Názov nového nemeckého občianskeho hnutia PEGIDA znamená vo svojej dlhej forme Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des AbendlandesVlasteneckí Európania proti islamizácii Západu.

Sú zmienky, že opozícia tohto hnutia používa proti nemu obvinenia z neonacizmu, čo však vecne nie je preukázané, zatiaľ. Združenie Pegida začalo svoje akcie v októbri 2014 v Drážďanoch demonštráciou proti nemeckej migračnej a azylovej politike. Tieto demonštrácie sa rozšírili do viacerých nemeckých miest.

Sociológovia zaraďujú hnutie čiastočne ako občiansko-konzervatívne a čiastočne pravicovo-populistické záchadzajúce miestami až do pravého extrému. Vrcholoví politici pociťujú zrejme nedôveru voči novému hnutiu, čo však môže mať príčinu vo vnútornej rivalite na nemeckej politickej scéne. Angela Merkelová nachádzajúca sa v opozícii voči Pegide už urobila vyhlásenie, že „ islam patrí k  Nemecku“ a tým vymedzila hranicu, cez ktorú bude mať PEGIDA problém previesť svoje voje vážne znepokojených voličov.

Iniciátor a spoluzakladateľ tohto hnutia Lutz Bachmann a tiež jeho bývalý hovorca je maturant na polytechnickom inštitúte, kuchár a majiteľ agentúry – sprostredkovateľ zamestnania. Potiaľto to znie solídne konzervatívne, no jeho ďalšia kariéra už nemôže patriť do profilu slušného nemeckého občana. Bachmann bol obvinený viackrát z rôznych trestných činov, napríklad fyzické napadnutia, vlámanie, kradnutie. V roku 1998 ho odsúdili na tri roky a osem mesiacov väzenia, no krátko po rozsudku utiekol do Južnej Afriky, kde žil dva roky pod falošným menom. Nakoniec ho identifikovali a poslali do Nemecka, kde si posedel ešte dva roky, kým ho nevypustila predčasne na slobodu za dobré chovanie.

No v roku 2008 sa u polepšeného Bachmanna našlo 40 gramov kokaínu a inokedy zas 54 gramov. Bol odsúdený na stratu slobody s podmienkou, lehota vypršal vo februári 2015.

V januári 2014 bol Bachmann jedným z 500 pomocníkov pri organizovaní podujatia, na ktorom bol udelený rad „Fluthelferorden des Landes Sachsen 2013, ktorý sa udeľuje od roku 2013 k príležitosti leteckého nešťastia. Bachmann založil viacero facebookových skupín na pomoc obetiam leteckého nešťastia a organizoval posielanie pomoci a zbierky na ňu.

Bachmann sa potom viackrát zúčastnil pri záchranných akciách, čím si vylepšoval svoj CV.

Ako známa tvár z predošlých akcií si dovolil spoluzaložiť nové hnutie, pri ktorom pôsobil nielen ako organizátor a iniciátor ale aj ako „tvár“ hnutia v roku 2014. Na demonštráciách vystupoval ako rečník a 14. novembra bol zvolený za predsedu PEGIDA. Etablované nemecké tlačové orgány mu uverejňovali v decembri intervjú,napríklad Bild, pre ktorý pracoval aj ako amatérsky novinár-reportér.

Tento aktivista, ktorý tak zložito prekonával svoje morálne kotrmelce, až sa dostal do kategórie vedúcich politických aktivistov, sa však opäť zaradil tam, kde to priemerného voliča neťahá: medzi xenofóbov a politických extrémistov.

Týmto mužom na čele je poznačené aj celé PEGIDA hnutie, ktoré tak nezískava želané seriózne sfarbenie pre jeho akceptáciu v oficiálnej politike elít.

PEGIDA je nepochybne jasné vyjadrenie bytostnej zlosti Nemcov, ktorí sa cítia znevýhodnení voči imigrantom, ktorí “si vysedávajú v prekúrených bytoch a žijú v luxuse počas azylu“. Bachmann však objasnil v jednom intervjú, že nie je proti utečencom pred vojnou, ktorým táto ohrozila životy ale proti tým, ktorí zneužívajú nemecký sociálny systém na svoje obohacovanie na úkor pôvodných nemeckých občanov.

Politický program hnutia obsahuje päť základných cieľov a devätnásť bodov ako podmienok nevyhnutných pre zmenu „zlého systému“ v Nemecku v oblasti imigračnej a azylovej politiky.

Hnutie kritizuje nielen integračnú poitiku, ale aj sankcie proti Rusku. Vylepuje plagáty s heslom „Frieden mit Russland“ a „Putin, hilf uns!“

Súčasť názorového spektra pegiďanov je aj odpor proti islamizácii Európy. Toto však nie je vynálezom nemeckého hnutia, sú európske štáty, kde vznikol tento problém oveľa skôr, napríklad v Škandinávii. Ak má zahriata ekonomika zlú výkonnosť, platia za to zamestnanci úbytkom pracovných miest a tí následne hľadajú vinníkov. Ak je v štáte veľa imigrantov, stávajú sa terčom kritiky pravých extrémistov už automaticky.

Z vyššie uvedeného sa dá vyvodiť, že latentný stav „znášania islamu „ v Nemecku sa môže veľmi rýchlo vychýliť z rovnováhy niekam, kde to nikto nechce mať. PEGIDA je preto jeden z rizikových faktorov, no nie je jediná.

Reakcie politikov sú zatiaľ nie dosť pozitívne smerom k riešeniam ale len smerom ku kritike. Najrýchlejšie by sa problém zmietol zo stola, keby sa vytvorilo dostatok pracovných miest a znížila nezamestnanosť na minimum, čo je ale v súčasnom stave stagnácie európskych ekonomík neuskutočniteľné. Preto PEGIDA bude mať ešte veľa materiálu pre svoju kritiku a plodnú pôdu pre svoje krajne pravicové názory, čo potvrdzujú aj výsledky štatistických prieskumov. V decembri vyjadrilo porozumenie pre Pegidu 53% východných Nemcov a 48% západných Nemcov, z čoho najmenší podiel tvorili Ľaví a Zelení.

Zdroj: wikipedia.de, Le Monde, foto: wikipedia.de

Text: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Pegida.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Pegida-300x243.pngadminPolitikaislam,NemeckoNázov nového nemeckého občianskeho hnutia PEGIDA znamená vo svojej dlhej forme Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes – Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu. Sú zmienky, že opozícia tohto hnutia používa proti nemu obvinenia z neonacizmu, čo však vecne nie je preukázané, zatiaľ. Združenie Pegida začalo svoje akcie v októbri 2014 v Drážďanoch...