Situácia na Blízkom východe nabrala iný smer udalostí, než sme možno všetci predpokladali. V súvislosti s udalosťami na frontoch v Sýrii a Iraku sa vyjasnila situácia rozloženia síl a záujmov mocností Ruska a USA. Vyzerá to, že USA si ponechalo ako vojnovú zónu Irak napriek vyhláseniu zrušenia pozemných operácií od roku 2011, ktoré teraz museli obnoviť kvôli ISIS.

Ruská federácia si vybrala vcelku transparentne Sýriu, hoci doteraz nebolo jasné, či sa ich lietadlá nebudú vo vzdušných koridoroch navzájom šúchať krídlami.

Nakoniec, dnes vo Viedni na konferencii o situácii na Blízkom východe vyšlo najavo, že Jordánsko bude spolupracovať s Ruskom, Iránom, Sýriou a Irakom ako šiitskými krajinami na pomoci Sýrii.
V Ammáne sa má usídliť spoločné koordinačné centrum, ktoré bude fungovať vďaka bližšie nepomenovanému pracovnému mechanizmu medzi týmito krajinami.

New deal na východe jasne ukazuje na prevzatie iniciatívy ruskou diplomaciou na čele s Lavrovom podporeným raketami s plochodu dráhou letu a raketami Iskander. Zároveň sa pri tejto príležitosti vyjadril prezident RF Putin, že Asada bude aj naďalej udržiavať pri moci v Sýrii. USA vyhlásili, že sa zapoja do práce ammánskeho mechanizmu, no ich stratégia zostáva nejasná.
Ako teda bude vyzerať táto celkom nová situácia prenesená do reality, zistíme pravdepodobne do konca tohto roka po porazení ISIS, o čom sa už nahlas nepochybuje.
JArok2006upravene©text: Ľudmila Balážová-Marešová

Nové rozloženie síl na Blízkom východehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/JArok2006upravene-e1446038770887.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/JArok2006upravene-e1446038770887.jpgadminPolitikaBlízky Východ,KomentáreSituácia na Blízkom východe nabrala iný smer udalostí, než sme možno všetci predpokladali. V súvislosti s udalosťami na frontoch v Sýrii a Iraku sa vyjasnila situácia rozloženia síl a záujmov mocností Ruska a USA. Vyzerá to, že USA si ponechalo ako vojnovú zónu Irak napriek vyhláseniu zrušenia pozemných operácií...