205 krajín namočených v afére Panama papers

V srdci priemyslu daňových podvodov odhalených ako kauza Panama papers, kancelária firmy Mossack Fonseca hrá podstatnú úlohu. Táto firma bola založená v roku 1977 so sídlom v Paname a vytvorená pre klientov offshore spoločností, ktoré sídlia v rozličných daňových rajoch na štyroch svetových stranách – Na panenských ostrovoch, v Paname, na Seychellách apod.

V nedeľu 3. apríla 2016 odhalilo medzinárodné konzorcium 108 médií sériu odhalení veľkej intenzity na celom svete o daňových rajoch a tých, čo z nich profitujú. Prvotnú informáciu dostali noviny Süddeutsche Zeitung z anonymného zdroja.

Trochu si prejdime, kde všade je táto aféra zavlečená:

Francúzsko

  1. škandále je zapletený Jean-Marie Le Pen a rôzni príbuzní jeho dcéry Marine Le Pen. Front National je výraz, ktorý sa v Panamských papieroch opakuje viackrát. Majordóm Jean-Marie Le Pena Gérald Gérin bol zistený v jednej offshore spoločnosti na Panenských ostrovoch patriacich Veľkej Británii, že si tam ulial nezdanených 2,2 mil.€. Príbuzní Marine Le Penovej vytvorili systém ukrývania finančných statkov v ázijských a karibských offshorových centrách. Spoločnosť Riwal preliala takto 316 000 €. Je prepojená s ministranou Jeanne, ktorá patrí Marine Le Penovej. Fréderic Chatillon, Nicolas Crochet, firma Riwal a ministrana „Jeanne“ sú už vyšetrovaní za defraudáciu a ilegálne financovanie parlamentnej kampane Front National v roku 2012.
  2. Ďalší protagonista spisov je známe meno Jérôme Cahuzac. Dokumenty fi. Mossack Fonseca ukazujú, že potom, ako zatajil majetok vo Švajčiarsku a v Singapure, tento bývalý minister pre rozpočet od socialistov pokračoval v daňových únikoch premiestňujúc svoje peniaze do viacerých firiem založených v Paname, na Seychelách a na ostrovoch Samoa.
  3. Ďalší klienti Mossack Fonseca sú manželia Balkanyovci, Patrick a Isabelle, on ako poslanec za Hauts-de-Seine a starosta v Levallois-Perret, spolu s manželkou, sú vyšetrovaní za daňový podvod a obvinení, že nedeklarovali tri domy v cudzine. Jednou z nich je vila Dar Guycy v Marakéši, ktorá je registrovaná cez Mossack Fonseca v Paname v roku 2007.
  4. Société Générale a jej offshore filiálky
  5. Táto veľká francúzska banka je jednou z najväčších klientov Mossack Fonseca. Société génerale využívala nie menej ako 979 offshore spoločností imatrikulovaných v Paname od svojho vzniku podnes. Obchod bol organizovaný cez filiálky vo Švajčiarsku, v Luxemburgu a na Bahamách, hoci generálny štáb banky oznamoval niekoľkokrát od roku 2010, že chce prestať s aktivitami v Paname. Minister financií Michel Sapin musel pozvať riadiaci tím zo Société Génerale, aby vysvetlili svoje konanie, ako uviedol štátny tajomník poverený rozpočtom Christian Eckert.

Islandský premiér podal demisiu kvôli odhaleniam

Po obrovských manifestáciách v pondelok večer v Reykjavíku, deň po zverejnení jednej offshore firmy na Panenských ostrovoch patriacej premiérovi Islandu, oznámili jeho demisiu v utorok poobede. Sigmundur David Gunnlaugsson však uskutočnil pokrový ťah žiadajúc potvrdenie rozpustenia parlamentu prezidentom ostrova, ktorý ju odmietol potvrdiť.

Prečo tak málo Francúzov a Američanov?

Ľudia sa zaujímajú o pozorovanie menšieho výskytu amerických a francúzskych offshore firiem a mien v tejto kauze. Okrem už spomenutých Francúzov sa viacej francúzskych činovníkov v uniknutých dokumentoch nevyskytuje. Je možné, že určití zvolení-vyvolení nevyužívajú služby práve tejto spoločnosti, a je tiež možné, že majú v archívoch panamskej vlády skryté identity. V USA pritvrdili tlaky na dodržiavanie daňových zákonov a príčinou môžu byť aj daňové výhody štátu Delaware.

V uniknutých zverejnených zväzkoch sa objavili ešte nejaké ďalšie persóny, ako je pokladník volebnej kampane F. Hollanda. Tiež miliardár George Soros, ktorý však svoju kauzu celkom zahmlil. Putin a jeho klan sa tiež objavili v kauze zásluhou troch bohatých priateľov prezidenta Rusov.

Celkovo je v gigantickom úniku údajov zistených 140 vrcholových politikov naprieč kontinentmi.

Zaujímavý je výpočet bánk, ktoré najviac ponúkali svojim držiteľom účtov služby offshore firiem. Tu je desať najaktívnejších podľa intenzity spolupráce s Mossack Fonseca:

1.EXPERTA CORPORATE & TRUST SERVICES

2. BANQUE J. SAFRA SARASIN – LUXEMBOURG S.A.

3. CREDIT SUISSE CHANNEL ISLANDS LIMITED

4. HSBC PRIVATE BANK (MONACO) S.A.

5. HSBC PRIVATE BANK (SUISSE) S.A.

6. UBS AG (SUCC. RUE DU RHÔNE)

7. COUTTS & CO. TRUSTEES (JERSEY) LIMITED

8. SOCIÉTÉ GÉNÉRALE BANK & TRUST LUXEMBOURG

9. LANDSBANKI LUXEMBOURG S.A.

10. ROTHSCHILD TRUST GUERNSEY LIMITE

Podľa čerstvých údajov na webe ICIJ sa desiatky vlád dotknutých štátov ohlásili, že hodlajú zahájiť vyšetrovania okrem samotného Mossack Fonseca, ktorý odmieta vyšetrovanie ako zásah do interných záležitostí firmy…:D

zdroje: ICIJ-The Panama Papers,

Le Monde.fr

prezentačné foto: Islandský premiér, figúra z Panama papers

 

 

 

Panama papers: namočených 205 krajínhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/IslandPremierPanamapapers-e1459897996788.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/IslandPremierPanamapapers-e1459897996788.jpgadminEkonomikaAféry205 krajín namočených v afére Panama papers V srdci priemyslu daňových podvodov odhalených ako kauza Panama papers, kancelária firmy Mossack Fonseca hrá podstatnú úlohu. Táto firma bola založená v roku 1977 so sídlom v Paname a vytvorená pre klientov offshore spoločností, ktoré sídlia v rozličných daňových rajoch na štyroch svetových stranách – Na panenských ostrovoch,...