Historik Odon Vallet analyzuje veľmi tvrdé slová pápeža Františka kúrii, skupine vplyvných vatikánskch osobností. V pondelok pápež uviedol zoznam 15 chorôb, ktoré zneli o Svätej stolici, ako napríklad „duchovný Alzheimer“ a „existenciálna schizofrénia“.

Odon Vallet, historik náboženstva a autor diela „Dieu et les religions en 101 questions-réponses“ (Boh a náboženstvá v 101 otázkach a odpovediach) v tom vidí oslabeného a izolovaného pápeža.

Ako vysvetliť toľkú tvrdosť pápeža Františka voči členom kúrie?
Jeho poznámky sú skutočne veľmi tvrdé. Pápež František hovorí o „mentálnom skamenení“ srdca kúrie. Od poslednej synody o rodine, pápež vidí, že jeho odporcovia sú v srdci cirkevnej vlády. Obzvlášť bez ich menovania, sú to biskupi americkí, africkí a talianski.
Znamenajú tieto slová ťažkosť v zavádzaní reforiem, v ktorých sú angažovaní?
Nič neslúži predpokladu, že sa mu daria reformy. Myslím si, že má menej ako jednu šancu z dvoch dovŕšiť ich. Reforma z koncilu v Trente zo 16. storočia trvala 18 rokov a vlády šiestich pápežov. .. Pápež František má 78 rokov, jeho podnikanie v organizovaní cirkvi bude veľmi ťažké. Nakoniec, viac ako 90% kúrie je proti nemu. No opačne, je veľmi oceňovaný svojimi vernými… Je veľmi populárny v Európe, ktorá má problém s jeho blízkym okruhom. Popularita môže vyvolávať žiarlivosť. Spomeňte si na dav, ktorý aplaudoval Ježišovi počas Kvetnej Nedele a ktorý naňho pľul na Veľký Piatok.
Nevidíte v tomto probléme pápeža v úzkych alebo hlavu, ktorá skúša posilniť svoju autoritu?
Pápež František pochádza z jezuitskej školy. Dnes, pontifik pripomína skôr lekára. Pripomínam, on sám prirovnal cirkev k nemocnici. Možno by mal záujem dať znovu prečítať svoje reči diplomatickejším ľuďom, pretože tí, čo ho v hĺbke duše shvaľujú, ho neschaľujú formálne.
Ale proti komu bojuje? Prečo je izolovaný v srdci Vatikánu?
Keď bol zvolený, predvídal zle problémy kúrie. Z toho, čo objavil, idú jeho obavy. Tak ako si vymenoval blízky okruh, potreboval by 10 alebo 12 rokov pre obrátenie svojich biskupov vo svoj prospech. Problém kúrie je taký istý, ako obrovského krížniku, ktorý sa potopil pri brehu Talianska. Možno si predstaviť, že kardináli a biskupi v uličkách Vatikánu majú takú zotrvačnosť v apatii, s ktorou nevie sám nič urobiť. Títo zlí nepriatelia sú tí, ktorí mú v dave lichotia.
Stratil vnútorný boj proti odporcom?
V tomto momente ho práve stráca. Mlčať je zlato… a on je kladený do kategórie osôb stále robiacich vyhlásenia. Ak by som bol pápežom Františkom, menoval by som jedného kardinála povereného hovoriť k ľuďom a predurčeného, aby vlieval do uličiek Vatikánu olej namiesto ohňa.
Viete si predstaviť demisiu pápeža Františka?
Áno. Hlavne ak môže ešte zvrátiť smerovanie. Jeho problém je možno toho druhu, že povie „chcem na konci zomrieť“.
Zdroj: JDD
Preklad: redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/František-362x460.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/František-300x300.pngadminPolitikaVatikánHistorik Odon Vallet analyzuje veľmi tvrdé slová pápeža Františka kúrii, skupine vplyvných vatikánskch osobností. V pondelok pápež uviedol zoznam 15 chorôb, ktoré zneli o Svätej stolici, ako napríklad „duchovný Alzheimer“ a „existenciálna schizofrénia“. Odon Vallet, historik náboženstva a autor diela „Dieu et les religions en 101 questions-réponses“ (Boh a náboženstvá...