Čínsky prepad burzy: na displai je čínsky index Shanghai Composite Index a čínsky akciový investor. foto:Chinatopix/Associated Pres
Čínsky prepad burzy: na displai je čínsky index Shanghai Composite Index a čínsky akciový investor.
foto:Chinatopix/Associated Pres

Sériou nových krokov sa zastavil pohyb akciového trhu. Čínska vláda v stredu povedala štátom ovládaným firmám, že objem majetkov akcioviek si majú podržať a sľúbila viacej úverov na financovanie obchodu.

Stovky firiem oznámili, že zastavili obchodovanie s ich akciami po nebezpečenstve oznámenom posledný víkend, keď sa zastavil celkom pohyb, čo spôsobilo čínskej hlavnej burze pád indexu o viac ako 30% od začiatku júna.

Pád trhov hrozí ovplyvniť beh politiky a tlakov v nej a navrátiť plány komunistickej strany na použitie finančných trhov na zvýšenie produktivity štátom ovládanej ekonomiky. Strana chce dodať odvahu verejným vlastníkom cenných papierov, ale niekoľko malých investorov, ktorým spadli kurzy povedali, že oni nebudú viac nakupovať.

V stredu agentúra, ktorá dohliada na najväčšie štátom ovládané spoločnosti, oznámila, že im povedala, aby nepredávali akcie a kupovali viacej „aby ochránili stabilitu trhu“.

Čínska poisťovacia a regulačná komisia oznámila, že suma aktív čínskych poisťovateľov povoľuje investovať do akcií zvýšenú úroveň do 40% z predošlej 30%-nej. Agentúra oznámila, že objem akcií „blue-chips“ spoločností, ktoré môže jedna poisťovacia spoločnosť nakúpiť sa môže zvýšiť z 5 % na 10%.

Centrálna banka oznámila, že môže poskytnúť úplnú podporu stabilite akciových trhov cez štátom vlastnené spoločnosti, ktoré prenajímajú brokerské spoločnosti na financovanie nákupov akcií v praxi známych ako okrajové požičiavanie. Ľudová banka Číny nedala indikáciu, koľko peňazí treba injektovať do systému.

Vyhlásenie Centrálnej banky bolo prečítané v štátnej TV v obedných správach.

Čínski predstavitelia skúsili znovu ubezpečiť investorov, že pád cien je normálne pokračovanie po boome, ktorý sme videli vyletieť hore v Shanghai Composite Indexe o viac ako 150% od konca 2014. V pondelok napísali v novinách komunistickej strany Denník ľudu, že ekonomika môže stabilne rásť a ponúknuť „solídne základy“ pre „zdravý rozvoj kapitálových trhov“.

Takéto ubezpečenie dalo malý dôvod zastaviť pád. V stredu spadol Šanghajský index o 4% a kritérium Hongkonskej burzy sa ponorilo o 4,2%.

Oznámená úroveň obchodovania stúpa potiaľ, pokiaľ sa podporujú ceny akcií vo väčšine štátom vlastnených spoločností, zatiaľčo súkromní a malí obchodníci dostávajú malú podporu.

Víkendové oznámenia zahŕňajú aj štátne brokerské spoločnosti nakupujúce akcie „blue-chip firiem“ alebo cenných papierov väčšinou štátnych spoločností.

Toto pomáha posilniť ceny počas tohto víkendu väčšine spoločností ako napríklad PetroChina Ltd., najväčšiemu ázijskému producentovi ropy a plynu. No akcie malých spoločností spadli.

Preto sa stovky spoločností urýchlene pýtali dvoch hlavných búrz v krajine, či majú zrušiť obchodovanie s ich akciami potom, ako ich ceny spadli o viac ako 50%. Desiatky s obchodovateľnými akciami v Hong Kongu takisto chceli zrušiť obchody.

Asi 787 spoločností zrušilo obchodovanie na burzách v Šanghaji a v meste Šenzen na juhu na konci obchodovania v utorok, reportovali noviny China Business News. Hovoria, že viacerí sa pýtali, či zrušili obchody v utorok.

36% z celkových 2802 spoločností obchoduje v Šanghaji a Šenzene. V Hong Kongu zrušili obchodovanie s akciami dve štátom vlastnené ropné spoločnosti vrátane firmy Sinopec.

Zdroj: mashable

Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/čínsky-prepad-burzy.-na-displai-je-čínsky-index-800x450.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/čínsky-prepad-burzy.-na-displai-je-čínsky-index-50x50.jpgadminEkonomikaČína,Ďaleký východSériou nových krokov sa zastavil pohyb akciového trhu. Čínska vláda v stredu povedala štátom ovládaným firmám, že objem majetkov akcioviek si majú podržať a sľúbila viacej úverov na financovanie obchodu. Stovky firiem oznámili, že zastavili obchodovanie s ich akciami po nebezpečenstve oznámenom posledný víkend, keď sa zastavil celkom pohyb, čo spôsobilo čínskej hlavnej...