Ruslika z kauzy Nemcov už nehľadajú medzi živými

Jeden z hlavných účastníkov kauzy Boris Nemcov Ruslan Muchudinov už zrejme nie je medzi živými. Túto informáciu dostali operatívci, ktorí vyšetrovali vraždu opozičného politika. V súvislosti s týmto si spomenuli na analogické záhadné zmiznutie jednej z kľúčových postáv kauzy –  hrdinu RF Ruslana Jamadajeva, ktorý by mohol poznať objednávateľov vraždy. Neskôr sa objasnilo, že s týmto človekom sa už vyúčtovali.

Ako povedal pre Rosbalt zdroj v orgánoch spravodlivosti, operatívcom sa podarilo určiť podrobnú mapu pohybov Muchudinova do 6. marca 2015, keď ho videli svedkovia v Šelkovskom rajóne v Čečensku. Ku tomuto dátumu bol v Ingušsku zadržaný Zaur Dadaev (podozrivý z vraždy Nemcova) a 7. marca velenie špeciálnych služieb prepadlo rodnú dedinu Muchudinova Starogľadovskuju. No ani tam ani v okolí sa im ho nepodarilo nájsť.

„Tak ako dostali informáciu o druhom podozrivom v operatívnom vyšetrovaní Ruslanovi Geremejovovi a jeho možnom pohybe (je presne známe, že žije), to neplatí pre Muchudinova, druhého vyšetrovaného, o ktorom nie sú žiadne informácie a zdá sa, akoby sa prepadol. Takto sa to nedeje“, povedal hvorca agentúry. Podľa neho, z niekoľkých zdrojov zistili operatívci, že hľadať Muchudinova je zbytočné: už ho niet medzi živými. Za akých okolností mohol Ruslan zahynúť, nie je doteraz známe.

V súvislosti s týmto si zdroj Rusbaltu.ru spomenul, že veľmi podobná situácia bola v kauze vraždy hrdinu RF Ruslana Jamadajeva (tento bol rozstrieľaný v Moskve v septembri 2008). Počas vyšetrovania vraždy bolo zistené, že jej prípravou sa zaoberal Čečenec Arbi. On prenajal byt, kde žili vrahovia, odovzdal im zbrane a peniaze. Arbi bol podozrivý, že sa priamo stýkal s objednávateľmi vraždy. Arbiho zistili rýchlo a zaradili do operatívneho šetrenia. Aj tak však nezistili žiadne stopy po ňom. Pred rokom podali jeho príbuzní oznámenie o zmiznutí. Niekoľko rokov pred týmto sa k vyšetrovateľom dostala informácia, že ešte v roku 2008 Arbiho zabili: utopili ho. Takto sa pretrhla niť, ktorá by mohla viesť k objednávateľom vraždy Ruslana Jamadajeva.

Muchudinov, podľa verzie SK RF, počas prípravy útoku na nemcova spĺňal takú istú úlohu ako Arbi v organizácii vraždy Jamadajeva. Ruslan odovzdal vykonávateľom vraždy voz „ZAZ“ (používal sa pri sledovaní a vražde) a tiež pištoľ, ktorú si z miesta činu odniesol. V súlade s výpoveďou Zaura Dadajeva (neskôr ju odvolal) mu oznámil nejaký Ruslik, že odmena za vraždu pre Anzora Gubaševa a Bislana Šavanova bola 5 mil. rubľov každému. Svedkovia počas vyšetrovaní vypovedali, že v okruhu a pozadí predpokladaných vykonávateľov vraždy Nemcova bol Muchodinov a nie Ruslan Geremejev, ako sa zo začiatku predpokladalo. Preto väčšina nitiek vyšetrovania vraždy vedie k Muchudinovi, ktorý ako sa zdá, nie je už nažive.

Ako už oznámil Rosbalt, preskúmaním videozáznamov na letisku Domodedovo a pokladničných záznamov leteniek sa podarilo vyšetrovateľom zostaviť približnú trasu pohybu Ruslana Muchudinova. Tak dostali obraz o tom, že 1. marca si objednal tri letenky do Grozného: sebe, Zaurovi Dadajevovi a Ruslanovi Geremejevovi (veliteľovi bataliónu Sever), ktorého sa tiež nedarí nájsť. V ten istý deň prišli na letisko, spolu pobesedovali a pili minerálku. Potom kúpil Muchudinov letenky, no na svojej požiadal zmeniť dátum odletu z 1. na 4. marca.

Odprevadiac týchto kamarátov nasadol Muchudinov na Mercedes s číslom „007“ a vrátil sa do Moskvy. Čo robil v hlavnom meste tri dni, bolo doteraz ťažké zistiť. Neskôr bol nájdený jeho  mercedes pri dome na Vejernoj ulici, kde bývali všetci vrahovia z kauzy Nemcov. 4. marca 2015 Muchudinov odišiel sám na letisko Domodedovo a odletel do Grozného. Do Čečenska prišiel do Šelkovskej oblasti do osady Starogljadovskaja a po 6. marci sa stal nezvestným až doteraz.

Zdroj: Rosbalt, German Alexandrov

foto: Rosbalt

Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/pištoľ.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/pištoľ.jpgadminPolitikaKauza Nemcov,RuskoRuslika z kauzy Nemcov už nehľadajú medzi živými Jeden z hlavných účastníkov kauzy Boris Nemcov Ruslan Muchudinov už zrejme nie je medzi živými. Túto informáciu dostali operatívci, ktorí vyšetrovali vraždu opozičného politika. V súvislosti s týmto si spomenuli na analogické záhadné zmiznutie jednej z kľúčových postáv kauzy -  hrdinu RF Ruslana Jamadajeva, ktorý by mohol...