Polarizácia a revolučné zlyhania Líbye
Nikto sa nejaví byť víťazom v lýbijskom násilí. Médiá a občianska spoločnosť vyzerajú, že sú jasným porazeným.
V auguste 2014 naznačil politický prevrat v Tripolise vystupňovanie post-revolučného konfliktu v Líbyi. Tiež naznačil začiatok zosilňovania polarizácie médií v krajine. Teraz viac ako rok po tom, politické turbulencie a ozbrojený konflikt dosahujú patovú situáciu a vedú k rovnováhe síl, kde ani jediná skupina nevyzerá byť schopná dosiahnuť úplnú prevahu. Dosahované kompromisy medzi rozhádanými stranami spôsobili značný prepad a neschopnosť dosiahnuť politické riešenie, ktoré by skončilo násilie, je nositeľkou brzdy rozvoja sektora médií súbežne s ostatnými aspektami lýbijskej spoločnosti.

Mierové rozhovory pokračujú nedobre
Politický mŕtvy bod je hlavne viditeľný v mierových rozhovoroch vedených OSN v osobe Bernardine Leonovej. Najnovšie sa strany konfliktu v októbri dohodli na vytvorení jednotnej vlády, ktorá má byť alternatívou k momentálnym rivalizujúcim vládam. Tento jednotný orgán má byť GNC (General National Congres ) v Tripolise a ďalším orgánom je HoR (House of Representatives ) v Tobruku. To padá, pretože dve rivalizujúce vlády zamietli návrh sprostredkovaný OSN napriek proklamovanému dialógu ako jedinej ceste riešenia.V súčasnosti unikli e-maily adresované Leonovej o jednom z najbližších záujmov Lýbie. SAE už skôr podmínovali dôveryhodnosť vyjednávaní vedených UNSMIL. Leonová bola nahradená Martinom Koblerom – veteránom nemeckej diplomacie, ktorý bol s misiou OSN v Kongu, Iraku a Afganistane. Je čas povedať, kedy bude Kobler schopný obnoviť dôveryhodnosť orgánu reprezentujúceho medzinárodnú komunitu. S výhľadom na pomaly vyprchávajúce medzinárodne iniciované riešenie narastá rýchlo volanie po miestnych riešeniach.

Opozícia voči národnému štátu
Fungovanie štátu hrá ústrednú úlohu v sektore slobodných a serióznych médií v podmienkach zaručenej bezpečnosti, formulovaných regulácií a poskytovania podmienok pre fungovanie právneho systému nezávislého od štátu.
Jedna z hlavných výziev pre prechod na rozvinutý štát v Lýbii je prepojená s vysokým počtom prítomných milícií. Mnohé z nich pretrvávajú, čo im dáva do rúk moc v štátnom aparáte a národnej armáde majúcej monopol násilia.Iné opozičné skupiny v štátnom systéme sú kriminálni oportunisti, ktorí profitujú z chaosu podnikaním v rôznych druhoch pašeráctva: drogy, zbrane a aj ľudia. Tie isté skupiny nemajú záujem kvôli druhu svojich aktivít byť vystavené médiám. Vojnová činnosť a pašeráctvo je najlepšie držať pod pokrývkou.

Miestne nepokoje v srdci konfliktu
V srdci národného konfliktu je veľký počet lokálnych vzbúr, ktoré často nasledujú po etnických, kmeňových a politických deleniach. Toto delenie bolo potlačené počas Kaddáfího režimu. Je ťažké predstaviť si, že bude nastolená spravodlivosť a rozdiely budú prekonané ako súčasť politického riešenia, keď nepokoje stále pokračujú. Zároveň, nepokoje končia bez toho, aby sa našlo politické východisko.Wolfram Lacher, výskumník z Middle East and North Africa a German Institute for International and Security Affairs, zdôrazňuje, že Líbyjský konflikt je oveľa komplexnejší ako národné dvojpólové konflikty: islamisti versus reformovaní, GNC versus HoR. Okrem týchto existuje ešte hlavná koalícia, ktorá je krehká a nie uniformná. Tým je mienené, že cesta k národnému porozumeniu je rozbitá mnohými miestnymi zrážkami.

