Politika Ing. Fica naberá zvláštne črty populizmu, ktoré tak však vyzerajú len pri povrchnom pohľade. Pri hlbšom všimnutí sa tu nachádza snaha ukľudniť rozvírené emócie kauzami Dôvera a tunelovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne cez predražené nákupy prístrojov nemocniciam. Ako inak, ak nie podhodením omrviniek z bohatého stola tunelárov v podobe cestovania vlakom zadarmo tým, ktorí dosť často spadajú medzi doterajších voličov Smeru (dôchodcovia, mimobratislavskí občania), v podobe zníženia cien plynu pre majiteľov rodinných domov, častých voličov Smeru a tiež oslobodenie od dane z príjmu najmenej zarábajúcim štátnym zamestnancom. Všetci títo volia často Ficovu partaj. Tieto zaujímavé opatrenia boli zrejme veľmi premyslene zvolené, lebo majú vylepšiť náladu možným voličom Smeru a zároveň upokojiť búrku verejnej mienky.

Jednou ranou dve muchy, to je už obľúbená smerácka disciplína. A samozrejme, predvianočnú nádielku niektorým vymedzeným skupinám, ktoré si vybrala strana Smer a v parlamente sama odhlasovala, má zaplatiť podnikateľská sféra cez daň zo straty. Aká morálka, aký demokratický princíp je tu uplatnený? Zrejme len tento: Z cudzieho krv netečie.

Keď strana Smer prevzala opraty poslušného šimľa slovenskej politiky na začiatku volebného obdobia, ani ju nenapadlo, aby pomohla dochádzajúcim zamestnancom znížiť cestovné výdavky aspoň o polovicu, ani ju nenapadlo zľaviť z daňového zaťaženia najchudobnejšej vrstvy pracujúcich či sa zamyslieť, ako môžu platiť chudobní na slovenskom vidieku a malých mestách výdavky na plyn. Teraz, keď sa blíži začiatok volebnej kampane pre rok 2015, robia sa rýchlo úpravy, no nie na účet smeráckeho štátneho rozpočtu ale na účet iných skupín obyvateľstva, ktoré majú zarobiť na Ficovu predvolebnú kampaň.

Ak si „prefíkanci“ vo finančnej rade Smeru myslia, že sa im na tieto lacné triky nepríde, sú na omyle. No oni vedia, že platí porekadlo o vrabcovi v hrsti a holubovi na streche. Volič žijúci spôsobom „z ruky do úst“ snáď pekne zaďakuje aj za to málo a vykašle sa na holuba na streche. Toto je taktika, ktorú si zvolil Smer.

©text: Ľudmila Balážová-Marešová

adminPolitikaSlovenskoSlovenskoPolitika Ing. Fica naberá zvláštne črty populizmu, ktoré tak však vyzerajú len pri povrchnom pohľade. Pri hlbšom všimnutí sa tu nachádza snaha ukľudniť rozvírené emócie kauzami Dôvera a tunelovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne cez predražené nákupy prístrojov nemocniciam. Ako inak, ak nie podhodením omrviniek z bohatého stola tunelárov v podobe cestovania vlakom zadarmo...