FranckniceAtentát v Nice: hrdina na skútri  bol pripravený zomrieť, aby zastavil kamión

Vypäté situácie prinášajú so sebou nielen zločiny,  ale aj hrdinské protiakcie. V Nice sa obetovali dvaja muži, aby zastavili bez zbrane masového vraha. Obaja to prežili, jeden z nich si určite zaslúži štátne vyznamenanie za odvahu a za dokonanú akciu. Jeho zásah zabrzdil teroristu, ktorý by inak zabil oveľa viac ľudí.

Redakcia denníka Nice Matin vypátrala anonymného hrdinu, ktorý vraždil  kamiónom na promenáde des Anglais počas ohňostroja na počesť dňa Bastilly. Bol to zamestnanec letiska v Nice  pán Franck, ktorý  sa pokúsil stopnúť vodiča kamióna.

Dvaja muži sa snažili zastaviť kamión, ktorý rozosieval smrť v dave čakajúcom na slávnostný ohňostroj: boli to jeden bicyklista a jeden šofér skútra (300 cm3). Svedectvá dávali presvedčenie,  že muž na skútri neprežil. Riskoval svoj život a hodil svoj dopravný prostriedok pod kamión. Pán Franck, ešte nie päťdesiatnik a otec rodiny, zostal však svojím zásahom poznačený: ľavú ruku má zranenú. Takisto zlomeninu a veľký hematóm.“

Večer 14. júla sa prišiel prizerať ohňostroju aj so svojou manželkou. Prišli príliš neskoro, rozhodli sa ísť na zmrzlinu. Potom, „bolo cítiť pohyb prichádzajúceho davu za našimi  chrbtami. Bolo počuť krik  a autá sa hádzali naprieč“, rozpráva hrdina udalosti denníku Nice Matin.

Pán Franck išiel popri kamióne 60 km/h, vozidlo má asi 19 ton.

Rozpráva o svojom psychickom stave: Mal som v hlave obrázky tiel, ktoré lietali všade. Rozhodol som sa ho zastaviť. Moja žena ma ťahala za rameno a pýtala sa, kam idem.  Zastavil som sa. Povedal som jej: vyslobodím ich!“ spomína si Franck.

Aby zastavil Mohameda Lahouaiej-Bouhlela v jeho šialenej  jazde,  muž robil slalom medzi ľuďmi, „živými aj mŕtvymi“. „Spomínam si , že som kričal hotový na smrť „, pokračoval.  Bol som  v inom stave, ale zároveň jasnej mysle. Prechádzal som po ľavej strane, môj cieľ čakal v kabíne.

Franck sa rozhodol hodiť svoj skúter proti kamiónu a utiecť nabok. Konečne dosiahol kabínu a začal sa vztyčovať na boku vodiča: Bol som na schodíkoch na úrovni otvoreného okna. Zoči-voči nemu. Udrel som ho, udieral a udieral ešte. Z celej mojej sily s ľavou rukou, hoci som pravák. Údermi do tváre.“

Keď sa ho pýtali na duševný stav  vraha, Franck odpovedal, že „nič nehovoril. Nedýchal. „ Hrdina si musel bezpochyby zachrániť život vďaka tomu, že rameno teroristu nefungovalo. „Pištoľ nestrieľala. Mal som dojem, že skúšal ňou manipulovať alebo nabíjať, no neviem o tom nič viac. Zamieril  na mňa cez okienko, no nefungovalo mu nič.“ Tunisan (31)  sa prestal snažiť nabíjať  pištoľ.  Strieľal smerom na Francka, ktorý  sa skĺzol medzi kolesá kamióna. Policajti nakoniec prišli neutralizovať strelca v kamióne.

Čo  donútilo Francka konať v nebezpečí svojho života? „Bol som pripravený zomrieť, aby som ho zastavil.“ Ale cieľom bolo zachrániť aj jeho syna, ktorý ich doprevádzal. „Mal som v hlave to, že môj syn bol na námestí Masséna. To mi dávalo silu a odvahu, aby terorista nedošiel až tam.  „ Podľa neho chcel Bouhlel  „ísť až na koniec, až po Castel  Plage.“

zdroj: text a foto L´Express

preklad: redakcia SvP

Pán Franck, hrdina z Nice: skútrom zabrzdil kamiónhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Francknice-e1469118427196.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Francknice-e1469118427196.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,islam,Terorizmus v NiceAtentát v Nice: hrdina na skútri  bol pripravený zomrieť, aby zastavil kamión Vypäté situácie prinášajú so sebou nielen zločiny,  ale aj hrdinské protiakcie. V Nice sa obetovali dvaja muži, aby zastavili bez zbrane masového vraha. Obaja to prežili, jeden z nich si určite zaslúži štátne vyznamenanie za odvahu a za dokonanú akciu....