Kanaďan, režisér a herec Xavier Dolan a iránsky režisér Ašgar Farhádí vyberali deväť  filmov, s výnimkou vlastných, ktoré boli zaradené do výberu a ktoré sa majú dostať do konečného výberu pre najlepší zahraničný film ocenený Oscarom 2017.

Akadémia umení a vedy uviedla vo svojom komuniké vybrané filmy ako je franko-kanadský „Juste la fin du monde„(Až na konci sveta), personálna dráma od Xaviera Dolana, ktorý dostal už jedno ocenenie na Festival de Cannes. Bola to Veľká cena.

Ďalším kandidátom je rozprávkový animák „Ma vie de courgette“ (Môj život tekvice) od Claude Barrasa vo švajčiarsko-francúzskej koprodukcii. Viď trailer:

Ruská filmová dráma  „Paradis“ , v ktorom hrá Philippe Duquesne, sa tiež prepracovala  do predbežného výberu. Stihla získať viacero ocenení, napríklad Zlatého leva z Benátok. Tematicky sa jedná o osobnú drámu troch účastníkov Druhej svetovej vojny v rámci francúzskeho odboja. O napätie sa stará zaujímavá trojka ruskej šľachtickej emigrantky, dôstojníka SS a francúzskeho kolaboranta. Režisérom je Andrej Končalovskij.

V komuniké sa objavila aj „Tanna“ od austrálskych tvorcov a zo severnej Európy sa vyrojili  filmy ako „Toni Erdmann“ od nemeckého Marena Adena, nórska snímka „The King´s choice“, dánsky „Les oubliés“ a švédsky film „Mr. Ove“ od Hannesa Holma.

„The King´s choice“ (Kráľov výber) je dokumentárna dráma tiež z druhej svetovej vojny, ktorá sa zaoberá dejmi okolo nórskeho protinacistického odboja a zaradenia sa Nórska medzi Spojencov. Tieto udalosti mali za následok aj emigráciu kráľovskej rodiny, čo naznačuje aj titul filmu. Režíroval Eric Poppe.

Toni Erdmann sa deklaruje ako nemecko-rakúska komediálna dráma. Jej zápletka spočíva na postave  dozretého hipisáka, ktorý je zároveň hudobným skladateľom čo má záľubu v bizarných žartíkoch. Dej pokračuje v Rumunsku a je prepojený s postavou jeho dcéry, ktorá  robí  kariéru v ropnom biznise. Režisérom je Maren Ade.

Filmy „Klient“ a „Toni Erdmann“ sú tiež zúčastnené vo výbere piatich finalistov, ktorých zverejnili posledný pondelok cez Asociáciu zahraničnej tlače v Hollywoode (HFPA) a ktorá udeľuje inú dôležitú cenu s názvom Golden Globes.  Päť finalistov v súťaži o najlepší film oznámia 24. januára 2017 pred 89. ceremóniou Oscarov, ktorá prebehne 26. februára.

redakcia: SvP

Oscary 2017: deväť zahraničných filmov v semifinálehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/ma-vie-de-courgette-de-claure-barrasM335366-e1482078367338.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/ma-vie-de-courgette-de-claure-barrasM335366-e1482078367338.jpgadminKultúraEÚ,Film,USAKanaďan, režisér a herec Xavier Dolan a iránsky režisér Ašgar Farhádí vyberali deväť  filmov, s výnimkou vlastných, ktoré boli zaradené do výberu a ktoré sa majú dostať do konečného výberu pre najlepší zahraničný film ocenený Oscarom 2017. Akadémia umení a vedy uviedla vo svojom komuniké vybrané filmy ako je franko-kanadský 'Juste...