Komando talibancov zaútočilo 16. decembra na školu hosťujúcu deti vojakov v Péšaváre, hlavnom meste severozápadného Pakistanu. V tomto zariadení zabili 140 osôb (detí a učiteľov) podľa zverejnených správ pakistanských médií. Tento útok sa podpísal pod boje medzi pakistanským talibanom a vládnou armádou.
Útok bol vedený hlavnou skupinou islamistických rebelov v krajine s názvom Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP). Bojujú proti vláde v Islamabáde v občianskej vojne, komando talibancov zaútočilo 16. decembra na školu hosťujúcu deti vojakov v ktorá za posledných desať rokov zavinila 40000 až 50000 úmrtí.
Iné skupiny talibacov (sieť Haqqániho alebo skupiny Gul Bahadar) bojujú v Afganistane proti afganskej armáde a jednotkám NATO.


TTP je jeden z dedičov hnutia taliban vzniknutého na severe Pakistanu počas ruskej invázie do Afganistanu (1979-1989) a občianskej vojny v Afganistane na začiatku deväťdesiatych rokov 20.storočia. Afgánska vetva hnutia vedená mulláhom Omarom dobyla moc v Kábule medzi rokmi 1996-2001.


TTP je paštúnske vzbúrenecké hnutie, v Pakistane minoritné a v Afganistane majoritné. Vzniklo v roku 2007 vzburou proti pakistanskému štátu kvôli jeho „zrade“ a kolaborácii s Američanmi vo „vojne proti teroru“ po teroristickom útoku na WTC. Bojuje hlavne za nastolenie zákona šaríe v Pakistane.
TTP má zakladne v zónach paštúnskych kmeňov v hornatej časti severozápadu Pakistanu hraničiacej s Afganistanom. V roku 2009 bola skupina zajatá v údolí Swat armádou, potom v Južnom Waziristane (na juhu kmeňovej zóny). Sústredila sa potom vo svojej pevnosti v severnom Waziristane. V tomto regióne bývajú spolu TTP, medzinárodní džihádisti prepojení s Al-Kajdou a talibanci operujúci v Afganistane.


Prečo sa talibanci zamerali na miesto patriace armáde?
TTP takto odpovedalo na ofenzívu armády začatú v júni v severnom Waziristane. „Viedli sme útok proti škole v Péšavári po prieskume, ktorý naznačil, že deti viacerých vysokopostavených predstaviteľov armády študujú v tejto škole“, vysvetlil hovorca.


Pakistanská armáda je prepojená s hnutím Talibanu. Jej tajná služba ISI nikdy nezaváhala použiť rôzne skupiny džihádistov pre svoje strategické záujmy v Pakistane, Afganistane alebo Indii. Tiež, afgánski talibanci mulláha Omara – pravdepodobne utečenci z Quetty v Balúdžistane) – alebo sieť Haqqániho, so základňou v severnom Waziristane sú vždy blízki pakistanskej tajnej službe. Spomedzi iných talibanských skupín sú pakistanskí tí, ktorí uzavreli dohodu o stálej neagresii voči armáde.
Toto vysvetľuje, prečo počas rokov armáda nechcela útočiť na severný Waziristan napriek opakovaným žiadostiam USA. USA začala svoju vlastnú intenzívnu kampaň v roku 2008 bombardovaním regiónu dronmi bez koordinácie s Islamabádom.
Ale TTP predstavuje iný prípad, pretože oproti predošlým skupinám zaútočil frontálne na srdce pakistanského štátu a jeho armády. Jeho atentáty decimujú rady vojakov. Armáda ho považuje za nepriateľa Pakistanu manipulovaného zahraničnými silami. Určití v strede armády sa pozerajú zlým okom na dialóg začatý vo februári s touto skupinou prvým ministrom Nawazom Šarífom.


Vojenská operácia začatá v júni TTP proti letisku v Karáčí znamenala neúspech Talibanu. Armáda zabila viac ako tisícku bojovníkov v severnom Waziristane. Určité časti TTP museli utiecť na druhú stranu hranice do Afganistanu.
Prečo taký násilný útok?


Podľa mienky analytikov organizácia vážne zoslabla. Naviac je aktuálne rozdelená zlým vedením. Ex-šéf TTP Hakimullah Mehsud bol zabitý americkým dronom v novembri 2013. Nový šéf mulláh Fazlullah si potrpí na ochranu jednoty federácie. Skupiny sú rozrušené kmeňovou rivalitou. Delia sa tiež podľa schopnosti prijímať pakistanský režim, čo si niektorí chcú ušetriť akciou umiestnenou výnimočne v Afganistane.


Nakoniec, niektoré centrá džihádistov tlačia na TTP aby urobil dohodu s novou mocou ISIS. Hnutie talibov udržiava tesné spojenia s Al-Kajdou a mulláh Fazlulláh neurobil smerom k tomu ani krok.
Zdroj: Le Monde , foto:AP/Mohammad Sajjad
Preklad: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Pakistanski-vojaci.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Pakistanski-vojaci-300x267.jpgadminPolitikaislam,Stredný východKomando talibancov zaútočilo 16. decembra na školu hosťujúcu deti vojakov v Péšaváre, hlavnom meste severozápadného Pakistanu. V tomto zariadení zabili 140 osôb (detí a učiteľov) podľa zverejnených správ pakistanských médií. Tento útok sa podpísal pod boje medzi pakistanským talibanom a vládnou armádou. Útok bol vedený hlavnou skupinou islamistických rebelov v...