Smutné procesy na Ukrajine a Strednom východe na prvý pohľad nemajú nič spoločné, no ak sa začrie hlbšie do kopy správ zo sveta, možno tieto veci pospájať do kaleidoskopu udalostí, ktoré zrazu tvoria komplexný obrazec.

Vojna na Ukrajine pripadá väčšine ľuďom ako niečo zbytočné a veľmi nešťastne vmanévrované do zvyšujúcej sa eskalácie vojny s Rusmi. Aj mne. Tieto strany boli zvyknuté poslúchať od nástupu Lenina k moci jednu ústrednú politickú silu a žiť vedľa seba bez ozbrojených konfliktov. Veci sa však zamotávajú v neprospech mieru medzi Krymom a rusko-ukrajinskou štátnou hranicou.

Fandím zdravému rozumu, ktorý, keby bol na obidvoch stranách, nedovolil by zničiť ekonomiku Donecka a Luhanska, nedovolil by zakazovať hovoriť ľuďom rusky (hlavne keď medzi ukrajinčinou a ruštinou je minimálny rozdiel) a hlavne, nedovolil by ruinovať hospodárstvo Ukrajiny takým bezprecedentným spôsobom ako sa to robilo po vyhlásení jej samostatnosti už desaťročia.

Teraz je však tento biedny skrachovanec nútený obchodovať so zbraňami, ktoré im posiela Západ (USA) pre boj proti ruským separatistom. Koľko zbraní v skutočnosti zostáva ukrajinskej armáde, vieme odhadnúť. Takto sa záležitosť dostala do chronického štádia vleklého konfliktu, na ktorom budú zarábať opäť najrôznejšie vojensko-priemyselné komplexy. Všimnite si článok o predaji zbraní pre Sýriu. Vďaka.

Na Strednom východe vidíme vojnový konflikt, ktorý však nabral iný charakter ako na Ukrajine. Tu sa zhadzujú barelové bomby zabíjajúce hlavne deti, máme tam bandu zločincov, ktorá nevedie vojnu obvyklými spôsobmi. Kruto zachádza s vojnovými zajatcami, upaľuje, stína, mučí, používa šaríu v jej stredovekej forme. Títo grázli majú tiež k dispozícii najmodernejšie zbrane a prostriedky, elektroniku, zameriavače, raketové protivzdušné systémy. A kryjú sa civilným obyvateľstvom, ktoré je pri celoplošnom bombardovaní raketami obeťou v prvej línii.

Západ vyhlasuje, že riešenie konfliktu je v rukách Vladimira Putina. On môže vydať povel na ústup. No neurobí to, lebo druhá strana zabudla ako sa robia kompromisy v politike. Že aj Západ musí v niečom ustúpiť, čo však v najnovších podmienkach pre riešenie konfliktu nenachádzam. Autonómia Donecka a Luhanska je niečo, čo absolútne neprichádza do úvahy pre Petra Porošenka a tým blokuje akýkoľvek krôčik dozadu zo strany separatistov a Putina. Ako vidíme, riešenie konfliktu nemá v rukách len Vladimir Vladimirovič.

©text redakcia Svet v preklade

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DoneckLuhanskDomobrana.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DoneckLuhanskDomobrana-300x203.jpgadminPolitikaÚvodníkEÚ,Rusko,Ukrajina,USASmutné procesy na Ukrajine a Strednom východe na prvý pohľad nemajú nič spoločné, no ak sa začrie hlbšie do kopy správ zo sveta, možno tieto veci pospájať do kaleidoskopu udalostí, ktoré zrazu tvoria komplexný obrazec. Vojna na Ukrajine pripadá väčšine ľuďom ako niečo zbytočné a veľmi nešťastne vmanévrované do zvyšujúcej...