Slovensko stratilo v tranzite plynu strategický význam.

Správa o podpísaní zmluvy medzi Gazpromom a Nemeckom o postavení plynovodného systému „Severný potok 2“ s konečným cieľom v Nemecku nemení len energetickú mapu Ruska a Európy, ale vplýva aj na množstvo skutočností politického charakteru.

„Severný potok“ projektuje projektantská spoločnosť New European Pipeline AG. Gazpromu bude patriť v tejto akciovej spoločnosti 51%, európskym spoločnostiam E.ON, Shell, OMV a BASF/Wintershall po 10% každej a ENGIE dostane 9%.

Severný potok – 2 má pozostávať z dvoch rúr plynovodu vedených po dne Baltického mora, ktoré majú mať prietok 55 miliárd metrov kubických za rok. Začatie stavebných prác má byť v prístave Usť-Luga blízko Petrohradu. Konečný bod plynovodu bude niekde v Nemecku. Projekt má stáť podľa plánu 10 miliárd euro. Prvé dodávky plynu do Európy možno čakať na konci roka 2019.

Týmto sa chce Rusko čiastočne uvoľniť od nevyhnutnosti tranzitu svojho plynu do EÚ cez Ukrajinu. Ak by zlyhal projekt Turecký potok, Severný potok 2 by ho celkom nahradil.

Uvedené implikuje samozrejmú otázku, prečo Nemecko robí protichodnú politiku a dodržiava sankcie proti Rusku a zároveň urobí zmluvu s ním na 10 miliárd €. Odpoveď spočíva v oblastiach, o ktorých obvykle oficiálna tlač a webové portály nepíšu. V každom prípade, Rusko bolo k tejto zmluve dotlačené aj svojou neúspešnou donbaskou avantúrou.
Odpoveď môže byť zo strany komentátora len špekulatívna, keďže neexistujú žiadne dodatočné vysvetlivky k tejto novej energetickej mape. Len jedna vec je istá, že ak sa ujme plán Severný potok 2 a zároveň sa spojazdní Turecký potok, tranzity plynu cez Ukrajinu a Slovensko celkom ustanú.

Počas rokovania s premiérom Ficom Jaceňuk vyčíslil zníženie tranzitu plynu cez Ukrajinu na 140 miliárd metrov kubických, čo obidvaja politici považujú za podraz od ich európskych partnerov.

Slovensku by takto vznikla strata asi 800 miliónov USD, v kase Ukrajiny by chýbalo až 2 miliardy USD. Ukrajina, ktorá sa politicky zaangažovala na strane Západu proti Rusku, dostala teraz svoju „odmenu“. V týchto intenciách sa oslabí aj význam Bieloruska ako zóny tranzitu.

No s projektom Severný potok 2 sa začalo rátať už v roku 2012, keď si konzorcium Nord Stream dalo vypracovať štúdiu o rozšírení tranzitnej siete v Baltiku. Preto slovenskí politickí vodcovia mohli prispôsobovať ekonomiku aj na takúto možnosť. Či tak urobili je pochybné a je možné, že všetky kroky, ktoré urobili od momentu rešerší pre štúdiu a hlavne od vypuknutia vojny na Donbase, boli chybné a neúčinné.
©text: redakcia SvP

foto mapy Usť-Luga z wikipedia.en

Nový plynovod Severný potok 2: strata 800 https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Mapa-Usť-LugaWiki.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Mapa-Usť-LugaWiki.pngadminKomentárePolitikaRopa,Rusko,Východná EurópaSlovensko stratilo v tranzite plynu strategický význam. Správa o podpísaní zmluvy medzi Gazpromom a Nemeckom o postavení plynovodného systému „Severný potok 2“ s konečným cieľom v Nemecku nemení len energetickú mapu Ruska a Európy, ale vplýva aj na množstvo skutočností politického charakteru. „Severný potok“ projektuje projektantská spoločnosť New European Pipeline AG....