Najhorúcejšia téma hlasovania o Brexite sa skončí po tomto štvrtku, no zostanú následky, o ktorých sa nevie na ktorej strane. Čierny Peter sa možno prilepí na strane za odchod z EÚ o čom vypovedá posledná štatistika, že je to 45% voličov. 44 % voličov chce zotrvať v únii. Vieme, aké bývajú tieto štatistické vzorky neisté a preto sa ľahko môže udiať, že výsledok za zotrvanie sa skutočne realizuje.

V každom prípade, už sme vykonali súvahu a na strane „áno zostať“ je oveľa viacej argumentov ako na strane „odísť“. Odchod z EÚ by možno vyriešil, ale len dočasne, migračný problém a zamestnanosť rodených Britov, no zaplatilo by sa za to veľmi draho.

Úmysel zbaviť sa davov migrantov prenikajúcich cez tunel pod La Manchom  by stál pokles kurzov štátnych papierov, medzinárodného obchodu, voľného pohybu tovarov a osôb, zvýšenie ciel a daní a rôzne iné drobnosti vyplývajúce z bariér.

Po okyptení únie by nastal zrejme proces rozpadu Spojeného kráľovstva vďaka zajačím úmyslom Škótov. Ak si spomenieme na boj počas hlasovania o odtrhnutí sa Škótska, vieme aké drahé by bolo jeho konečné osamostatnenie. Je tu veľmi veľa záujmových skupín, ktorým sa odchod Británie z únie vôbec nepáči a nehodí.

Tých skupín, ktoré veľmi bojujú za vystúpenie z EÚ je naozaj menej. Rôzne extrémne pravicové strany, aj tie stredno pravicové nemajú prevahu v dolnej komore parlamentu a v hornej už vôbec nie, no keďže je toto referendum všeobecné,  do veci budú hovoriť aj ľudia len sledujúci svoje súkromné požiadavky, napríklad viacej pracovných príležitostí a zbavenie sa konkurencie z východného bloku.

Na stránke nášho časopisu sme publikovali viacero vyjadrení kľúčových osobností ekonomiky a politiky, ktoré sú si vedomé nedostatkov riešenia problému odchodom z únie. Od amerického záujmu mať Spojené kráľovstvo v únii, Medzinárodného menového fondu, samotnej EÚ až po proeurópsky postoj dynastie Windsorovcov sú tu samé silné názorové skupiny hovoriace slovo „zostať“.

Po referende, ak sa aj rozhodne o zotrvaní, však zostanú následky v rovine vyslovených kritických argumentov, ktoré už začali nahlodávať dôveru medzi úniou a Spojeným kráľovstvom. Treba predpokladať, že najnovšie ústupky EÚ voči Británii nezostanú takými aké sú. Otázka dôvery medzi členmi NATO a EÚ sa dostane do povedomia členských štátov a môžu vzniknúť komplikované postbrexitové vzťahy.

Snaha pravicových extrémistov dostať sa do akéhosi výsadného a nezávislého postavenia môže znamenať schudobnenie občanov, zníženie HDP a skomplikovanie vzťahov s tradičným historickým spojencom USA.  No napriek problémom je právo občana na demokratické voľby nespochybniteľné…

©Ľudmila Balážová

 

O Brexite /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/Brexiteurope-e1466616421975.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/Brexiteurope-e1466616421975.jpgadminPolitikaBrexit,UKNajhorúcejšia téma hlasovania o Brexite sa skončí po tomto štvrtku, no zostanú následky, o ktorých sa nevie na ktorej strane. Čierny Peter sa možno prilepí na strane za odchod z EÚ o čom vypovedá posledná štatistika, že je to 45% voličov. 44 % voličov chce zotrvať v únii. Vieme,...