ObeteOdesyAntonNovoderžkinTassV Moskve pri ukrajinskej ambasáde sa hromadia červené klince.

V Odesse bolo nasadených veľa policajtov, ktorí mali udržať pokoj tento pondelok, kedy bolo druhé výročie krvavých udalostí v dome odborov v Odese. 2. mája 2014 tam bolo surovo a úchylne zavraždených 48 ľudí a ďalších asi sto zranených pri požiari a ozbrojenom prepade budovy odborov.

Následkom toho vzniklo v spoločnosti napätie, ktoré  pod povrchom sústavne vrie.

Budova je od pondelka obkolesená národnou gardou a políciou a viac ako 1000 nahnevaných protestujúcich sa bez úradného povolenia zhromaždilo pred kordónom ozbrojencov.

Odeský guvernér Michail Saakashvili povedal, že  polícia dostala informáciu  o provokáciách plánovaných na druhé výročie. Úrady uviedli, že anonym pohrozil bombovým útokom. Dav vonku je presvedčený, že bombový útok je len vymyslená zámienka. Úrady nepodali davu žiadne konkrétne informácie.

Nahnevaný dav vykrikoval „hanba“ a „fašisti“. Mnohí ľudia odišli z miesta, kde sú kvety na pamiatku obetí, no skupina ukrajinských nacionalistov zostala a kričí heslá ako „Sláva Ukrajine“. Iná skupina žien Ukrajiniek je z nich viditeľne otrasená.

Udalosti v Odese sú jedny z najkontroverznejších od roku 2014, keď boli prvé protesty na Majdane a skončilo sa to prevratom separatistov na východe Ukrajiny s podporou ruskej armády a financií.

2. mája 2014 proruské protesty nadobudli veľké rozmery vo viacerých mestách juhovýchodu Ukrajiny. V Odese to skončilo zablokovaním proruských aktivistov v odborárskom päťposchodovom ústredí, ktoré podpálili a desiatky ľudí v ňom zhoreli.

Paralelne s požiarom usporiadali vyvražďovanie neozbrojených ľudí. Tento masaker sa obvykle nazýva v ruských médiách fašistickou masakrou a vyvolalo regrutovanie separatistov na východe Ukrajiny do skupín, ktoré obsadili Luhansko a Donecko.

V Kyjeve boli ruské médiá a bezpečnostné agentúry obvinené z manipulácií a podnecovania miestnych nepokojov, ako to vysvetlila prozápadná a postmajdanská vláda Ukrajiny.

Po udalostiach v Donecku a Luhansku, ktoré viedli k vojne a tisícom obetí, sa označujú udalosti v Odese ako víťazstvo proruských nálad v meste. Nacionalista Ihor Mosijčuk napísal na Facebook, že 2. máj by mal byť „veľkým národným sviatkom“.

Saakashvili žiadal Kyjev o posilnenie polície v meste kvôli „provokáciám“ z Ruska či od miestnych skupín. Okolo 300 členov prápora Azov – bývalý dobrovoľnícky batalión s pravicovými militantmi a teraz časť oficiálnej Národnej Gardy – bol tiež vyslaný do Odesy (opäť ten istý, ktorý sa zúčastnil na masakre).

Skoro ráno v pondelok oznámila polícia zatknutie 14 osôb za narušenie verejného poriadku.

Jurij Tkačev, ktorý rozbehol novú webovú stránku hovorí, že “pro-ruské” hnutie v meste nie je aktuálne promoskovské ale viac antikyjevské a proti hnutiu majdanských protestov.

“Zaiste, sú to ľudia, ktorí by mohli fandiť Putinovmu príchodu, ale títo nie sú vo väčšine”, povedal.

Odesa zostáva rozdeleným mestom, hovorí Tkačev, „ale s lídrami separistického hnutia, ktorí už utiekli alebo boli uväznení”. Týmto nie sú dosiahnuteľné ciele či porozumenie medzi podporovateľmi separatistov.

Ľudia si myslia, že deň obetí by mal byť víťazným dňom”, hovorí Jurij, ktorý nechcel uviesť svoje priezvisko a ktorý je veľmi ovplyvnený 2. májom. Je ťažké myslieť na to ako na víťazstvo, veď naše mesto je rozdelené a polovica mesta sa nepovažuje za Ukrajincov.”

Napriek týmto rozruchom tu naďalej zostáva nepotrestaných 48 ľudských obetí bešitálne zavraždených v Odese-Chatyni ako je patrné z uvedeného dokumentárneho videa.

©text redakcia SvP

zdroj: The Guardian

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/ObeteOdesyAntonNovoderžkinTass-e1462234304154.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/ObeteOdesyAntonNovoderžkinTass-e1462234304154.jpgadminPolitikaterorizmus,UkrajinaV Moskve pri ukrajinskej ambasáde sa hromadia červené klince. V Odesse bolo nasadených veľa policajtov, ktorí mali udržať pokoj tento pondelok, kedy bolo druhé výročie krvavých udalostí v dome odborov v Odese. 2. mája 2014 tam bolo surovo a úchylne zavraždených 48 ľudí a ďalších asi sto zranených pri požiari a ozbrojenom prepade budovy odborov. Následkom toho vzniklo...