20. februára 2015 sa Európania dohodli v Bruseli s gréckym zástupcom Yannisom Varoufakisom na dodatočnom programe pomoci. Procedúra vyjednávania trvala nedlho, dve hodiny, a bola ukončená priklepnutím 130 miliárd € tejto krajine, ktorá má záväzok splácania svojich dlhov časovo len ťažko vypočitateľný. EÚ sa tak vyhla neželanému „grexitu“, ktorý by zrejme otriasol kurzami štátnych dlhopisov aj eura.


Varoufakis si odniesol vo vačku nielen 130 miliárd ale aj povinnosť splatiť 7 mld. starých dlhov. Program pomoci nadväzuje na súčasný končiaci 28. februára. Tým to samozrejme nekončí, 7 mld. je len kvapka v mori 320 miliárd celkových dlhov, keď ich splácanie v ročných splátkach aktuálne pumpuje zo štátnej kasy prostriedky v hodnote 175% z jeho HDP. Tento krátky plán pomoci neznamená nekonečné istoty. Po jeho ukončení sa po štyroch mesiacoch musí Grécko začať samostatne obracať na finančných trhoch a obstarávať si peniaze na splátky samo. Žiaden tretí plán už nie je.


Táto zadlženosť zrejme ťažko umožní novému vládnemu tímu Syrizy uskutočniť viaceré sľuby, ktoré dala vo volebnej kampani, napríklad koniec so šetrením a podobné populizmy. Tsipras s Varoufakisom sa potom, ako sa ocitli vo svojich kreslách premiéra a ministra financií, stiahli z úloh populistických vodcov gréckeho ľudu a začali používať realistickú finančnú matematiku.


Nepopulárny pojem „trojka“ sa tak zmietol zo stola a zostalo len „memorandum o porozumení“, no či estetická úprava vyvolá lepšiu náladu Grékov je pochybné. Na Wall Streete sa ju však podarilo vyvolať veľmi rýchlo, lebo indexy ako je Dow Jones, Nasdaq, Dow Jones Industrial výrazne stúpli. (Dow Jones Industrial stúol o 154,67 bodov, Nasdaq o 31, 27 bodov čo je 15-ročné maximum).
©text redakcia SvP
Foto a zdroj: Le Monde

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-e1425079421689.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-300x267.jpgadminEkonomika20. februára 2015 sa Európania dohodli v Bruseli s gréckym zástupcom Yannisom Varoufakisom na dodatočnom programe pomoci. Procedúra vyjednávania trvala nedlho, dve hodiny, a bola ukončená priklepnutím 130 miliárd € tejto krajine, ktorá má záväzok splácania svojich dlhov časovo len ťažko vypočitateľný. EÚ sa tak vyhla neželanému „grexitu“, ktorý...