Bývalý mogul haute couture Pierre Bergé aj ministerka Rossignolová odsúdili dizajnérov za zotročovanie žien islamským štýlom.  Francúzska ministerka odsúdila ženy, ktoré si obliekajú „negroes“ podporujúce otroctvo. Uviedla, že je to rastúci trend v promoslimsky orientovanej móde.

Ministerka pre rodinu Laurence Rossignolová sa rozčúlila na sociálne médiá po komentári bývalého módneho mogula Pierra Bergého. Obchodník a bývalý partner módnej legendy Yvesa Saint-Laurenta reagoval na vlnu módneho štýlu napríklad značky Dolce&Gabbana, že  dodávajú produkty špeciálne dizajnované pre islamský trh.

Rossignolová, ktorá je tiež zodpovedná za práva žien odkazuje vo svojich kontroverzných komentároch v médiách na francúzskeho filozofa Montesquieua a jeho abolicionistický pamflet “O zotročení čiernych” .

Keď sa ospravedlnila za použitie slova “negroes”, dvaja významní dizajnéri Agnes b a Jean-Charles de Castelbajac tiež vyrukovali s názorom kritizujúcim tzv. “nižšiu” islamskú módu.

Bergé sa vyjadril do rádia Europe 1, že on sám sa tým cíti byť škandalizovaný, lebo “tvorcovia nemajú nič spoločné s islamskou módou. Dizajnéri sú tu, aby urobili ženy krásnejšími, aby im tak dali pocit väčšej slobody a nespolupracovali s tými diktátormi, ktorí nanucujú tamtú hnusnú vec, ktorou zakrývame ženy a robíme tým ich život utajeným“.

Rossignolová neskôr poznamenala, že to bol z jej strany verbálny prešľap, ale nič neodvolá.

Nižšia móda

Zatiaľčo Francúzsko, ktoré je domovom najväčšej islamskej populácie, zakazuje zakrývanie tváre závojmi, niektorí z najväčších módnych domov sú medzi tými, ktorí ako prví citlivo spracúvajú špecifický štýl odievania muslimiek.

Značka DKNY ktorú vlastní francúzsky gigant LVHM je pionierkou trendu “nízkeho odievania” so svojou “kapsulovou kolekciou” v štýle Blízkeho východu pre svätý mesiac muslimov Ramadan, ktorý odštartovala pred dvomi rokmi.

Dizajnér de Castelbajac, ktorý oblieka speváčku Lady Gaga povedal, že mal vážne obavy z tohto trendu. “Móda je sekulárna a univerzálna a mala by prinášať nádej”, argumentoval.

Feministická veteránka Agnes b už skôr prisahala, že toto nebude nikdy robiť. Je niečo obscénne na ponúkaní odevov bohatým ženám z krajín, kde mnohé utekajú pred bombami a snažia sa zakryť hlavy svojimi závojmi. “Nemali by sme normalizovať odievanie, ktoré je významné na ceste žien, ktoré vidíme”, povedala pre denník Le Parisien.

V januári sa stala značka Dolce & Gabbana prvou veľkou západnou značkou, ktorá sa ocitla na islamskom trhu s módou s odhadovanou hodnotou 260 mld. USD, čo dokázala módna kolekcia „Abaya range“.

Je to kolelcia 14 abájí s dĺžkami po členky, ktorá je v súčasnosti široko vychvaľovaná.

Zástancovia burky

Švédsky reťazec H&M sledoval túto líniu a použil zahalenú muslimku v reklamnej kampani s japonskou značkou Uniqlo na začiatku tohto mesiaca, kedy oznámil, že by chcel začať predávať hidžáby vo svojich londýnskych obchodoch.

Britská značka Marks&Spencer tiež vložila svoje ohnivko do ohňa a ponúkla celé plavky „burqini“.

Posledné leto začali Zara, Tommy Hilfiger, Oscar de la Renta a Mango variácie na „nízke kolekcie“ v súvislosti s Ramadánom.

Bergé (85), ktorý kedysi spoluzakladal módny dom Yves Saint Laurent, odsudzuje ich oportunizmus.

“Títo tvorcovia, ktorí sa zúčastňujú na zotročení žien by si mali klásť nejaké otázky”, dodáva.

“To nie je preto, že ženy sú nútené svojimi mužmi obliekať sa spôsobom, ktorý my podporujeme”, dodáva.

“Je to iná cesta, na ktorej majú dizajnéri spoluvinu a všetko to má zarábať peniaze. Princípy by mali predchádzať peniaze”, dodal Bergé.

“V živote máte na výber stranu mieru”, povedal tiež. Radšej ako zakrývať ženy by sme mali učiť Muslimky vzbúriť sa, zhodiť tieto ich odevy, naučiť žiť ako väčšina žien v ostatnom svete.”

zdroj: Your Middle East

voľný preklad:redakcia SvP

 

 

Pierre Bergé, bývalý mogul haute couture a ministerka pre rodinu odsúdili nové módne kolekcie s hidžábomhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/ModaIslam-e1461268002638.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/ModaIslam-e1461268002638.jpgadminKultúraislam,Výtvarné umenieBývalý mogul haute couture Pierre Bergé aj ministerka Rossignolová odsúdili dizajnérov za zotročovanie žien islamským štýlom.  Francúzska ministerka odsúdila ženy, ktoré si obliekajú „negroes“ podporujúce otroctvo. Uviedla, že je to rastúci trend v promoslimsky orientovanej móde. Ministerka pre rodinu Laurence Rossignolová sa rozčúlila na sociálne médiá po komentári bývalého módneho mogula Pierra...