Ekonómovia predpovedajú rýchly pád rubľa po znížení úrokovej sadzby
Ekonómovia si myslia, že centrálna banka Ruska zníži základnú úrokovú sadzbu 30. októbra, za čím bude nasledovať zlacnenie rubľa, inflácia na konci roka asi 13% a tempo rastu bude záporné. Médium RBK napísalo, že rada direktorov Banky Ruska môže 30. októbra prijať rozhodnutie o znížení úrokovej sadzby, ktorá je teraz 11%. Na predošlej rade úroková sadzba zostala v pôvodnej výške.

V podmienkach stabilizácie cien za naftu, zníženia tlaku na rubeľ a slabej ekonomickej aktivity centrálnej banky sa vráti táto k politike znižovania úrokovej sadzby, myslí si ekonómka Citi Bank v Rusku, Kazachstane a na Ukrajine Jekaterina Vlasova.

Ekonóm BNP Paribas pre Rusko Eldar Vachitov uviedol príčiny zníženia sadzby na 10,5%. Podľa jeho slov inflácia dosiahla vrchol v auguste a ďalej bude mať vývoj podľa skrátenia spotrebiteľského koša. Popri tom je zložitá ekonomická situácia, pád reálnych príjmov nedovolí hovoriť o tom, že sme sa dostali z najnižšej úrovne pádu ekonomiky, uviedol svoj názor Vachitov.
Okrem toho, vláda schválila nový rozpočet , ktorý chce zvýšiť penzie o 4% a zmraziť mzdy štátnych zamestnancov.

Podľa štatistiky spoločnosti „INFOM“ na objednávku centrálnej banky sa upevilo pokračovanie rastu inflácie aj v septembri, uviedla analytička Reiffeisen Bank Marija Pomeľnikova.

Inflácia na konci roka sa podľa expertov dostane na 12,98%. Banka Ruska medzitým už čaká infláciu medzi 12-13 % a ministerstvo ekonomického rozvoja zase 12,2%.

Základným negatívnym faktorom pre vývoj rubľa do konca roka bude zvýšenie vnútorného dlhu, vrchol ktorého pripadá na december, hovorí Pomeľnikova. Okrem toho v súhlase s konsenzom ekonómov, v roku 2015 HDP Ruska klesne na 3,8% a v roku 2016 sa dostane prakticky na nulovú dynamiku do mínus 0,05%.
Zdroj: Rosbalt
preklad: redakcia SvP

Pád rubľa po 30. októbrihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinVodka-e1423478290281.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinVodka-300x300.jpgadminEkonomikaRuskoEkonómovia predpovedajú rýchly pád rubľa po znížení úrokovej sadzby Ekonómovia si myslia, že centrálna banka Ruska zníži základnú úrokovú sadzbu 30. októbra, za čím bude nasledovať zlacnenie rubľa, inflácia na konci roka asi 13% a tempo rastu bude záporné. Médium RBK napísalo, že rada direktorov Banky Ruska môže 30. októbra...