V súvislosti so vzburou a následnou vojnou na Donbase a v Luhansku sa vynára tvár Rinata Achmetova, ktorý má podstatný majetkový podiel v baniach a zlievárňach na vojnou poničenom území. V tlači sa objavili zmienky o jeho „schudobnení“, keď prišiel o 50% svojho majetku kvôli vzbure separatistov. Tesne pred vojnou bol odhadovaný na cirka 12 miliárd dolárov. Agentúra Bloomberg odhaduje straty len na 2,4 mld. USD, no už aj tak vypadol z rebríčka najbohatších 50 podnikateľov sveta. Príčina tkvie v páde kurzu akcií jeho firiem a celosvetovom poklese cien komodít. Podľa časopisu Forbes sa dostal na úroveň 7,1mld.USD a je tam na 201. mieste na svete.

Achmetovovo schudobnenie však zapríčiňuje aj zníženie príjmu štátneho rozpočtu Ukrajiny, dokonca až o 25%.

Čo predchádzalo tomuto úpadku najvýnosnejšieho sektoru hospodárstva Ukrajiny?

Nepochybne, ochladenie atmosféry medzi Ruskom a Západom a následné kroky Ruska v ropnej vojne s Ukrajinou spôsobili aktivivovanie nacionalistov v najpriemyslenejšej oblasti, ktorá je závislá na dodávkach ropy a plynu. Tieto udalosti neboli a nie sú v záujme Achmetova, ktorému navyše separatisti hrozia znárodnením donbaského a luhanského priemyslu.

Achmetov má však obchodné aktivity aj na západe Ukrajiny, kde predáva elektrickú energiu, no niektoré elektrárne sú závislé na určitom type uhlia práve z Luhanska. Tieto elektrárne majú zásoby uhlia na cirka 10 až 20 dní.

Iným problémom je, že skoro polovica vedenia vysokého napätia bola na východe Ukrajiny zničená bojmi a nefunguje.

Metalurgický priemysel tiež utŕžil rany. Do holdingu miliardára Achmetova patria železiarne, koksovne a bane. Tieto sa temer všetky nachádzajú v bojovej zóne. Najhorší dopad má vojna na vysoké pece železiarní v Jenakijeve, ktoré sú poškodené, koksovňa v Avdejevke prestala produkovať a najlepšia šachta Komsomolec v Kirovsku je vyradená z prevádzky.

Oceliarske kombináty Azovstal a Závod Iljiča v Mariupoli sa ocitli neďaleko frontovej línie. Okrem toho ich produkcia klesla na polovicu v dôsledku výpadku koksovne.

Podľa niektorých analytikov je však možné všetky prevádzky obnoviť, pretože niektoré pece nevyhasly a udržuje sa v nich teplota vďaka dodávke plynu. 900 stupňov Celzia sa však dá udržať len tak, že bude odstránená blokáda dopravy a prestane sa v ich okolí ostreľovať.

Toto približné sumarizovanie následkov vojny treba ešte doplniť o medzery v pracovnej sile, ktorá evakuovala do Ruska alebo Ukrajiny a jej výpadok sa ani po vojne tak rýchlo nevyrovná.

Achmetov, ktorý podporoval Viktora Janukoviča, sa po jeho úteku do Ruska stiahol z politiky a nejaký čas sa zdržiaval v zahraničí, lebo ho ukrajinské úrady žalovali kvôli udalostiam na začiatku jeho činnosti v Donecku. (Jeho ochranca Achat Bragin, šéf futbalového klubu Šachtar Doneck bol aj hlavou kriminálneho gangu a Achmetov sa zúčastňoval na jeho „obchodoch“).

Oligarcha teraz krváca doláre, separatisti vyhrali prvý rok vojny a nepredpokladá sa, že prímerie bude nekonečné.

©text:redakcia SvP

zdroje a foto:BBC, Forbes, iHned.cz, wikipedia.en

 

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Akhmetov_Rinat_Leonidovich-345x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Akhmetov_Rinat_Leonidovich-50x50.jpgadminEkonomikaUkrajinaV súvislosti so vzburou a následnou vojnou na Donbase a v Luhansku sa vynára tvár Rinata Achmetova, ktorý má podstatný majetkový podiel v baniach a zlievárňach na vojnou poničenom území. V tlači sa objavili zmienky o jeho „schudobnení“, keď prišiel o 50% svojho majetku kvôli vzbure separatistov. Tesne pred vojnou bol odhadovaný na cirka 12 miliárd dolárov. Agentúra...