Veľké vyšetrovanie Panama Papers:kto sú skutoční majitelia offshore firiem?

Tento rok sa panamský kabinet rozhodol urobiť poriadok v offshore spoločnostiach evidovaných v Paname.

Toto generálne upratovanie odhalilo, že francúzsky kresliar – humorista Jean –Jacques Sempé je majiteľom troch spoločností. Jeho meno nebolo zverejnené počas Panama Papers v apríli 2016 z jednoduchého dôvodu, že bol skrytý za kaskádou offshore spoločností vlastnených osobami s aliasmi a tieto spoločnosti patrili do pyramídy firmy Mossack Fonseca, známej advokátskej kancelárie, ktorá ich zakladala pre objednávateľov.

Le Monde a jeho partneri v konzorciu ICIJ – Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov vyšetrovali  nový únik tajných dokumentov z Mossack Fonseca. Po veľkej afére tejto panamskej advokátskej  firmy v roku 2016 sa tento rok objavilo na svetle sveta ďalších 1,2 milióna nových dokumentov osvetľujúcich chaos, ktorý sa zmocnil Mossack Fonseca po škandále. Odpoveď úradných miest naň je vlastne epilógom aféry.

V období tesne po prevalení škandálu „Panama Papers“  sa Mossack Fonseca rohodol rešpektovať svoje povinnosti voči zákonu a označiť kto sa skrýva v skutočnosti za registrovanými panamskými firmami.

Nakoniec vysvitlo, že za aliasom Maxwell sa skrýva slávny francúzsky karikaturista. Jeho ďalšie prezývky figurujúce ako krycie aliasy sú aj Mahagoni a Ries. Tri spoločnosti vytvorené pred dvadsiatimi rokmi najprv na Bahamách vlastnia bankové aktíva v jednej zo švajčiarskych bánk.

Aliasy boli zaregistrované ako akcionári v registri firiem Mossack Fonseca, čo zverejnilo medzinárodné konzorcium investigatívnych žurnalistov.

Karikaturista Sempé teraz temer spochybnil čistotu daňových výkazov svojho partnera noviny Le Monde, no tento vládny denník je podľa vyhlásenia svedkyne celkom čistý.

Ako to dopadlo? Aktuálne dotknuté firmy patriace Sempému žijú aj naďalej v bahamskom registri a prešli pod ochranu novej kancelárie, ktorá robí servis offshore spoločnostiam…

zdroj: Le Monde

 

 

 

Panama Papers:kto je reálne za nimi? https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/06/PANAMAPapers-e1529594899148.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/06/PANAMAPapers-e1529594899148.jpgadminEkonomikaAféry,Francúzsko,Panama PapersVeľké vyšetrovanie Panama Papers:kto sú skutoční majitelia offshore firiem? Tento rok sa panamský kabinet rozhodol urobiť poriadok v offshore spoločnostiach evidovaných v Paname. Toto generálne upratovanie odhalilo, že francúzsky kresliar - humorista Jean –Jacques Sempé je majiteľom troch spoločností. Jeho meno nebolo zverejnené počas Panama Papers v apríli 2016 z jednoduchého dôvodu, že bol skrytý...