V kongresovej knižnici Spojených štátov bolo nájdené nikdy predtým nepublikované dielo románopisca – autora drsnej školy detektívneho žánru – Raymonda Thorntona Chandlera. No napodiv, nebola to ďalšia detektívka s tvrdým chlapíkom Philipom Marlowom ale operné libreto.
Libreto má 48 stránok a je súčasťou komickej opery s názvom „The Princess and the Pedlar“ (Princezná a Lacný Jožko), ktorej hudbu napísal Julian Pascal. Copyright si Chandler registroval 29. augusta 1917 a odvtedy ležalo predmetné dielo v skrytom mieste knižnice.
Libreto našla krátko pred vydaním svojej  prvotiny začínajúca spisovateľka Kim Cooperová, ktorá krátko po tom  1. februára 2014 vydala románový debut „The Kept Girl“, čo je fanfiction o Chandlerovi vyskytujúcom sa v roku 1929 v Los Angeles.
Keď sa Cooperová prehrabávala v Kongresovej knižnici, aby našla niečo o skladateľovi Pascalovi, objavila stratenú niť spájajúcu Chandlerovo detstvo v Anglicku a jeho detektívky: vtipné libreto a la Gilbert& Sullivan o romanci medzi Porphyriou, dcérou kráľovského páru v Arkádii a krásneho Jima, putujúceho Lacného Jožka (podomový obchodník).
Cooperová komentovala dielo ako roztomilo seriózny pokus. Chandler sa nachádzal v L.A. päť rokov po svojom trpkom odchode z Londýna po neúspechu v literatúre. V tejto situácii sa seriózne pokúsil zapojiť do literárneho diania. Objav libreta je pre Cooperovú negáciou doterajšej predstavy o Chandlerovi ako o spisovateľovi z núdze, keď ho vyhodili z práce v Dabney Oil Syndicate kvôli alkoholizmu, aféram s kolegyňami a absenciám. Po tomto ocitnutí sa na chodníku začal písať.
História libreta nesie zaujímavý citový náboj. Chandler daroval libreto Sybil Davisovej bez Pascalovej partitúry v roku 1958, keď mala dvanásť rokov ako súčasť série darčekov pre ňu a jej brata Vincenta. Ako dospelá advokátka na odpočinku zažila Davisová prekvapenie, keď našla libreto krátko po vydaní knihy Kim Cooperovej medzi viacerými knihami od Chandlera, ktoré ona sama darovala knižnici UCLA.
Cooperová a jej manžel Richard Schave – miestny losangeleský historik – sa rozhodli, že budú produkovať operu Princess and the Pedlar. Chceli si prenajať Chandlerovu nehnuteľnosť, aby v nej natočili operu, no literárny agent zosnulého spisovateľa to zamietol s argumentom, že libreto je príliš skoré dielo autora a nereprezentuje jeho celoživotné „oeuvre“.
Manželia sa tak dostali len k založeniu webu o tejto komickej opere od obľúbeného spisovateľa drsných detektívnych príbehov.

Zdroj a foto: The Guardian
Text: redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/ChandlerRaymond.jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/ChandlerRaymond-300x300.jpegadminKultúraLiteratúra,USAV kongresovej knižnici Spojených štátov bolo nájdené nikdy predtým nepublikované dielo románopisca – autora drsnej školy detektívneho žánru - Raymonda Thorntona Chandlera. No napodiv, nebola to ďalšia detektívka s tvrdým chlapíkom Philipom Marlowom ale operné libreto. Libreto má 48 stránok a je súčasťou komickej opery s názvom „The Princess and...