Ak obyvatelia územia dôrazne manifestujú proti tomu, čo vidia ako rušivý zásah Pekingu, je to preto, že sa necítia sami Číňanmi.

Nevolajte ich „Číňania“. Sú to Hongkongčania, ktorí manifestujú už viacero dní, aby dosiahli stiahnutie volebnej reformy žiadanej Čínou, s ktorou sa nestotožňujú 17 rokov po spojení. Vplyv „pevninčanov“ na ostrov je jeho obyvateľmi zle prežívaný. Od znovupripojenia čím ďalej tým viac Číňanov vyhľadáva voľné miesta v tomto teritóriu a snaží sa o získanie vzácneho hongkongského pasu, ktorý dovoľuje – na rozdiel od toho, čo udeľuje Peking – voľne cestovať do mnohých krajín, hlavne do celej Európy a Commonwealthu. Nie je náhoda, ak mnoh žien žijúcich v regióne Kanton, práve blízko Hong Kongu, robí všetko, aby porodili na jeho území a zabezpečili svojmu dieťaťu študovať tam a neskôr zarábať. Neprebehne ani jeden mesiac bez protestnej žiadosti, aby sa lepšie kontroloval vstup Číňanov do Hong Kongu.

150 rokov britskej okupácie

Ako vysvetliť, že Hongkončania sa cítia iní? Je to ovocie 150 rokov života pod nadvládou Británie. Ak ostrovania nemali nikdy sympatie pre kolonizátorov, spolužitie medzi dvoma národmi spôsobilo vývoj správania: viac ekologickí, viac rešpektovaní, viac rovnostárski. Toto sa hlavne dá počuť v manifestáciách temer každý týždeň v Hong Kongu, ktoré bývajú bez násilia. „Polícia teritória je v Ázii známa ako zvlášť málo násilná“, zdôrazňuje pre JDD.fr Antoine Bondaz z centra ázijského výskumu. „Počas défilé nepotrebovali poriadkové sily zvlášť zasahovať a uspokojovali sa obkolesením davu“, dodal.

Hong_KongPrirodzená nenávisť obyvateľov tohto špeciálneho administratívneho regiónu pochádza z ich predstavy histórie ich suseda. V predvečer Maovej revolúcie v roku 1949 bol Hong Kong známy dôležitým prílevom Číňanov, ktorí utekali pred komunistami. Iná významná udalosť je spomienka na Tienanmen. Násilné potlačenie študentskej manifestácie bolo zvlášť zle vnímané obyvateľmi Hong Kongu, ktorí, ešte dnes, defilujú každý rok v uliciach mesta aby si uctili pamiatku udalostí v roku 1989. Unikátny prípad v Číne, keďže každá zmienka o Tienanmen je zakázaná.

Spoločnosť oveľa viac pozápadnená

Územie Hong Kong sa líši aj svojou hlbokou otvorenosťou voči západu. Napríklad prípad médií: zatiaľčo v Číne je prístup k informáciám prísne kontrolovaný, nie je to isté v Hong Kongu. „Mladí môžu používať všetky západné médiá: Facebook, Twitter, čítať info na CNN, vyhľadávať cez Google bez toho, aby boli výsledky priškrtené“ zdôrazňuje A. Bondaz. Pozápadnenie sa prejavuje aj vo výchove: školské učebnice sú iné ako v Číne a komunistická propaganda tam je menej dôležitá. Je tomu niekoľko rokov, čo Peking chcel zjednotiť školské osnovy podľa tých v Číne, ale musel to zrušiť kvôli hrozbe protestov“ zhrňuje A. Bondaz. „Hongkončania sa prezentujú ako elita Číny, najlepšie vzdelaní“ robí rezumé Bondaz. To vysvetľuje, že sú málo náchylní nechať si diktovať politiku centrálnou vládou, ktorá si želala od augusta tohto roku, aby boli volební kandidáti pre Hong Kong vyberaní výborom kontrolovaným Pekingom.

Zdroj: Journal Du Dimanche

©preklad redakcia

adminPolitikaĎaleký východAk obyvatelia územia dôrazne manifestujú proti tomu, čo vidia ako rušivý zásah Pekingu, je to preto, že sa necítia sami Číňanmi. Nevolajte ich „Číňania“. Sú to Hongkongčania, ktorí manifestujú už viacero dní, aby dosiahli stiahnutie volebnej reformy žiadanej Čínou, s ktorou sa nestotožňujú 17 rokov po spojení. Vplyv „pevninčanov“ na ostrov...