia a žiadali vyšetriť kauzu. Bývalý liberálny demokrat Norman Baker povedal pre Daily Mail: „Princ Andrew pokračuje v blízkych kontaktoch s problémovými postavami v Kazachstane čo prináša kráľovskej rodine zlú reputáciu.“

„Sú tu  tiež vážne otázky o konflikte záujmu v jeho bývalom poslaní ako obchodného vyslanca, čo sa chcel prednostne obohatiť namiesto toho, aby pomohol Spojenému kráľovstvu.“

Hovorca princa Andrewa odmietol záležitosť komentovať.

Princ Andrew bol už predtým obviňovaný z inkasovania hotovosti vďaka svojim kontaktom s ropnými podnikateľmi a z rozvíjania otáznych priateľstiev s figúrami ako je napríklad uväznený sexuálny recidivista Jeffrey Epstein. Epstein bol aj príčinou, pre ktorú musel vojvoda z Yorku rezignovať na svoj post mimoriadneho britského obchodného emisára pre zahraničie v roku 2011.

zdroj: telegraph.co.uk

text: redakcia SvP

Princ Andrew a konflikt záujmu v kazašskej kauzehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/AndrewPrinc-e1463791278728.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/AndrewPrinc-e1463791278728.jpgadminRoyaltyRoyalty,UKZdá sa, že princ Andrew, vojvoda z Yorku, je ostro sledovaným objektom britského bulváru. Po jeho menej horľavej  kauze v oblasti vzťahov so ženami sa ocitol vo finančnej rádoby afére, ktorú rozvirujú anglickí protivníci monarchie. Najhoršie však je, že túto kauzu si osvojil aj royalistický Telegraph.co.uk, z ktorého článku...