zdroj: Le Figaro, Rue des Archives/Rue des Archives/BCA
zdroj: Le Figaro, Rue des Archives/Rue des Archives/BCA

Americká knižná asociácia publikovala výročný zoznam 10 diel, ktoré majú obsah spôsobujúci polemiku v rámci USA.

Prekvapením je komiks od Mariane Satrapi, ktorý obsadzuje druhé miesto v rebríčku cenzurovaných diel. Prvým v poradí je The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian od Shermana Alexieho.

Pre Američanov poľovačka na čarodejnice nikdy skutočne neprestala. Cenzúra oficiálne v USA neexistuje, no cenzurovať môže kde-kto. Tento paradox vznikol zásluhou toho, že množstvo náboženských siekt prežívajúcich v Štátoch vytvára sústavne zoznamy zakázanej literatúry, ktorá podlieha cenzúre najľahšie, lebo knižky sa dajú najľahšie odstraňovať z obehu.

To, čo najvýraznejšie upúta pozornosť bibliofilov je komiks Persepolis od Satrapi, ktorý figuruje vysoko na rebríčku. Marjanne Satrapi je francúzska autorka iránskeho pôvodu a preto toto jej umiestnenie upútalo pozornosť výrazne aj vo Francúzsku. V USA je považovaný príbeh autorky z Iránu za politicky nekorektný. Tiež aj prostredie hazardných hier v Las Vegas môže rozčúliť leda ak iránskeho adolescenta ale nie Američana. Preto v tejto cenzorskej kauze nachádzame ďalší paradox.

Persepolis je štvordielna sága z kresleného filmu a mala živý ohlas a úspech u francúzskeho diváka aj vo svete. Satrapi je na scéne už od svojich ôsmich rokov. Rozprávanie začína v roku 1978 v Teheráne a pokračuje až do polovice 90. rokov vo Francúzsku. Iránske dieťa si vysnívalo mesiáša zachraňujúceho jeho krajinu vo vojne. Prežilo revolúciu a pád šáhovho režimu. S nastolením islamskej republiky nosí povinný závoj a kontrolujú väčšinu jej pohybov, mladá Marjane sa revolucionizuje.

Na začiatku vojny v Iraku sa jej rodičia rozhodnú, že ju pošlú do Európy. Objaví Viedeň ako štrnásťročná. Prežíva tu svoju druhú revolúciu: svoju dospelosť. Prechádza tu všetkými štádiami komplikovaného obdobia: láskou, slobodou, samotou, rozpormi… V roku 1988 sa vracia po vojne do Iránu ale nepodarí sa jej znovu nájsť svoju drahú slobodu. Odchádza definitívne do Francúzska v roku 1994 a to na radu svojich rodičov. V roku 2007 Marjane Satrapi sfilmovala svoje dielo ako dlhometrážny snímok spolu s Vincentom Paronnaudom. Na festivale v Cannes dosiahol film cenu poroty ex aequo s Lumière silencieuse od Carlosa Reygadasa. Persepolis bol tiež vyhlásený na Oscaroch ako najlepší animovaný film 2008.

Ako tento zoznam polemických kníh vzniká?

Princíp je jednoduchý. Rodičia, vyučujúci alebo spoločenstvá občanov posielajú svoje žiadosti obsahujúce určité diela. V roku 2014 prijal Úrad pre intelektuálnu slobodu 311 hlásení. Tieto žiadali odstránenie alebo obmedzenie prístupu ku knihám pre školákov a verejnosť. Malinda Lo, autorka takého zoznamu ale tiež románu Young Adult vysvetľuje, že je to hlavne podstata tém, ktoré sú rušivé. Motívy pre cenzúru kníh sú rôzne: nevhodný jazyk, sex, násilie, tabuizované témy… Sloboda vyjadrovania v slobodných krajinách má svoje limity, čo trápi niektorých kritikov. Ak si to rozoberieme, každý takýto dôvod je vlastne etický aj pochopiteľný ako neželaný, no ak sa preháňa, vzniká z toho dlhý zoznam zakázanej literatúry, ktorý môže obmedziť rozhľad aj úroveň poznania sveta amerického žiaka a študenta. Ak uvážime že Američan je dospelý až vo veku 21 rokov, je to dosť dlhý čas na nadobudnutie solídnej úrovne hlúposti.

Zoznam 10 diel najviac zakazovaných podľa American Library Association:

1.The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian (Le Premier qui pleure a perdu ) od Shermana Alexieho (dôvody: proti rodine, kultúrne bezcitný, drogy, alkohol, fajčenie, hazard, vulgarizmy, sexuálna výchova, sexuálne explicitné, neprispôsobené pre vekovú kategóriu, násilie ).

2.Persepolis od Marjane Satrapi (dôvody: hazard, vulgarizmy, politický názor, rasizmus, náboženstvo, homosexualita)

3.And Tango Makes Three, od Justina Richardsona a Petera Parnella (dôvody: proti rodine, homosexualita, vadný politický názor, vadné náboženské názory, nevhodné pre daný vek)

4.The Bluest Eye od Toni Morrison (dôvody: sexuálna explicita, nevhodné pre vek, obsahuje kontroverzné názory

5.It’s Perfectly Normal od Robie Harris (dôvody: nahota, sexuálna výchova, sexuálna explicita, nevhodné pre vek.

6.Saga od Briana Vaughana a Fiony Staples (dôvody: proti rodine, nahota, vulgarizmy, sex, nevhodné pre vek)

7.The Kite Runner od Khaled Hosseini (vulgarizmy, násilie, nevhodné pre vek)

8.The Perks of Being a Wallflower od Stephen Chbosky (drogy, alkohol, fajčenie, homosexualita, vulgarizmy, násilie a masturbácia, nevhodné pre vek, sexuálna explicita)

9.A Stolen Life od Jaycee Dugard – to isté

10.Drama od Raina Telgemeiera (dôvod: sexuálna explicita)

Zdroj a foto: Le Figaro

Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/PersepolisIlustracia.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/PersepolisIlustracia.jpgadminKultúraFrancúzsko,USAAmerická knižná asociácia publikovala výročný zoznam 10 diel, ktoré majú obsah spôsobujúci polemiku v rámci USA. Prekvapením je komiks od Mariane Satrapi, ktorý obsadzuje druhé miesto v rebríčku cenzurovaných diel. Prvým v poradí je The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian od Shermana Alexieho. Pre Američanov poľovačka na čarodejnice nikdy skutočne neprestala. Cenzúra...