Prečo si urobil čečenský vodca Ramzan Kadyrov výlet do Dubaja? A prečo naložil svoje kone do lietadla a odletel s nimi?

Na 40. deň smrti Borisa Nemcova prišli stovky Rusov na Zamoskvoreckij most, aby si uctili vraždu opozičného politika Borisa Jefimoviča Nemcova. V rámci pravoslávnej ruskej tradície bola slávená spomienka v pravoslávnom kostole. Potom išli Nemcovovi priatelia k jeho hrobu dať kvety. Všetci súhlasia, že je dôležité žiadať od vládnej administratívy, aby zverejnila výsledky vyšetrovania. Lenže ľudia si nemyslia, že ich požiadavka bude splnená.

Jeden zo smútiacich, zástupca štátnej Dumy Dmitrij Gudkov povedal pre The Daily Beast, že kľúčoví kremeľskí úradníci vedia, kto zabil Borisa Nemcova a prečo. „Nikto z nás, Nemcovových priateľov , nepochybuje, že vyšetrovací výbor informoval prezidenta, kto objednal jeho vraždu. „Rozhodnutie o tom, čo urobiť s touto informáciou je „hlavným bodom programu“, povedal Gudkov.
Moskovskí vyšetrovatelia sa zasekli, v skutočnosti odvtedy, ako nemohli položiť otázku kľúčovému svedkovi (ktorý mohol byť jedným z organizátorov) vraždy. Vyšetrovací výbor naplánoval vypočúvanie Ruslana Geremejeva, ktorý je bývalým dôstojníkom bataliónu Sever v Čečensku, ale zadržanie Geremejeva bolo odložené.
Vždy, keď niekoho zavraždia, v Moskve ihneď chcú robiť obetného baránka z Čečencov.
V súčasných postoch na sociálnych sieťach opísal intrigu Alexej Navaľnyj takto: „Preložme si to do ruštiny: vraždu zorganizoval A. Delimchanov a S. Geremejev cez Ruslana Geremejeva“, napísal Navaľnyj.“
Ale Ruslan Geremejev je teraz v Čečensku. „Geremejev je pod ochranou čečenskej vlády“, vysvetlil Gudkov. „Pravda o objednávke Nemcovovej vraždy je cenou za udržanie mieru v severnom Kaukaze a Putin to vie“, dodal.
Vedúcou figúrou vo všetkých rohovoroch o konšpiráciách je čečenský vodca Kadyrov, ktorý bol chránencom prezidenta Putina, politický spojenec a mierotvorca v najznámejšej kaukazskej republike, ktorá robí najväčšie trable. Po dvoch vojnách v Čečni nemá Kremeľ záujem o stratu čečenskej lojálnosti. „Ruské špeciálne služby ukazujú slabosť teraz, keď treba podniknúť akciu v Čečensku“, povedal Gudkov.
Čečenskí politici, ako tí v Moskve, čakali na zákulisné rozhodnutie o piatich podozrivých zatknutých v Moskve kvôli Nemcovovej vražde. Všetrovatelia držia v rukách nitky vedúce ku Kadyrovovmu elitnému bataliónu a keby Moskva diskreditovala jeho mužov, mohla by diskreditovať samého Kadyrova a to je to, čo by Putin nerád urobil.
Vo februári Kadyrov vyhlásil, že by chcel postaviť moderné tréningové centrum pre desaťtisíce špeciálnych čečenských síl. Kadyrov hovoril o množstve 20 tisíc.Putinovi povedal aj, že títo dobrovoľníci – vojaci sú pripravení brániť Rusko, jeho stabilitu a hranice a vypĺňať požiadavky armády komplexne.
V podstate, Kadyrov pripojil vojenské svaly k jeho politickej facke a jeho vlastnému priblíženiu sa k oživenému Islamu ako opevneniu proti džihádu.
Vzdialený kaukazský región vrátane Čečne demonštroval svoju podporu Putinovho „Jednotného Ruska“, čo je najsilnejší prejav podpory spomedzi ostatných regiónov.
V roku 2012 výsledok oficiálnych čečenských volieb bol 99,5% za Jednotné Rusko je niečo, čo zaváži pri rozhodovaní o Geremejevovom vypočúvaní.

