Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius bol označený za „muža roka“ v Revue du vin de France a sám sa stal promotérom enoturistiky. Apeluje na lepšiu informovanosť a referencie na internete v odbore vinárstva.

Revue du vin de France každý rok odmeňuje určitý počet osobností a firiem za ich angažovanosť za víno. Minister bol odmenený za svoju novú ekonomickú diplomaciu, ktorá dáva do popredia enoturistiku a víno. Je to po prvýkrát, čo RVF odmenila politika. Pri príležitosti „Trophée du Vin 2015“ odmenila aj 10 ďalších:
1. Vinár roka: Emmanuel Reynaud, Château Rayas
2. Sprostredkovateľ roka: Lionel Osmin
3. Objav roka: Julien Sunier, Domaine des Noisetier
4. Družstvo roka: Cave de Tain
5. Cena za enoturistiku: Château La Coste
6. Vínový nápojový lístok roka: L’hôtel Traube Tonbach à Baiersbronn
7. Kavista roka: Cave plaisirs du Vin
8. Veľkoobchod roka: E.LECLERC Grand-Pineuilh
9. Cena za inováciu: Fundovino, stránka o podielovej účasti na financovaní vína
10. Vinársky blog roka: No Wine is Innocent

Laurent Fabius poskytol aj intervjú pre AFP:

Aké sú vaše priority v propagovaní vína?
Do Francúzska prichádza veľký počet turistov zároveň kvôli gastronómii a jeho vínam. Sú to významné tromfy pre turistiku a všeobecný príznak Francúzska. V minulosti bola často tendencia dávať dôraz na rozmer rizika, alkoholizmus, atakďalej. Som otvorene za to, aby sa dával pozor na riziká spojené s excesmi v konzumácii vín. No netreba si mýliť prílišné požívanie vína s rozumným ochutnávaním kvalitných produktov. Je treba organizovať zároveň podporu pre vinárov, obchodníkov, vinohradníkov a potom rozvíjať enoturistiku.

Početné oblasti Francúzska majú skvelé vína a teroiry, ale často nedostatočné osadenstvo hotelov a hostincov, ktoré hostia turistov. Je treba rozvíjať investície, uľahčovať financovanie. V mesiaci októbri minulého roka sa konala Národná konferencia o turizme. Je to jedna z tém, na ktorej zotrvávam.

Je treba uviesť ponuky turistiky, ktoré ukazujú, že víno nie je len produkt na konzumáciu, ale má svoju históriu, kultúru, tradície, fanúšikov: turisti oceňujú tento typ ponúk. Často som navštevoval Áziu a treba povedať, že tam civilizácia okolo vína priťahuje osoby, ktoré som stretal a víno s čajom majú určité spoločné znaky.

Aké sú výzvy pre vývoz francúzskeho vína?
Sme len tretí vývozca v poradí, za Španielskom a Talianskom, hoci tieto krajiny majú často vinice menej dôležité ako naše. Otázka referencií je ústredná, je treba , aby internetové stránky boli kvalitné a ľahko dostupné, napríklad s menami známych značiek. Vyvíja sa úsilie pri oboznamovaní sa so svetoznámou značkou Bordeaux. Výrobcovia malých sérií a rôzne zámky nechýbajú, ale množstvo apelácií môže vyvolať pochybnosti, lebo ľudia sa v nich nevyznajú. Je potrebné zároveň nechať túto rôznorodosť žiť, ale komerčne do toho zaviesť nevyhnutné preskupenie. V tomto je ešte dôležitá práca, ktorú treba vykonať.

Je treba mať k tomu prestížny a známy portál. Ľudia nemôžu mať prehľad o klasifikácii všetkých odrôd od roku 1855 v Bordeaux!

Elyzejský a Matignonský palác predali časť pivnice, na rozdiel od Quai d´Orsay. Ako dáte vy do poriadku túto pivnicu, ktorá má asi 10 000 fliaš? A aké sú vaše chute čo sa týka vína?
Quai d´Orsay je prvý čestný ambasador Francúzska, mám za to, že kuchyňa a tu podávané vína sú kvalitné. Každý rok nakupujeme vína, ale v rozumných cenách. Nemožno viac podávať ľuďom víno za neuvážené ceny.

Pijem málo, ale mám veľmi rád dobré víno. Mám určitú slabôstku pre víno z Bordeaux. Uprednostňujem zo šampanských červené, oceňujem aj ružové šampanské. Spomedzi bielych oceňujem zvlášť víno zo Sauterne a vína z Alsaska. Som dosť háklivý na to, čo sa mi ponúka. Na svojich cestách ochutnávam niekedy dobré vína. Napríklad, mám spomienku na ochutnávku v Dijone vynikajúceho burgundského a počas cesty do Čile, pred nejakým časom, na víno vysokej kvality. Veľmi často to zariadili francúzski pivniční majstri tam zamestnaní. Ale, je treba byť originálnejší!

Zdroj: Le Figaro    

Preklad: redakcia SvP

Pre Laurenta Fabiusa je priorita rozvíjať enoturizmus https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Laurent_Fabius_January_2015-e1443265948489.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Laurent_Fabius_January_2015-e1443265948489.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,VínoMinister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius bol označený za „muža roka“ v Revue du vin de France a sám sa stal promotérom enoturistiky. Apeluje na lepšiu informovanosť a referencie na internete v odbore vinárstva. Revue du vin de France každý rok odmeňuje určitý počet osobností a firiem za ich angažovanosť...