Za posledné dni sa prejavuje zblíženie Ankary a Moskvy v dvojstranných vzťahoch, no i v téme blízkovýchodnej problematiky. 30. júna zrušil Vladimir Putin  časť reštrikcií vo vzťahu s Tureckom. Denník Financial Times zverejnil, že Ankara plánuje zmeniť stratégiu vo vzťahoch so susednou Sýriou, znížiť alebo celkom zrušiť podporu ozbrojeným skupinám bojujúcim proti Bašárovi  Asadovi. Na aké ústupky je ešte pripravený Erdogan kvôli normalizácii vzťahov s Ruskom nájdete v komentári expertov  RT.

30. júna zrušil Vladimir Putin časť reštrikcií voči Turecku, keď prezidentským nariadením vtedy zakázal predaj zájazdov a charterov do tejto krajiny. Taká zmena vo vzťahoch s vládou Erdogana sa stala možnou po  oficiálnom ospravedlnení, ktoré prezident Turecka poslal rodine pilota stíhačky  SU-24 zostrelenej tureckou protileteckou obranou.

Noviny Financial Times publikovali článok, v ktorom sa hovorí, že Turecko plánuje zmeniť svoju stratégiu v Sýrii, odmietnuť  podporu ozbrojeným skupinám bojujúcim proti Asadovmu režimu. Teraz však bude cieľom Ankary v Sýrii aj potlačenie kurdského hnutia a boj proti IŠ.

„Po niekoľkých rokoch narušených vzťahov a spojenectiev, zníženia obchodovania a rastu teroristických útokov Ankara sa cíti byť izolovaná na medzinárodnej úrovni práve vtedy, keď bojuje s kurdským hnutím vnútri krajiny a Islamským štátom“, píše sa v článku Financial Times.

S takým uhlom pohľadu súhlasil v rozhovore s RT vojenský politológ Andrej Koškin, ktorý je vedúcim katedry politológie a sociológie na univerzite G.V. Plechanova.

„Dnes má Turecko veľké ekonomické problémy. Súdiac podľa všetkého, je to situácia, keď dnes  turistický ruch veľmi vážne zapôsobil na to, že Erdogan odišiel na stretnutie a začal aktívne presadzovať priateľské vzťahy. Vidíme, že chýba prakticky  90%  tých turistov, ktorí potrebujú dovolenky každú sezónu. Turecko je tiež silno zainteresované v ruskej poľnohospodárskej produkcii  a strojárstve, čo mu prinášalo veľký zisk“, pripomenul Koškin. Expert tiež uviedol, že medzi Moskvou a Ankarou sú niektoré rozdielnosti o otázkach postupov v boji proti terorizmu.

„Predovšetkým treba zničiť teroristickú organizáciu. Preto treba zablokovať kanály financovania, previesť aj efektívne bojové operácie. Po tomto sa treba zaoberať obnovením hospodárstva, ekonomického a sociálneho sektoru v Sýrii. Je tu Turecko, ktoré nie je pripravené zájsť tak ďaleko. Vec spočíva v tom, že všetko sa skrýva na turecko-sýrskej hranici, ktorá nie je v súčasnosti zatvorená a bojovníci majú možnosti nielen samostatne narušovať túto hranicu, ale aj mohutne sa zásobovať  v Turecku. To im dovoľuje pokračovať v bojoch proti vládnemu vojsku. Taká situácia permanentného boja s IŠ, keď Turecko neprijíma aktívne postoje k tomu, aby zrušilo financovanie, aby  zatvorilo hranicu a poistilo tak úspech… Bohužiaľ, Turecko nie je pripravené. Ako ďaleko zájde? Určite bude vyhlasovať nevyhnutnosť boja proti IŠ“, predpovedá expert.

Podľa mienky kandidáta historických vied profesora katedry na MGIMO Sergeja Družilovského, nie je možné riešiť problém Islamského štátu bez širokej medzinárodnej spolupráce.

„Sýrsky problém je medzinárodný. Existuje tam IŠ, seriózne štrukturovaný systém zviazaný so svetovým biznisom, so svetovými náboženskými kruhmi, s veľkými peniazmi. Zadusiť túto štruktúru možno len spoločným úsilím. Vec nespočíva len v Bašárovi Asadovi, vec je v tom, že sa objavila organizácia, ktorá bude existovať dlho, ak svet nezjednotí úsilie proti nej. Mám na mysli   – západný svet, a Turecko patrí k nemu“, uviedol v rozhovore s RT.

