The County Election, George Bingham. foto: Wikimedia Commons

Polemika okolo slávnostného obeda v deň investitúry

Pri príležitosti slávnosti uvedenia do úradu Donalda Trumpa vznikla petícia proti  použitiu diela nazvaného „Rozsudok ľudu“ na ceremóniu 20. januára.

Je to slávnostné uvedenie do úradu, o ktorom sa bude rozhodne hovoriť. Po odmietnutí účasti rozličných spevákov je tu aj obraz, ktorý spôsobuje kontroverzie. Petícia protestujúca proti príprave tejto príležitosti má ako symbol odporu obraz  „Rozsudok ľudu“ od G.C. Binghama, ktorý  bol vytvorený po roku 1855. Petíciu  podpísalo údajne 4000 signatárov.

Tradícia použitia diela kvôli vizuálnemu zdôrazneniu momentu investitúry prezidenta vznikla pri druhom zvolení Ronalda Reagana v roku 1985. Tento obraz bude použitý ako kulisa pre slávnostný obed v Statuary Hall v Kapitole po oficiálnej  ceremónii 20. januára.

Za petíciou stoja dve ženy, umelkyňa Ilene Bermanová a historička umenia Ivy Cooperová, ktoré sú pobúrené, že dielo slúži na “sugerovanie, že voľba Trumpa bola skutočne ´verdiktom ľudu´”. Mienia, že to je Hillary Clintonová, ktorá je nositeľkou hlasu ľudu a pripomínajú, že to je len volebný systém, ktorý umožnil Trumpovi vyhrať. Ilene Berman vyhlásila pre Le Monde, že „…mizogýnia, rasizmus, xenofóbia a anti-intelektualizmus zvoleného prezidenta sú nebezpečné a mimo normality“.

Kritika volebného procesu

Problémový obraz patrí do múzea Saint Louis Art Museum  v štáte Missouri a predstavuje zhromaždený dav v scéne plnej pohybu, aby si vypočul výsledok jedných volieb v Missouri. Dielo je časťou trilógie „Voľby“ , v ktorom Bingham stvárňuje americkú spoločnosť ponorenú do skúšky demokracie v predvečer občianskej vojny Sever proti Juhu.

Bingham bol známy ako jeden z prvých amerických umelcov angažujúcich sa v politike. Bol členom Strany Whig a bol zvolený do Komory reprezentantov v Missouri v roku 1848 dva roky predtým, ako stratil svoje kreslo. Jeho obraz „The County Election“ by mohol byť odkazom na jeho vlastnú porážku. V davovej scéne spodobnil aj svojho protivníka skúšajúceho kupovať si hlasy na výmenu za likér.

Veľké tablo „Rozsudok ľudu“ neznázorňuje rozličné vrstvy národa ako výraz demokracie. Sú na ňom len samí bieli muži, okrem jedného čierneho sluhu, ktorí sa zišli, aby si vypočuli víťaza. Vo výjave na obraze chýbajú ženy, ktoré vtedy nemali volebné právo a čierni otroci, ktorí nemali žiadne občianske práva. Dielo vybral ako pozadie slávnosti bývalý profesor histórie Roy Blunt v roku 2016 ešte pred víťazstvom Trumpa vo voľbách.

Preto sa javí tento spor skôr ako zneužitie umeleckého zámeru, ktorý sa dá pochopiť v tomto kontexte ako dielo s dvojakým výkladom, aj v prospech Donalda Trumpa, ale aj v jeho neprospech. Záleží na tom, ako sa tu pracuje s pojmami demokracia, korupcia a sloboda. Pán Trump dopláca na rôznych dejateľov okolo volieb, ktorí zrejme nepochopili, či nechceli pochopiť, o čo mu v tomto politickom zápase ide, nesnažili sa urobiť nezávislú analýzu, aby zistili skutočné jadro jeho politickej vízie.

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

 

 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Prezident Trump a obraz The County Electionhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/Rozsudokľudu-e1484892993667.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/Rozsudokľudu-e1484892993667.jpgadminKultúraKomentáre,Umenie,USA,voľbyPolemika okolo slávnostného obeda v deň investitúry Pri príležitosti slávnosti uvedenia do úradu Donalda Trumpa vznikla petícia proti  použitiu diela nazvaného „Rozsudok ľudu“ na ceremóniu 20. januára. Je to slávnostné uvedenie do úradu, o ktorom sa bude rozhodne hovoriť. Po odmietnutí účasti rozličných spevákov je tu aj obraz, ktorý spôsobuje kontroverzie. Petícia...