Polar vortex – polárny vír a zima 2019
Severnú Ameriku dnes zachvátila živelná katastrofa, ktorú má na svedomí klimatická zmena. Čo sa to teda deje v pozemskej klíme? Možno nám pomôžu pochopiť tieto nasledujúce riadky preložené z Forbesu.

Polárny vír je mohutná oblasť nízkeho tlaku a studený vzduch obkolesujúci Severný a Južný pól Zeme. Termín vortex odkazuje na prúdenie vzduchu proti smeru hodinových ručičiek, čo pomáha udržať studený vzduch uzavretý okolo pólov.

 

Často počas zimy na Severnej pologuli sa vír stáva menej stabilným a rozširuje sa, pričom vysiela studený arktický vzduch na juh nad Spojené štáty vo forme tryskových prúdení. Polárny vír nie je nič nové, je to terminus technicus, ktorý sa,vraj objavil po prvýkrát v publikácii Living Air od E. Littela.

Teda, keď polárny vír prechádza cez Ameriku, vlakové koľaje horia a závesy dverí v interiéri mrznú. No v centre tohto ľadového chaosu je fascinujúca atmosféra. Ako sa chladný vzduch z Arktídy presúva stovkami a dokonca tisíckami míľ? Tu je niekoľko najlepších vizualizácií, ktoré odhaľujú pôvod a monumentálny planetárny rozsah tejto extrémnej klimatickej udalosti.

V zime v rokoch 2018-19 sa vír vetra točiaci sa proti smeru hodinových ručičiek, ktorý normálne uzamkne arktický vzduch v póloch, rozdelil na polovicu.

Toto prerušenie umožnilo, aby sa teplejší vzduch pohyboval na sever. Poruchy, ktoré sú uvedené nižšie v červenej farbe, odhaľujú filamentáciu, pri ktorej zrejme ľadové prsty vychádzajú z pólov a uchopia severnú pologulu.

Stratosférické vlákna mrazivého púdenia, ktoré sa tiahnu vysoko do atmosféry, sa môžu voľne otáčať, čo vedie k tvorbe studených a extrémnych vetrov. „Odhaľovanie hrany polárneho víru,“ ako uvádza vestník atmosférických vied, „odhaľuje ohromujúci trojrozmerný pohľad na teraz známy polárny vír.“

Na tento účel vytvoril Joshua Stevens z observatória NASA animáciu, ktorá ukazuje výskyt boreálnych vĺn

 

 

 

 

Polárny vír a zima 2019https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/01/https___blogs-images.forbes.com_amysterling_files_2019_01_noaa-vortex-1200x866-e1548955306335.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/01/https___blogs-images.forbes.com_amysterling_files_2019_01_noaa-vortex-1200x866-e1548955306335.pngadminEkológiaKlíma,USAPolar vortex - polárny vír a zima 2019 Severnú Ameriku dnes zachvátila živelná katastrofa, ktorú má na svedomí klimatická zmena. Čo sa to teda deje v pozemskej klíme? Možno nám pomôžu pochopiť tieto nasledujúce riadky preložené z Forbesu. Polárny vír je mohutná oblasť nízkeho tlaku a studený vzduch obkolesujúci Severný a...