Sýrski kresťania sa všeobecne považujú za tých, čo majú strach z islamských rebelov a z toho dôvodu bezvýhradne verných Assadovmu režimu, ale to nie je prípad prevažne kurdských autonómnych oblastí obvykle nazývaných „Rojava“, kde títo majú vlastné ozbrojené sily. Tieto pôsobia vo svojich dištriktoch a obhajujú spolužitie ako alternatívu voči občianskej vojne.

„Sutoro“ je teraz oficiálna sýrska bezpečnostná sila kurdských kantónov v severovýchodnej Sýrii. Bola založená v roku 2013 ako spojený front na obranu kresťanských spoločenstiev, ale oficiálne zmenená 22. januára, keď sýrski kresťania dosiahli ustanovenie troch prevažne kurdských autónomných oblastí v Cizire, Kobane a Efrine na severovýchode Sýrie.

Sutoro spočiatku prijalo kresťanských miestnych občanov do Syriac Union Party (SUP), kde ale nikto nemôže vstúpiť bez ohľadu na politické prepojenia.

Kresťanskí autonomistickí bojovníci zo Sutoro chránia vnútorné mesto kantónu. Je to Sýrska vojenská rada (SMC), bývalé paravojenské krídlo SUP, tak, že väčšinou bojujú na frontovej línii po boku kurdských ozbrojených síl na predmestiach proti islamistickým rebelom.

Sutoro zabezpečuje dodávky do frontovej línie a príležitostne vstupuje do bojov zakaždým počas simultánnych ofenzív armády proti ISIS, tam kde to vyzerá, že sa zjaví.

Ústredné velenie Sutoro má základňu v prevažne kurdskom meste Al-Qamishli, považovanom za časť autonómneho kantónu Cizre.

Je relatívne bezpečné pozorovať zvyšok vojnou rozdelenej Sýrie, ale náhle šarvátky v centre mesta Al-Qamishli a sústavné boje sú v týchto dňoch príliš obvyklé. Je to preto, že celá provincia Al-Hasakah je rozdelená a kontrolovaná rivalmi.

Prorežimná Národná obranná armáda NDF kontroluje časť Al-Hasakah takisto ako arabské štvrte v Al-Qamishli.

Islamskí rebeli z Al-Nusra Front a ISIS v Iraku a Al-Shame kontrolujú ich oblasti v Al-Hasakah oproti plánom susediacej provincie Deir Ezzor.

Kurdi a kresťania kontrolujú zvyšok provincie Al-Hasakah vrátane veľkého pásu ich oblasti v strednom a severozápadnom Al-Qamishli.

Z mesta Al-Hasakah do Al-Qamishli trvá cesta autom asi jednu hodinu. No trvá viacero hodín, aby sa dalo diskrétne vyhnúť všadeprítomným checkpointom ozbrojených síl pozdĺž cesty.

William Ibrahim, 24-ročný, je hacker a riadil pred občianskou vojnou štátom vlastnené weby v kresťannmi obývaných oblastiach.

Pred dvoma rokmi dal hore ruky a teraz vedie obrannú jednotku Sutoro brániacu prevažne kresťanské štvrte v ústrednom Al-Qamishli. „Bol som antiautoritárska osoba veriaca na internet a nie na pušky“ hovorí Ibrahim. „Vzal som si zbrane, keď som zistil, že môj sýrsky národ, Kurdi a ostatní na severovýchode sú v nebezpečenstve, že budú masakrovaní silnejšou stranou občianskej vojny.“

Hovorí, že kresťania v Sýrii sa boja hlavnej moci v dnešnej Sýrii. Je to preto, že tá skúšala masové zničenie militantmi, najviac však v rokoch 1890, kedy bol masaker v Sayfo uskutočnený Otomanskou ríšou vedenou Turkami. Boli systematicky vybíjané stovky až tisíce sýrskych kresťanov v spojení s asýrskou, arménskou a gréckou genocídou.

„Bojíme sa, že to isté sa môže stať v dnešnej Sýrii, keď nám islamskí extrémisti hrozia smrťou, pretože nie sme ani Arabi ani muslimovia“ vysvetľuje. „Kurdské vedenie si samo riadi autonómiu a boj a predvídalo nejaké masakre, ale nikto si nie je istý budúcnosťou“.

„Sýrski kresťania a Kurdi obhajujú spolužitie, pretože to je jediné riešenie. Ak by sa uplatnilo všade v Sýrii, to by bol koniec vojny“, povedal Ibrahim.

Kresťania hovoria, že tvoria viac ako 10% obyvateľov krajiny s 22 miliónmi obyvateľov. Bojovníci každého veku od 17 rokov sú v jednotke Sutoro možno k videniu, ale je to sýrska kresťanská mládež, ktorá má najväčší podiel na členstve.

Majú vytetované na rukách rôzne symboly kresťanstva, varianty kríža a Ježišovho mena, taktiež na zbraniach. U týchto mladých bojovníkoch to znamená silné determinovanie a vôľu bojovať za ich etnické a náboženské práva. Ich náboženské tetovania sú v módnom populárnom štýle, no práve toto im jedného dňa zapríčiní pomstu džihádistov.

Gabi Dawd (23), ktorý má vytetovaného Ježiša na ľavom pleci, povedal: „utiekol som najprv cez kurdských kamarátov do radov YPG predtým ako som vstúpil do Sutoro. Keby ste boli na našom mieste ako Kurd alebo kresťan, pochopili by ste prečo bojujeme za naše práva. Režim chce mať z nás bábky, zničiť nášu národnosť a žiada len arabský štát. Na druhej strane, ISIS volá po džiháde, vojne a islamskom kalifáte. Sme blízko tomu a chceli by sme radšej bojovať za svoju slobodu. „

Dodal: „Mám vytetované meno Ježiša na pleci, preto nemám istý osud, ak ma zajmú, či zostanem na žive bude záležitosťou odvahy“.

[mc4wp_form]

Zdroj: Your Middle East

©Preklad redakcia SVP

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/AbunimrKmeň.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/AbunimrKmeň-300x300.jpgadminPolitikaislam,Stredný východSýrski kresťania sa všeobecne považujú za tých, čo majú strach z islamských rebelov a z toho dôvodu bezvýhradne verných Assadovmu režimu, ale to nie je prípad prevažne kurdských autonómnych oblastí obvykle nazývaných „Rojava“, kde títo majú vlastné ozbrojené sily. Tieto pôsobia vo svojich dištriktoch a obhajujú spolužitie ako alternatívu voči občianskej vojne. 'Sutoro'...