V médiách sa rýchlosťou blesku rozšírilo rozhorčenie voči prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, pretože odstúpil od dohody 195 krajín o ochrane životného prostredia. Táto dohoda vošla na známosť pod názvom COP 21. Jedná sa v nej hlavne o zníženie priemernej hodnoty globálnej teploty a jej udržanie do 1,5 % oteplenia nad normál.

Prezident USA, ktorý má hlavnú preferenciu zlepšenie ekonomického rastu, si zrejme uvedomil, aké brzdy sa podpísaním COP 21 objavia v ekonomickom živote. USA, ktoré majú najväčšiu zadlženosť na svete a museli odhlasovať dvojročné obdobie pre štátny rozpočet, sa snažia zlepšiť ekonomické ukazovatele a hlavne rast HDP.

No ďalšou príčinou tohto faktu, proti ktorému sa všetci zjednocujú môže byť aj argument, že Spojené štáty si vedia ustrážiť otepľovanie aj sami. Je známy projekt elektromobilov, ktorý už rozbehol Elon Musk. Jedná sa o široko poňatý výrobný plán, ktorý by mohol zabezpečiť v USA naozaj ekologickú dopravu.Tento investor, magnát a vynálezca má naplánovaný aj rozvoj ekologickej hromadnej dopravy, potrubnej dopravy Hyperloop alebo elektrických minibusov jazdiacich v tuneloch po jedinej koľajnici.

text pokračuje za obrázkom

Na inovácie tohto rozsahu sú potrebné investície a voľné ruky nezviazané príliš natuho zákonmi, príkazmi a finančnými trestami za neplnenie.

V Spojených štátoch okrem Muskových vznikli viaceré projekty s ekologickým rámcom. Na rozbehnuté a naplánované veci sú treba aj energie v tradičnej forme, ktoré by boli penalizované v rámci ekologickej zmluvy, čo by následne predražovalo a spomaľovalo vývoj a výrobu nových technológií.

Po tejto stránke teda Donald Trump koná racionálne, aj keď len pre čisto americké záujmy.

USA plánuje v súčasnosti cestu na Mars, lebo stav Zemegule je v štádiu, že ju v blízkej dobe bude treba opustiť, čo vyplýva aj z konania prezidenta USA. Donald Trump si zabúda uvedomiť, že za otepľovanie klímy sú zodpovedné predovšetkým industriálne štáty, ktoré sú technologickými predátormi aj dnes a mali by prebrať svoj alikvotný podiel zodpovedosti za znečistenie atmosféry.

Organizátorom COP 21 sa podarilo zvolať k jednému rokovaciemu stolu 195 krajín, ktoré všetky ani zďaleka nie sú pôvodcami dnešnej mohutnej technologickej vlny a títo boli ochotní prevziať určitý podiel nahromadených následkov rozvoja už od 18. storočia.

Pokiaľ Trump odskočil od tohto solidárneho projektu a chce si hrabať len na vlastnom piesku, je to len snaha udržať pre Spojené štáty vedúcu pozíciu vo svete za každú cenu. Lenže pre takéto správanie už nie je časová rezerva, keďže polárny ľadovec sa nepochybne roztápa a čo nevidieť zatopí ostrovy a prímorské krajiny s nízkou nadmorskou výškou.

Určitá výhrada je tu však aj voči samotnej dohode uzavretej v Paríži v roku 2015, pretože jej ciele zostali dodnes len na papieri, čo môže byť jednou z príčin odchodu Donalda Trumpa z tohto paktu.

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

Uložiť

Uložiť

Prečo Trump odmietol dohodu COP 21 z Paríža? /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/KlimaCOP21-e1496478072595.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/KlimaCOP21-e1496478072595.jpgadminEkológiaEkonomikaKomentáreDonald Trump,Komentáre,politika,USAV médiách sa rýchlosťou blesku rozšírilo rozhorčenie voči prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, pretože odstúpil od dohody 195 krajín o ochrane životného prostredia. Táto dohoda vošla na známosť pod názvom COP 21. Jedná sa v nej hlavne o zníženie priemernej hodnoty globálnej teploty a jej udržanie do 1,5 % oteplenia...