Barack Obama v marci navštívi Kubu. Stane sa tak prvým prezidentom USA po osemdesiatich rokoch, ktorý navštívil tento ostrovný štát. Zblíženie sa Kuby s USA v roku 2014 znamená veľké roztopenie diplomatických ľadov, ktoré sa po kubánskej revolúcii v roku 1959 ustálili vo vzťahoch medzi dvoma štátmi.

Podľa ABC News navštívi Obama aj s manželkou Kubu 21. marca pred návštevou Argentíny.

Medzi USA a Kubou bolo trvalé štátne obchodné embargo, ktoré sa začalo uplatňovať počas vlády prezidenta Johna F. Kennedyho od roku 1961 až do 2014.

Vláda USA začala tajné rozhovory v roku 2014, ktoré mali ako výsledok revíziu diplomatických vzťahov s Kubou. Túto zmenu pomáhal sprostredkovať pápež František. Ambasády vo Washingtone a Havane si otvorili svoje zastuiteľstvá v júli 2015. Zástupcovia vlád podpísali dvojstrannú dohodu tento utorok, ktorá má umožniť obchodnú leteckú a turistickú prepravu. Toto zblíženie sa udialo až za vlády prezidenta Raúla Castra, ktorý inak vládne v krajine tvrdou roukou.

Počas návštevy sa chce prezident Obama stretnúť s prezidentom Raúlom Castrom a kubánskymi podnikateľmi a členmi občianskej spoločnosti, ako oznámil Biely dom. Obama vyhlásil na Twitteri, že počas návštevy bude skúmať aj možnosti zlepšenia života kubánskeho ľudu a robiť dohľad nad dodržiavaním jeho ľudských práv. V tomto sú podľa Obamu stále rozdielne pohľady na vec. Návštevu považuje Obama za úspech a víťazstvo vo svojej kubánskej politike. Tiež si myslí, že toto uvoľnenie prinesie Kube oveľa viac návštevníkov a peňazí a ziskov z obchodovania s USA.

Ben Rhodes, zástupca pre dohľad nad bezpečnosťou v Bielom dome uviedol, že „chceme, aby táto politika bola nezvratná“.

John Kavulich z Kubánsko-americkej obchodnej rady vyhlásil, že ak sa Obamovej administratíve nepodarí fixovať obchodnú prítomnosť na Kube, tak budúci prezident po voľbách bude mať malú šancu uskutočniť zmeny v prospech uvoľnenia kubánsko-amerických vzťahov. Takáto normalizácia však podľa niektorých expertov v USA ešte nie je vôbec istá.

Vo vnútornej americkej politike sa stretáva táto návšteva s kritikou budúceho nádejného prezidenta Marca Rubia, ktorý sa bije vo voľbách za Republikánsku stranu. Keď sa spýtali tohto syna kubánskych imigrantov, či by urobil aj on rád takúto návštevu vo vlasti svojich predkov, odpovedal: „Nie, ak to nie je slobodná Kuba.“

„Nie je to len komunistická diktatúra. Je to antiamerická komunistická diktatúra. Tá pomáha Severnej Kórei vyhýbať sa americkým sankciám. Kubánska vláda prijala dnes v prístave stovky utečencov pred americkou justíciou“, glosoval to floridský senátor.

Pokračoval tým, že si myslí, že: „Títo prichádzajú do USA, aby ukradli peniaze, uskutočnili spreneveru v zdravotnom poistení a vrátili sa na Kubu. Kubánska vláda ich chráni. Prijala vraha z New Jersey, ktorý zabil armádneho vojaka v New Jersey“, povedal Rubio. Referoval aj o prípade radikálneho aktivistu Assata Šákura. Šákur utiekol z amerického väzenia na Kubu a kubánska vláda mu poskytla azyl.

No je nepochybné, že Rubiove vyhlásenia nedokážu znormalizovať vzťahy medzi dvoma štátmi, naopak, Obamova aktivita skôr smeruje k mierovému riešeniu a ku posilneniu štatútu ostrova v rámci karibskej oblasti.

Súvisiace články: Kuba: eldorádo obchodu s realitami

podľa .mic, politico.com, text: Ľudmila Balážová-Marešová

Obamova cesta na Kubu po 80 rokochhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/BarackObama.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/BarackObama.jpgadminPolitikaKuba,USABarack Obama v marci navštívi Kubu. Stane sa tak prvým prezidentom USA po osemdesiatich rokoch, ktorý navštívil tento ostrovný štát. Zblíženie sa Kuby s USA v roku 2014 znamená veľké roztopenie diplomatických ľadov, ktoré sa po kubánskej revolúcii v roku 1959 ustálili vo vzťahoch medzi dvoma štátmi. Podľa ABC News navštívi Obama aj s manželkou...