Poľský prokurátor dal zatknúť vodcu malej prokremeľskej politickej strany pre podozrenie zo špionáže. Strana Zmiana (Zmena) vyhlásila utorkový pochod proti Mateuszovi Piskorskemu. Konali sa policajné akcie politicky motivované proti organizácii, ktorá obviňuje poľskú pravicovú vládu zo zastrašovania. Prokurátor neuviedol špecifické obvinenia, ale poľské médiá hlásia, že Piskorski, ktorý založil Zmianu v roku 2015 je podozrivý zo špionáže pre Rusko a tiež možno pre Čínu.

Piskorski vykonal kontroverznú návštevu Krymu, aby ukázal podporu ruskej anexii polostrova od Ukrajiny v roku 2014.

Špeciálni agenti ministerstva vnútra urobili raziu u členov Zmiana vo Varšave a domoch viacerých členov, ako uviedol Konrad Rekas, muž číslo dve v strane na svojej internetovej stránke. Dodal, že mu boli skonfiškované pevné disky z počítača a dokumenty.

Rekas kritizoval akcie ako “útok a zastrašovanie tých, ktorí vidia zahraničnú, domácu a socioekonomickú politiku ako odlišnú od vládnej politiky”.

Zvolené v októbri, Poľské národné právo a spravodlivosť (PiS) vo vláde sa chová obozretne voči Rusku a je neochvejne v opozícii voči anexii Krymu.

Na začiatku mesiaca obvinil poľský prokurátor osobu s dvojitým poľsko-ruským občianstvom zo špionáže pre Moskvu, pretože v januári člen EÚ a NATO Estónsko uväznilo etnického Rusa za pašovanie cigariet a špionáž pre ruské tajné služby.

Tento incident nasleduje po výmene v štýle studenej vojny medzi Ruskom a Estónskom v septembri, keď si na moste menili agentov.

text: redakcia SvP

zdroj: The Guardian

foto: Pixabay

Poľsko-ruské kontroverzie v štýle studenej vojnhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/PolskiFlag-e1463705304654.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/PolskiFlag-e1463705304654.jpgadminPolitikaEÚ,RuskoPoľský prokurátor dal zatknúť vodcu malej prokremeľskej politickej strany pre podozrenie zo špionáže. Strana Zmiana (Zmena) vyhlásila utorkový pochod proti Mateuszovi Piskorskemu. Konali sa policajné akcie politicky motivované proti organizácii, ktorá obviňuje poľskú pravicovú vládu zo zastrašovania. Prokurátor neuviedol špecifické obvinenia, ale poľské médiá hlásia, že Piskorski, ktorý založil...