Postoje viacerých strán blízkovýchodného konfliktu voči vojne v Sýrii sa začínjú meniť. Hlavne potom, ako sa rozšírila správa, že Rusko má v Sýrii rozmiestnených asi 1000 členov „vojenského personálu“ a Putin sa priateľsky zhováral so sýrskymi diplomatmi, sa ozvalo Francúzsko zastúpené prezidentom Hollandom, že sa nevylučuje obnovenie leteckých úderov na ISIS. V článku v Le Monde je uvedená informácia, že 4. septembra v piatok ráno prebehla porada vládneho kabinetu, ktorá rozhodla o obnovení leteckého bombardovania pozícií ISIS francúzskym letectvom.

Francúzi tak zmenili svoj názor od konca augusta, kedy mali skôr záujem „neutralizovať“ Bašára al-Asada.

Potom, ako vošiel na známosť ruský projekt v sýrskom prístave Latakia, kde Rusi vybudovali prenosnú leteckú kontrolnú vežu, John Kerry nadviazal telefonický kontakt so Sergejom Lavrovom, aby si s ním dal schôdzku tento mesiac v sídle OSN v New Yorku, na ktorej budú diskutovať o sýrskej vojne. Je jasné, že je o čom, keďže USA podporuje ozbrojené opozičné sily bojujúce proti Assadovmu režimu a Rusko je už od roku 2011 podporovateľom režimu Bašára al-Asada.

Preto sa vyváženosť síl a názorov v rámci NATO balansuje značne nerovnovážne a je pozoruhodné, že Francúzsko sa v tomto vyvažovaní snaží zohrať svoju aktívnu úlohu.

Aby to nebolo také jednoduché, do debaty o sýrskej vojne zasiahol George Osborne na zasadaní G20 v  Turecku v sobotu 5. septembra razantným spôsobom, keď vyhlásil, že vzdušné sily veľkej Británie majú zaútočiť jednak proti ISIS a jednak proti „kriminálnemu Assadovmu režimu“. O tejto veci chce dať hlasovať podľa Le Monde v parlamente David Cameron, no až v októbri… Britský týždenník Sunday Times napísal, že Londýn ku tomu pridá aj pozemné výzvedné operácie proti proti sieťam prevádzačov utečencov.

Zvyššie spomenutého mi vyplýva, že konzekventného riešenia sýrskeho konfliktu sa dožije Európa tento rok asi ťažko.

©text: Ľudmila Balážová-Marešová

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/BasharAlAssad.01_Head.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/BasharAlAssad.01_Head.jpgadminKomentárePolitikaÚvodníkBlízky Východ,NATO,USAPostoje viacerých strán blízkovýchodného konfliktu voči vojne v Sýrii sa začínjú meniť. Hlavne potom, ako sa rozšírila správa, že Rusko má v Sýrii rozmiestnených asi 1000 členov „vojenského personálu“ a Putin sa priateľsky zhováral so sýrskymi diplomatmi, sa ozvalo Francúzsko zastúpené prezidentom Hollandom, že sa nevylučuje obnovenie leteckých úderov na ISIS. V článku...