Paul Johnson, konzervatívny katolícky historik a novinár, sa pokúsil skonštruovať víziu blízkej budúcnosti. Zaoberá sa v nej vojnami, peniazmi a imigrantmi. Myslí si, že tretia svetová vojna nebude, lebo sýrsky konfikt nemá potenciál valiacej sa snehovej gule. Sýria je zničená len kvôli záujmu Saudov a Iránu. Ďalej už nechce rozmýšľať, lebo by musel pripustiť, že pôsobenie Saudov nezačalo na základe svojvoľného či samostatného rozhodnutia. Je jasné, že Obamova administratíva nastúpila cestu demilitarizácie americkej politiky. No vojny sa dnes už nevedú apriori kvôli náboženstvu (pozri šiiti kontra sunniti), ale kvôli peniazom a rope.

Najbližšie vojnové akcie očakáva až o dvadsať rokov, keď sa vyprofiluje India ako IT-veľmoc a bude súperiť s Čínou. V polovici 21. storočia sa majú stať tieto dve krajiny superveľmocami. Jedna z nich bude demokratická a druhá bude prežívať v totalitnej pasci. Ktorá to má byť, nie je ťažké uhádnuť. Čína.

Johnson si vybral ešte jednu dvojicu veľmocí, ktoré sa budú vyvíjať na princípe vzájomného súperenia. Rusko a USA.

Nová americká (Trumpova?) vláda má zlepšiť status USA vo svete,  ktorý sa zosunul do nižšej kategórie počas Obamovej vlády. Podľa Johnsona zavinila práve slabá práca prezidenta globálne posilnenie renomé  Putinovej vlády. Táto situácia historika Johnsona zvlášť znepokojuje.

Iným dôležitým javom podľa neho má byť populačný nárast v Afrike a Ázii, kde je už teraz vysoká pôrodnosť podporená poklesom úmrtnosti novorodencov.

Tiež predpovedá paniku v súvislosti s nárastom populácie prisťahovalcov, ktorý sa bude dať len ťažko kontrolovať. Ako výsledok týchto dejov však nepredpokladá vojnu, ale rast prosperity v Európe, pretože imigranti sledujú cieľ, ktorým je lepší život a sú ochotní ekonomicky riskovať, aby zarobili.

V čí prospech sa pripíšu zisky je však otázne. Možno má nastať nová sociálna reštrukturalizácia, kedy bude menej početná biela rasa ťahať za kratší koniec lana. Odpoveď na to môže dať behaviorálna ekonomická veda, ktorá berie do úvahy seriózne aj ľudský faktor. Johnson tiež zabudol špecifikovať kvalitu jednotlivých ekonomických síl, ktoré budú pôsobiť. Bude záležať na kvalite vzdelania, na technickom stupni jednotlivých skupín obyvateľstva, ktoré budú činné v hospodárskej súťaži.

©redakcia SvP

 

Predpovede Paula Johnsona na 1. polovicu 21. storočiahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/PaulJohnson1-e1481807331354.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/PaulJohnson1-e1481807331354.jpgadminAnglofónne štátyEkonomikaKomentárePaul Johnson, konzervatívny katolícky historik a novinár, sa pokúsil skonštruovať víziu blízkej budúcnosti. Zaoberá sa v nej vojnami, peniazmi a imigrantmi. Myslí si, že tretia svetová vojna nebude, lebo sýrsky konfikt nemá potenciál valiacej sa snehovej gule. Sýria je zničená len kvôli záujmu Saudov a Iránu. Ďalej už nechce rozmýšľať, lebo by musel...