Médiá v konflikte
Tripolis zotrváva ako hlavná sila v aktivitách médií v krajine. Po prevrate a prebratí moci Lýbijským Úsvitom v Tripolise v roku 2014 boli niektoré médiá zrušené alebo premiestnené mimo krajiny. Možno medzi ne zahrnúť Al-Assema TV- stanica, predtým sa volala v Tripolise a Lýbii International TV, ktorá teraz vyvíja činnosť mimo Jordánska odkedy bola zrušená v októbri 2015, pretože mala finančné problémy. Tiež televízna stanica Libya Awalan, ktorá mala základňu v Káhire, bola zrušená v októbri.V Benghází pokračujúca bitka medzi General Haftar’s Operation Dignity a skupinami pod jedným dáždnikom patriace do Revolutionary Shura Council of Benghazi vrátane prípadu Ansar al-Šaría, napreduje bez výhľadu na koniec. Pokračujúca bitka vytvára nedôveryhodnosť pre médiá v lýbijskom druhom najväčšom meste – v meste, ktoré vyzeralo ako semenisko nových médií v prvých dňoch povstania v roku 2011. Len niekoľko rádií a novín operovalo v Benghází, len jediná TV-stanica z nich je naspäť v činnosti. Je to Benghazi Broadcasting Network (BBN).Tak ako všade, prítomnosť skupiny Islamský štát tiež devastuje Lýbiu. Jej prítomnosť v meste Derna na východe a zároveň v Syrte, potom ako bola vytlačená z Derny v júni 2015 silami Abu Salimovej brigády (pobočka Al-Kajdy), zamedzuje médiám pokračovať tu v činnosti. Aktuálne je v Syrte len jedno rádio – al-Tawheed. Je kontrolované Islamským štátom. Misrata, ktorá sa nachádza asi 200 km na východ od hlavného mesta, bola ušetrená od pokračujúceho násilia. V tomto meste spomedzi relatívne stabilných rádií možno menovať dvojicu novín a dvoch TV-staníc, ktoré vyvíjajú činnosť v Misrate po povstaní v roku 2011.Na juhu boli najviac poškodené štandardy života a rastie tam nezamestnanosť. Juho-západný región Fezzan bol zasiahnutý etnickým konfliktom medzi kmeňmi Tebu a Tuareg, čiastočne v mestách Ubari a Ghat. Tieto nepokoje majú vplyv na rozvoj médií v oblasti, odkiaľ odchádzajú rádiostanice. Tu mali lacnejšiu prevádzku a neboli závislé od tlačových médií. V meste Sebha je momentálne 5 rádií v prevádzke, jedny noviny a jedna TV-stanica.Pre médiá majú konflikty ako výsledok dve tendencie:
1. Zvyšovanie polarizácie verejných a súkromných médií
2. Médiá sú nútené ísť do exilu
Všeobecné zhoršenie bezpečnosti vytvára situáciu, v ktorej je príliš nebezpečné vyvíjať činnosť bez pobočky milícií a ich ochrany. To spôsobuje, že médiá a tlačové agentúry majú príliš vysoké náklady na novinárov, ktorí sú atakovaní napríklad lýbijskými milíciami. Štyri roky po smrti plukovníka Muammara Kaddáfího vyzerá lýbijský projekt neradostne. Jedinou cestou vyzerá byť teraz pre investorov pozbierať ruiny čo zostali po „národnom dialógu“ a pracovať na kompromise jednotnej vlády. Dovtedy, médiá a občianska populácia krajiny sa budú snažiť prežívať.
Zdroj: Your Middle East, prezentačné foto: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP

 

Politika a médiá v súčasnej Lýbiihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/LýbiaTripolis-e1448302466545.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/LýbiaTripolis-e1448302466545.jpgadminPolitikaBlízky VýchodPolarizácia a revolučné zlyhania Líbye Nikto sa nejaví byť víťazom v lýbijskom násilí. Médiá a občianska spoločnosť vyzerajú, že sú jasným porazeným. V auguste 2014 naznačil politický prevrat v Tripolise vystupňovanie post-revolučného konfliktu v Líbyi. Tiež naznačil začiatok zosilňovania polarizácie médií v krajine. Teraz viac ako rok po tom, politické turbulencie...