Aktuálny stav získavania hlasov v kampaniach jednotlivých uchádzačov o kreslo v Elyzejskom paláci

Kandidát pravice v stredu poskočil o 19%, čo je podľa sondáže z minulej stredy.

Emmanuel Macron a Marine Le Pen boli v tomto závode plece pri pleci v prvom kole prezidentských volieb s celkovými 23,5% hlasov, ale prvý stratil dva body a druhá pol boda podľa sondáže Elabe pre BFMTV.

Po televíznej debate kandidátov minulú  stredu získal Fillon jeden bod a 19% celkových hlasov, čo značí, že sa vrátil na úroveň z konca decembra.

Jean-Luc Mélenchon získal dva body a 17% hlasov. Celkovo za celý mesiac marec inkasoval 5 bodov.

Socialista Benoît Hamon, ktorý už preskočil za bariéru 10 % hlasov stratil bod a ocitol sa opäť na 9%.

Jean-Luc Mélenchon získal dva body a 17% hlasov.

V druhom kole volieb je Marine Le Pen predídená Emmanuelom Macronom a Francoisom Fillonom. Macron poskočil na 62% a Fillon na 57%.

Z jedenástich kandidátov na prezidenta sú len dve ženy, Marine Le Pen z Front national a Nathalie Arthaud z Robotníckeho boja. Tieto dve kandidátky majú málo spoločného. Arthaudová preferuje sociálne uľahčovanie pre robotnícku triedu, zatiaľčo extrémna pravičiarka Le Penová presne naopak.

Ako sú na tom s názormi dvaja kandidáti na prezidenta umiestnení v prvej trojke kampane? Macron a Fillon sa v odpovediach na otázky v sondážach v prevažnej miere stotožňujú v názoroch okrem daňových tém, v ktorých sa neschádzajú ani v jednej položenej otázke. Macron je zakladateľom novej strany En Marche! a Fillon šéf Republikánov, čo vyzerá obojo ako pravica. Je teda zrejmé, že ak by sa hociktorý z týchto dvoch dostal do čela štátu, v každom prípade by to bol pravicovo orientovaný štát.

Ak si ku tomu pridáme Le Penovú, ktorá má tiež pravicový program, máme vcelku jasnú predpoveď, ako by vyzeralo Francúzsko po voľbách. Arthaudová do tejto súťaže už nepatrí, lebo ľavičiarsky robotnícky program nemá dosť silnú podporu voličstva.

Vo Francúzsku sa presadil v ústave typ silného prezidenta, ktorý vie ovplyvniť celkové smerovanie krajiny. Ak uvážime, že aktuálne sú v prvej trojke všetci viacmenej pravicoví politici so silným náskokom a je účinný nový prísny pracovný zákonník El-Khomríovej potlačujúci pôvodné práva pre zamestnancov a odborárov, ľavičiari a ochrancovia práv robotníctva budú ťahať za kratší koniec, pričom koniec tohto konca je kdesi v nedohľadne.

Zoznam kandidátov:

Debout La France: Nicolas Dupont-Aignan

Front National: Marine Le Pen

En Marche: Emmanuel Macron

Parti Socialiste: Benoit Hamon

Lutte Ouvriére: Nathalie Arthaud

Nouveau Parti Anticapitaliste: Philippe Poutou

Solidarité et Progres: Jacques Cheminade

Sans Étiquette: Jean Lassalle

La France Insoumise: Jean –Luc Mélenchon

Union Populaire Républicane: Francois Asselineau

Les Républicains: Francois Fillon

©Ľudmila Balážová-Marešová

zdroj: Le Figaro

 

Prezidentské voľby vo Francúzsku: apríl 2017https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/France-e1491947074660.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/France-e1491947074660.jpgadminPolitikaFrancúzsko,Prezidentské voľby FrancúzskoAktuálny stav získavania hlasov v kampaniach jednotlivých uchádzačov o kreslo v Elyzejskom paláci Kandidát pravice v stredu poskočil o 19%, čo je podľa sondáže z minulej stredy. Emmanuel Macron a Marine Le Pen boli v tomto závode plece pri pleci v prvom kole prezidentských volieb s celkovými 23,5% hlasov, ale prvý stratil dva body a druhá pol boda podľa sondáže...