Zakiaľ Moskva zvažovala čo robiť, Kadyrov zbalil niekoľko desiatok vedúcich čečenských byrokratov a bezpečnostných pracovníkov, ich rodín a ich závodných koní do jeho lietadiel a odišiel na výlet na Stredný Východ.
Kôň Ramzana Kadyrova Candy Boy závodil na Dubai World Cup. A keď sa dostihy skončili, Kadyrov so svojou suitou zostal ešte ďalší týždeň.
V intervjú povedal pre Daily Beast predák regiónu Severný Kaukaz, že to bolo viac ako len výlet na dostihy a prázdniny vodcu Čečne. „Pre neho bolo lepšie zostať mimo pozornosti verejnosti na nejakú chvíľu“, povedal. „Vždy, keď niekoho zabijú, Moskva hneď urobí obetného baránka z Čečencov, uviedol.
Je neobvyklé vidieť z pohľadu Ruska cestovať guvernéra a jeho aparát do zahraničia viac ako na týždeň. Od Krymskej krízy minulý rok Kremeľ zakázal cestovanie 4 miliónom vládnych zamestnancov, špeciálne tých, ktorí su nositeľmi štátnych tajomstiev.
Ale čečenský vodca už skôr keď nebol vládcom, si tvrdo držal právo na svoje výlety. Keď bol teraz v Dubaji, publikoval na svojom konte Instagramu dokumentárne zábery o tom ako trávi on a jeho suita čas v SAE. Ukázal aj svojich 27 úradníkov leňošiacich v tieni paliem a svojich dvoch mladých jazdcov, ktorí závodia ako džokeji na Candy Boyovi. Na skupinovej fotke pózuje Kadyrov so svojím bratrancom a blízkym pomocníkom Adamom Delimchanovom, členom ruského parlamentu a zástupcom čečenskej regionálnej vlády.

Delimchanovo meno sa objavilo za poslednú dekádu v reportážach invegastívcov píšúcich o závažných vraždách. V roku 2006 bývalý prvý námestník premiéra Čečne Beslan Gantamirov povedal, že Delimchanov sa zúčastnil na organizovaní vraždy v centre Moskvy Kadyrovovho rivala poručíka tajnej služby FSB Movladi Baisarova. V roku 2009 obvinila dubajská polícia Delimchanova z objednania vraždy iného Kadyrovovho nepriateľa a vyznamenaného ruského vojnového hrdinu Sulima Jamadajeva, no patrne Delimchanov nemal problémy so vstupom do SAE v marci 2015.
Kadyrovovým dôvodom pre odchod a prestávku je zlá atmosféra okolo úmrtia Nemcova, podľa expertov v Čečensku aj Moskve. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že v marci boli odsúdení čečenskí občania Badrudi Džabrajlov a Ramzan Kachalov na 9 rokov trestu za zavraždenie starostu mesta Kasavyurt v Dagestane, susediacom regióne.

So všetkým rešpektom, ruská budúcnosť a stabilita závisí od výsledkov vyšetrovania Nemcovovej vraždy tak isto ako reformy a vôľa k nim zo strany Kremľa. Poslanec Gudkov zvažuje vytvoriť parlamentnú komisiu pre vyšetrenie vraždy. „Kremeľ teraz má príležitosť vybrať si cestu k mieru s opozíciou, čím sa mieni skutočný výsledok v Nemcovovej kauze a tiež reformy a férové voľby v roku 2016“, povedal Gudkov.
Zdroj: The Daily Beast
Preklad. Redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/KadyrovPutin2014.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/KadyrovPutin2014.jpgadminPolitikaKauza Nemcov,RuskoPrečo si urobil čečenský vodca Ramzan Kadyrov výlet do Dubaja? A prečo naložil svoje kone do lietadla a odletel s nimi? Na 40. deň smrti Borisa Nemcova prišli stovky Rusov na Zamoskvoreckij most, aby si uctili vraždu opozičného politika Borisa Jefimoviča Nemcova. V rámci pravoslávnej ruskej tradície bola slávená spomienka...