Kyjev, 5. júna Prezident Ukrajiny Petro Porošenko odovzdal vláde návrh sociálnych a ekonomických sankcií vo vzťahu k Rusku a tých, ktorí podporujú jej politiku kvôli Krymu. Oznámil, že návrh bude prijatý v najbližšom čase a odovzdaný do Rady bezpečnosti a obrany krajiny.

„Sankcie sa týkajú fyzických aj právnických osôb. Sú to skoordinované postupy prezidenta, vlády a SNBO (Rada bezpečnosti a obrany). Do tohoto sa dostali všetci, ktorí reprezentujú rôzne strany zúčastnené na tzv. „fejkovom“ referende na Kryme, narúšajú zákonodarstvo obyvateľov Krymu vzdušnými a morskými súdmi a inými cestami“, vyhlásil šéf štátu na tlačovej konferencii v Kyjeve.
„Toto je celkom nový dokument, aký tu ešte nebol“, uistil. Okrem toho, ako poznamenáva Ukrajinská Pravda, Porošenko oznámil, že kabinet ministrov pripravil „celý balík požiadaviek“ na medzinárodných súdoch, ktoré sa týkajú „obrany vlastníctva a osobnej zodpovednosti tých alebo oných osôb“.

V roku 2014 vláda Ukrajiny rozpracovala balík sankcií vo vzťahu ku 172 fyzickým osobám a 65 právnickým v Rusku, ktoré, ako si myslia v Kyjeve, sa zúčastnili na podpore a financovaní terorizmu. Sankcie predpokladajú zmrazenie aktív, zákaz tranzitu a iné obmedzujúce pravidlá.

V apríli 2015 parlament Ukrajiny odporučil SNBO zaviesť personálne sankcie proti 35 Rusom za nezákonné rozhodnutie o pilotke Nadežde Savčenkovej. Do zoznamu boli zaradení Vladimir Putin, riaditeľ FSB Alexander Bortnikov, asistent prezidenta Vladislav Surkov a iní.
Pripomeňme, že po zmene moci na Ukrajine vo februári 2014 kvôli protestným vystúpeniam na Majdane sa začalo na juhovýchode krajiny protestné povstanie proti novému vedeniu. Na Kryme sa udialo 16. marca referendum, na ktorom asi 97 % občanov regiónu Krym odhlasovalo jeho pripojenie k Ruskej federácii. 21. marca podpísal prezident RF Vladimir Putin zákon o pripojení Krymu a Sevastopoľa k Rusku s právami členov federácie.
V Kyjeve výsledky referenda neuznali a prijali zákon o „ dočasnej okupácii“ Krymu Ruskom. Západ tiež obvinil Rusko z anexie polostrova a porušenia medzinárodného práva.
Zdroj: rosbalt.ru
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/PorošenkoRosbalt.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/PorošenkoRosbalt.jpgadminPolitikaRusko,Ukrajina,Východná EurópaKyjev, 5. júna Prezident Ukrajiny Petro Porošenko odovzdal vláde návrh sociálnych a ekonomických sankcií vo vzťahu k Rusku a tých, ktorí podporujú jej politiku kvôli Krymu. Oznámil, že návrh bude prijatý v najbližšom čase a odovzdaný do Rady bezpečnosti a obrany krajiny. „Sankcie sa týkajú fyzických aj právnických osôb. Sú...