Turecko spolu s Ruskom majú možnosti vyriešiť tento problém. Rola Ankary  v regulovaní sýrskej krízy je daná aj geografickými faktormi: kvôli boju s IŠ je nevyhnutné zjednotenia úsilí všetkých pohraničných krajín susediacich so Sýriou.

Napokon, Andrej Koškin vyjadril názory o tom, nakoľko nádejným partnerom v boji s terorizmom sa môže stať Ankara, pripomenul, že prezident Erdogan chcel obetovať svoj post, ak budú poskytnuté dôkazy o prepojení tureckej vlády a IŠ. Jednako, neurobil to potom, ako ministerstvo obrany RF zverejnilo údaje o nelegálnych zásielkach nafty do Turecka.

„Vidíme z pohľadu vojensko-politického, že Turecko sa môže sotva stať nádejným partnerom v boji s medzinárodným terorizmom. Bohužiaľ, dokiaľ sa bude konštatovať dvojaký postoj: vyhlásenia v mediálnej sfére nevyhnutnosti biť sa s IŠ a prakticky – militanti ako pokračovali, tak aj pokračujú v reformovaní (svojich síl) na území Turecka“, poznamenal.

Družilovský je naklonený zblíženiu Moskvy a Ankary so zdržanlivým optimizmom: „Vec je v tom, že naše záujmy sú prepletené stureckými – vec nie je v turistike a rajčinách. Myslím si, že zblíženie Turecka a Ruska sa môže stať jedným krokom k zblíženiu kvôli sýrskemu problému. No to je len malý krôčik. Ak budú sabotovať, ak my budeme oddelene konať, nič sa nevybaví. Islamský štát sa bude s nami zahrávať ako s deťmi, búchajúc našimi čelami o seba a bude riešiť svoje záležitosti sám. Preto dovtedy, dokedy sa nestretnú za jedným stolom všetky zainteresované strany, aby zadusili hlavne finančne-ekonomicky túto skupinu, nič nebude.“

Družilovskij hovorí, že zostáva celý rad neriešených problémov. Otvorená turecko-sýrska hranica a kurdská otázka sú dve z nich. Koškin tiež otáča pozornosť na tieto fakty: „Zložitosť, previazanie s regionálnymi záujmami. Boj s robotníckou stranou Kurdistanu, ktorú nazývajú teroristickou. Želanie odstrihnúť sýrskych Kurdov, ktorí aktívne vedú boj s IŠ, no popri tom Turecko nechcelo, aby vedenie sýrskych Kurdov tvorilo samostatné jednotky, ktoré by potom zabezpečili nejaký štát či autonomizáciu. Ďalej, samotný režim Bašára Asada, ktorý sa javí objektom č. 1 ako nepriateľ, to nie je tak jednoduché vyhodiť ho z výpočtov“.

Družilovskij tiež predpokladá, že k blíženiu Ruska a Turecka – „je ešte jeden krôčik“. „Krôčik k tomu, aby sa vyriešila ešte aj táto záležitosť“, poznamenáva.

zdroj: Russia today   

preklad:redakcia SvP

foto: netky.sk

O oteplení vzťahov medzi Ruskom a Tureckom: Vec nie je len v turizme a... |https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Turecko-bude-udajne-chranit-hranicu-so-Syriou-robotickymi-zbranovymi-systemami.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Turecko-bude-udajne-chranit-hranicu-so-Syriou-robotickymi-zbranovymi-systemami.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Rusko,TureckoZa posledné dni sa prejavuje zblíženie Ankary a Moskvy v dvojstranných vzťahoch, no i v téme blízkovýchodnej problematiky. 30. júna zrušil Vladimir Putin  časť reštrikcií vo vzťahu s Tureckom. Denník Financial Times zverejnil, že Ankara plánuje zmeniť stratégiu vo vzťahoch so susednou Sýriou, znížiť alebo celkom zrušiť podporu ozbrojeným skupinám bojujúcim proti Bašárovi  Asadovi....