Taliansky aplauz  líbyjskému rozhodnutiu o „zachraňovaní migrantov“

Talianska vláda privítala v nedeľu líbyjské rozhodnutie zakázať cudzím plavidlám vstupovať do jej pobrežných vôd, čo je krok, ktorý zabraňuje všetkým medzinárodným charitám robiť záchranné operácie v tejto oblasti.

Komentár talianskeho ministra zahraničia  Angelina Alfana prišiel potom, ako „Save the Children“  a „Sea Eye“ oznámili, že zrušili operácie v oblasti ako odpoveď  na líbyjský krok.

Líbyjské námorníctvo nariadilo v predošlom týždni zahraničným plavidlám zdržiavať sa mimo „záchrannú zónu migrantov“ smerujúcich do Európy a vyslovilo , že príkaz bol určený pre mimovládky, ktoré obvniňuje z uľahčovania ilegálnej migrácie.

Líbyjská vláda „ je pripravená robiť záchrannú a vyhľadávaciu prácu vo vlastných vodách, spolupracovať s Európou a dotovať svoje pobrežné stráže“, povedal Alfano pre denník La Stampa v nedeľu.

„Toto posiela signál, že sa obnovuje v Stredozemnom mori rovnováha“.

Šesť rokov od revolúcie, ktorá odstránila dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího, sa Líbya stala kľúčovým bodom odchodu migrantov riskujúcich svoje životy pri preplávaní Stredozemného mora do Európy.

Desaťtisíce migrujúcich sa rozhodlo zaplatiť pašerákom za cestu na preťažených a zlých plavidlách a charitatívne organizácie posielali lode na ich záchranu pred utopením.

Ale od nedele loď „The Aquarius“, ktorá konala záchranné operácie v Stredozemnom mori, sa stala  len humanitárnym plavidlom pre záchranné a vyhľadávacie práce mimo Líbye.

Len španielska charita „Proactiva Open Arms“ uviedla, že je ochotná zostať operovať aj od pondelka.

Značné investície

Líbya a Taliansko, ktoré sú cieľom väčšiny migrantov, pracovali spolu, aby zastavili ich prúdenie. Taliansko vzalo opraty do rúk v prípade mimovládiek pomáhajúcich v medzinárodných záchranných operáciách, aby vytvorilo nové pravidlá chovania v tejto činnosti.

„Potrebujeme významnú, opakujem, významnú ekonomickú európsku investíciu v Líbyi a v Afrike“, povedal minister Alfano.

„Európa sa rozhodla, že migračný prúd má takú istú prioritu ako ekonomika. Pre nás je to tak.“

Líbyjský zákon donútil „Save the Children“ zrušiť záchranné práce v oblasti pobrežných vôd Líbye a poslal loď „Vos Hestia“ do prístavu na ostrove Malta. „Save the Children“ uvádza, že by to nemohlo byť bez „zabezpečenia životných a bezpečnostných istôt“.

„Máme povinnosť zabezpečiť náš tím a životaschopnosť záchrannej misie. Potrebujeme mať tieto istoty na danom mieste, predtým ako budeme pokračovať so zahraňovaním ako bolo pôvodne zamýšľané,“ povedal riaditeľ operácií „Save the Children“ Rob Mac Gillivray vo svojom vyhlásení.

Oznámenie od tejto mimovládky nasledovalo po podobnom kroku nemeckej skupiny „Sea Eye“, ktorá tiež citovala bezpečnostné dôvody.

Sea Eye uviedla vo vyhlásení, že to bolo „s ťažkým srdcom“, že urobila toto rozhodnutie po „explicitnej líbyjskej hrozbe privátnym mimovládkam“ od líbyjskej vlády.

„Za týchto podmienok pokračovanie našej záchrannej práce nie je aktuálne možné. Mohlo by byť nezodpovedné voči nášmu tímu“, povedal zakladateľ „Sea Eye“ Michael Buschheuer.

Deň predtým povedali „Lekári bez hraníc“, že to zastavilo používanie ich najväčšej lode v oblastikvôli „zhoršujúcemu sa nepriateľskému okoliu voči životy zachraňujúcim operáciám“.

Sea Eye  uviedli, že zachránili asi 12 000 životov od apríla 2016 a že stiahnutie záchranných skupín z líbyjského pobrežia ohrozí životy.

„Nechávame za sebou dieru smrti v Stredozemnom mori“, varoval Buschheuer.

Počet migrantov prišlých do Talianska v júli dramaticky klesol oproti júlu 2016, čo je v súvislosti so stúpajúcim úsilím a lepšou výzbrojou líbyjskej pobrežnej stráže.

Ministerstvo vnútra uvádza 11 193 nových príchodov v júli, minulý rok v júli to bolo 23 552.

Príchody za prvých sedem mesiacov 2017 boli 95 214 (tým sa myslí len do Talianska)  čo je o 0,78 % viac ako za minulý rok za prvých 7 mesiacov.

Asi 600 000 väčšinou Afričanov sa preplavilo od roku 2014 na územie Talianska len z líbyjského pobrežia.

preklad: redakcia SvP

zdroj: Your Middle East          

Pokles migrantov po explicitnej hrozbe Líbye https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/Záchrannálod-e1502579228988.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/Záchrannálod-e1502579228988.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Líbya,Migrácia v EÚ,TalianskoTaliansky aplauz  líbyjskému rozhodnutiu o „zachraňovaní migrantov“ Talianska vláda privítala v nedeľu líbyjské rozhodnutie zakázať cudzím plavidlám vstupovať do jej pobrežných vôd, čo je krok, ktorý zabraňuje všetkým medzinárodným charitám robiť záchranné operácie v tejto oblasti. Komentár talianskeho ministra zahraničia  Angelina Alfana prišiel potom, ako „Save the Children“  a „Sea Eye“ oznámili, že...