Španielsky korešpondent pre Russia Today Boris Kuznecov, arabský korešpondent RT Hassan Nasr, kameraman Chalid Eldera a kameraman Aleksandr Tichomirov sa dostali do boja v Sýrii blízko tureckej hranice, keď filmovali obrazový dokument. Incident sa prihodil na hranici mesta Kinsabba v provincii Latakia. Prvý report hovorí, že streľba prichádzala z tureckého územia, ale bola neskôr presmerovaná.

Vypálili celkovo osem striel, o ktorých sýrska armáda hovorí, že ich vypustili členovia teroristickej skupiny Al-Nusra Front. Strely dopadli asi 150-400 metrov od novinárov.

Viacerí novinári z Bulharska, Kanady a Číny, ktorí videli na ceste civilov vracajúcich sa do ich domovov potom ako prímerie vošlo do platnosti, utrpeli menšie zranenia, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

„Ráno, s doprovodom ruských a sýrskych vojakov sme sa vracali do Latakie z oblasti momentálne obsadenej militantmi. Videli sme reálny rozsah škôd v mestách v tej oblasti. Mnoho domov bolo celkom zničených,“ uviedol Hassan Nasr do telefónu.

„Potom sme boli zavedení do obce Kinsabba. Je to 3 km od tureckej hranice. Prišli sme do obce spolu s niekoľkými obyvateľmi, ktorí sa vracali do svojich domov. V tomto momente sa dostala obec do intenzívnej delostreleckej paľby… Sýrski a ruskí vojaci urobili všetky potrebné opatrenia, aby dostali všetkých ľudí od médií do bezpečia. Bezpečne viem povedať, že nikto z novinárov nebol zranený.
„Medzi týmto územím a tureckou hranicou je dva až tri kilometre priestoru a ako nám povedal sýrsky vojak, je to preto, že turecká vláda poskytuje ochranu Islamskému štátu a bojovníkom z Džebhat al-Nusra Frontu.

„Hovorili s me s miestnymi obyvateľmi, tí hovorili o ich nádeji na mier, no všetko sa zmenilo behom okamihu, počuli sme čosi ako delostreleckú paľbu, alebo možno granáty. Všetci padli k zemi.“
Bol to dosť adrenalínový zážitok, povedal.
zdroj: Russia Today
preklad: redakcia SvP

prezentačné foto:Reuters/Bassam Khabieh/Sýria

 

Prímerie v Sýrii kazí Turecko:chráni teroristov!https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/SyriaprimerieReuters_hassanKhabieh-e1456847585808.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/SyriaprimerieReuters_hassanKhabieh-e1456847585808.jpgadminPolitikaŠpanielsky korešpondent pre Russia Today Boris Kuznecov, arabský korešpondent RT Hassan Nasr, kameraman Chalid Eldera a kameraman Aleksandr Tichomirov sa dostali do boja v Sýrii blízko tureckej hranice, keď filmovali obrazový dokument. Incident sa prihodil na hranici mesta Kinsabba v provincii Latakia. Prvý report hovorí, že streľba prichádzala z...